Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Ojcowska Pstragarnia - OP8N7X
Właściciel: rysieks
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 319 m n.p.m.
 Województwo: Polska > małopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 01-08-2017
Data utworzenia: 01-08-2017
Data opublikowania: 01-08-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 02-07-2020
91x znaleziona
2x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 1 obserwatorów
194 odwiedzających
51 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Miejsce ciekawe i z historia mozna poczytac i poogladac i stwierdzic jak wiele pracy a chyba i serca trzeba włozyc w hodowle pstraga . Warto tez poobserwowac stawy napewno ujzycie skaczacy narybek no i pieska który co jakis czas poluje na rybki i konsumuje na miejscu ku uciesze przechodniów....

 

Pstrągarnia – historia

Pierwsze wzmianki o gospodarstwie rybackim u wylotu Doliny Sąspowskiej pochodzą z grudnia 1935 roku, kiedy to Jan Kowerski – ówczesny pełnomocnik z Zarządu Dóbr Książąt Czartoryskich, wspomina o hodowli pstrągów w Ojcowie. Rok później, na gruntach księżnej Ludwiki Czartoryskiej powstała pstrągarnia, którą następnie oddano w dzierżawę. Pierwsze zyski przyniosła w latach 1937-1938. Doprowadzono wówczas wodę do stawów specjalnym kanałem, zwanym młynówką, która wcześniej zaopatrywała znajdujący się tu na początku XX wieku tartak.

W latach 30. XX w. w gospodarstwie tym oprócz pstrągów: potokowego i tęczowego, w tzw. stawie „Beta” hodowano również karpie i karasie. Hodowla intensywnie się rozwijała i działała również w okresie II wojny światowej. Istniało wtedy co najmniej 13 stawów. Pstrągarnię odwiedzali wówczas Niemcy, udzielając rad w zakresie hodowli. W planach był dalszy rozwój gospodarstwa i jego unowocześnianie.

W 1944 roku, na mocy ustawy o reformie rolnej pstrągarnia jak i pozostałe dobra Czartoryskich zostały upaństwowione. Do 1986 roku hodowla zarządzana była przez Zjednoczenie Przedsiębiorstw Rybackich w Krakowie, a następnie przez Ojcowski Park Narodowy, w którego strukturach znajduje się do chwili obecnej. Aktualnie w skład gospodarstwa rybackiego Pstrąg Ojcowski wchodzi siedem stawów hodowlanych, staw rekreacyjny Beta, potok Młynówka wraz z wodospadem, historyczny budynek Wylęgarni oraz część budynku Rybakówka.

 

Ze wzgledu na ciagla obserwacje mugolsko wlascicielską kesz a umiesciłem nieco powyzej hodowli ,jednak na trasie do niej prowadzacej w miejscu intuicyjnym szlak oznaczajacym na kordach. odkladaj dokladnie aby nie zgineła.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.