Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
UCHAŃKA - kopiec bitwy pod Dubienką - OP8P6G
Owner: grafen
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 172 m. ASL.
 Region: Poland > lubelskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 14-10-2017
Date created: 14-10-2017
Date published: 14-10-2017
Last modification: 25-10-2017
9x Found
0x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
27 visitors
8 x rated
Rated as: Excellent
1 x recommended
This cache is recommended by: wuja michal
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Kopiec zmienił nazwę z KOPCA TADEUSZA KOŚCIUSZKI NA kopiec bitwy pod Dubienką.

O Powstaniu Kościuszkowskim, tutaj:

https://www.bryk.pl/wypracowania/historia/xviii-wiek/3980-powstanie-kosciuszkowskie-1794r.html

W związku z dwusetną rocznicą  od śmierci ( zmarł 15 października 1817 r w Solurze( Szwajcaria),Tadeusza Kościuszki, polskiego i amerykańskiego generała oraz uczestnika wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.Inżyniera wojskowego,  najwyższego naczelnika wojsk polskich podczas insurekcji 1794 roku.Dla upamiętnienia tej postaci,  instaluję 4 skrzyneczki (OP8P6H, OP8P6J,OP8P6K) obok obiektów związanych z postacią mających związki z tym wydarzeniem historycznym na terenie województwa lubelskiego. Zapraszam do odwiedzenia tych skrzyneczek i zapoznania się z historia tych miejsc.

Kopiec T. Kościuszki w Uchańce, usytuowany jest na skraju nadbużańskich  łąk w gminie Dubienka, powiecie Chełm.Upamiętnia bitwę pod Dubienką, stoczoną 18 lipca 1792 roku, pomiędzy wojskami ( dywizją)T.Kościuszki a wojskami rosyjskimi gen. Mikołaja Kachowskiego.W bitwie tej poległo około 900 polskich żołnierzy Rosjanie stracili około 2 tys. zabitych i rannych.Kopiec ten , podobnie jak inne kopce na tym terenie były niszczone przez najeźdźcę. Po raz pierwszy powstał na fali wielkich manifestacji patriotycznych w 1861 roku.W sierpniu tego roku odbyła się w Dubience uroczystość zorganizowana głównie przez studentów medycyny z Warszawy. Udział w niej wzięło wiele tysięcy ludzi, szczególnie z   Podlasia, Hrubieszowskiego i Wołynia. Rozpoczęto wówczas sypanie kopca w Uchańce, upamiętniającego bitwę pod Uchańką .Po nabożeństwie i przemówieniach , tłum mieszkańców w takt orkiestry , śpiewając narodowe pieśni ruszył do odległej o 4 km Uchańki.Na czele pochodu kroczył stary polski wiarus niosący sztandar z wyszytymi symbolami zniewolenia ojczyzny. Po przybyciu na miejsce płomienne kazanie wygłosił unicki ksiądz Jakunda.Następnie w miejscu gdzie miał stanąć usypany kopiec , delegacje składały przywiezioną ziemię.Uroczystość odbywała się w podniosłej atmosferze, towarzyszyła jej muzyka i śpiewano patriotyczne pieśni.Obecna była także krewna T.Kościuszki, którą owacyjnie witano.W tym czasie młoda hrabianka Załuska , chodząc z tacą wśród ludzi , zbierała pieniądze i biżuterię na budowę kopca.W dniu tym usypano niewielki kopiec, na którym ustawiono krzyż,. Jednak nie istniał on długo, gdyż władze carskie nakazały zniwelować cały teren.W 1905 r., w bardziej sprzyjających warunkach politycznych, wzniesiono w tym samym miejscu kolejny kopiec. Na jego zwieńczeniu umieszczony był krzyż z cierniową koroną. Ten monument przetrwał do I wojny światowej.Po odzyskaniu niepodległości powstał nowy, wysoki na 6 m kopiec.Na jego szczycie umieszczono pomnik T.Kościuszki i pamiątkową tablicę. Był on odwiedzany przez liczne grupy młodzieży zwłaszcza harcerskiej.Również i on został zniszczony , tym razem w 1942 r. przez Niemców i Ukrainców.W lipcu 1957 r. z inicjatywy grona nauczycieli.W Dubieńce utworzono Gminny Komitet Odbudowy Kopca Kościuszki. Do prac związanych z budową włączyło się Hrubieszowskie Towarzystwo Regionalne.Po wielu latach starań, zbieraniu funduszy i pracy wyłonił się- czwarty już - istniejący do dziś kopiec, którego odsłonięcie i poświęcenie odbyło się 24 lipca 1966 r.. Na wierzchołek monumentu wysokiego na około 10 m, o średnicy około 30 m prowadzą betonowe schody.Pomnik na kopcu tworzą trzy dziesięciometrowe szyny, połączone w górnej części tablicami - z portretem T.Kościuszki, białym orłem i Krzyżem Orderu Virtuti Militari. W 1992 r., na wniosek Komitetu Obchodów 200 rocznicy bitwy pod Dubienką, w trzeciej tablicy wprowadzono zmiany polegające na usunięciu wizerunku żołnierza Armii Czerwonej i żołnierza polskiego z datą 1944r.

U podnóża kopca umieszczona jest tablica pamiątkowa rozpoczynająca się dwuwierszem Marii Konopnickiej: Pod miasteczkiem, pod Dubienką/Wszedł Kościuszko nam Jutrzenką. Następnie jest informacja: :18 LIPCA 1792 R. T. KOŚCIUSZKO NA CZELE WOJSK KORONNYCH STOCZYŁ BITWĘ Z WOJSKAMI ROSYJSKIM IW OBRONIE KONSTYTUCJI 3 MAJA I NARODOWEJ SUWERENNOŚCI.Bitwa ta obfitowała w wiele dramatycznych chwil,ze względu na znaczną przewagę rosyjską. po wyczerpaniu wszelkich środków oporu,Kościuszko późnym wieczorem zarządził odwrót"

Grzegorz Gill. Kopce w krajobrazie kulturowym Polski. s.138.

Mały pojemnik szklany po lewej stronie kopca( stojąc twarzą przed schodami).

Nie trzeba kopać., ale rękawiczki mogą się przydać.

Powodzenia.

 

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
1
2
3
strefa poszukwań kesza
Log entries: Found 9x Not found 0x Note 0x All entries