Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Ojcowska Pstragarnia - OP8N7X
Owner: rysieks
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 319 m. ASL.
 Region: Poland > małopolskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 01-08-2017
Date created: 01-08-2017
Date published: 01-08-2017
Last modification: 02-07-2020
91x Found
2x Not found
2 notes
watchers 1 watchers
194 visitors
51 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Miejsce ciekawe i z historia mozna poczytac i poogladac i stwierdzic jak wiele pracy a chyba i serca trzeba włozyc w hodowle pstraga . Warto tez poobserwowac stawy napewno ujzycie skaczacy narybek no i pieska który co jakis czas poluje na rybki i konsumuje na miejscu ku uciesze przechodniów....

 

Pstrągarnia – historia

Pierwsze wzmianki o gospodarstwie rybackim u wylotu Doliny Sąspowskiej pochodzą z grudnia 1935 roku, kiedy to Jan Kowerski – ówczesny pełnomocnik z Zarządu Dóbr Książąt Czartoryskich, wspomina o hodowli pstrągów w Ojcowie. Rok później, na gruntach księżnej Ludwiki Czartoryskiej powstała pstrągarnia, którą następnie oddano w dzierżawę. Pierwsze zyski przyniosła w latach 1937-1938. Doprowadzono wówczas wodę do stawów specjalnym kanałem, zwanym młynówką, która wcześniej zaopatrywała znajdujący się tu na początku XX wieku tartak.

W latach 30. XX w. w gospodarstwie tym oprócz pstrągów: potokowego i tęczowego, w tzw. stawie „Beta” hodowano również karpie i karasie. Hodowla intensywnie się rozwijała i działała również w okresie II wojny światowej. Istniało wtedy co najmniej 13 stawów. Pstrągarnię odwiedzali wówczas Niemcy, udzielając rad w zakresie hodowli. W planach był dalszy rozwój gospodarstwa i jego unowocześnianie.

W 1944 roku, na mocy ustawy o reformie rolnej pstrągarnia jak i pozostałe dobra Czartoryskich zostały upaństwowione. Do 1986 roku hodowla zarządzana była przez Zjednoczenie Przedsiębiorstw Rybackich w Krakowie, a następnie przez Ojcowski Park Narodowy, w którego strukturach znajduje się do chwili obecnej. Aktualnie w skład gospodarstwa rybackiego Pstrąg Ojcowski wchodzi siedem stawów hodowlanych, staw rekreacyjny Beta, potok Młynówka wraz z wodospadem, historyczny budynek Wylęgarni oraz część budynku Rybakówka.

 

Ze wzgledu na ciagla obserwacje mugolsko wlascicielską kesz a umiesciłem nieco powyzej hodowli ,jednak na trasie do niej prowadzacej w miejscu intuicyjnym szlak oznaczajacym na kordach. odkladaj dokladnie aby nie zgineła.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 91x Not found 2x Note 2x All entries Show deletions