Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Zespół podworski XVIII i XIX w - Łazów - OP8MKW
Właściciel: Greg30
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 121 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 13-06-2017
Data utworzenia: 13-06-2017
Data opublikowania: 13-06-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 18-06-2017
18x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 0 obserwatorów
47 odwiedzających
10 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Zwieńczeniem moich podróży po historycznych zakątkach powiatów zarówno Podlasia i Mazowsza kończę zabraniem Was w przecudowne miejsce.

W skład majątku Łazów wchodził folwark Paderew ( miejsce dziś nieistniejące, podobnie jak i inne majątki (Seroczynek, Ludwinów, Wasie) oraz wcześniej Matejki, Łazówek i Sewerynówka.

Do dziś istnieje na południowy zachód od zwartej ulicówki zespół podworski z zabudowaniami przełomu XIX i XX wieku oraz stawami rybnymi. Folwark założony jako własność królewska w XV wieku istniał do wieku XVII. Potem był własnością Ossolińskich, od początku XIX wieku właścicielem był Stanisław Rzewuski, który w 1850 roku pobudował dwór. W latach 80. XIX i na początku XX wieku powstały wszystkie istniejące do dziś obiekty. Po 1920 roku była to własność Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, użytkowana przez dzierżawców. Po wojnie przejęty przez skarb państwa.

Zespół dworski w Łazowie został wpisany do rejestru zabytków pod numerem 420 14.04.1993 roku. Składa się z:

1. ruiny dworu, murowanego z około połowy XIX w.

2. czworak, murowany koniec XIX w.

3. rybakówka, murowana początek XX w.

4. obora, murowana koniec XIX w.

5. spichlerz, murowany początek XX w.

6. stodoła , drewniana lata 20. XX wieku

7. park dworski, 2 połowa XIX w.


Do dziś istnieje na południowy zachód od zwartej ulicówki zespół podworski z zabudowaniami przełomu XIX i XX wieku oraz stawami rybnymi. Folwark założony jako własność królewska w XV wieku istniał do wieku XVII. Potem był własnością Ossolińskich, od początku XIX wieku właścicielem był Stanisław Rzewuski, który w 1850 roku pobudował dwór. Zespół dworsko –pałacowy położony pośród pól uprawnych, wytyczony został na rzucie prostokąta, nie licząc przyległych do zespołu stawów. Podzielony jest na dwie części: folwarczną i dworsko – parkową. Część parkowa wschodnia z aleją dojazdową obsadzoną kasztanowcami od strony wsi, na północ od alei pozostałości parku wraz ze stawem. W tej części przy granicy z folwarkiem znajduje się czworak zwrócony frontem na południowy zachód, w kierunku dworu. Dwór otoczony jest drzewostanem. Dwór w znacznej części zdewastowany. Część folwarczna prostokątna, przy obszernym gospodarczym podwórzu w zabudowie obrzeżnej, spichlerz na południu, na północy obora, a za nią stodoła.

Budynki ustawione kalenicowo do podwórza. Przy nich dwa stawy. Rybakówka znajduje się przy drodze dojazdowej do zespołu na linii Łazów-Paderewek. Dwór w południowej części parku zbudowany został w 1850 roku przez Stanisława Rzewuskiego. Budynek jest murowany z czerwonej cegły, obustronnie tynkowany. Podłogi drewniane na legarach, stropy drewniane, belkowe. Więźba dachowa drewniana krokwiowo-stolcowa. Rzut budynku na planie „T” z zachowanym układem pomieszczeń w skrzydle zachodnim podzielonym poprzecznym holem na jednotraktowy układ trójdziałowy. Przed holem dobudówka stanowiąca wiatrołap. Skrzydło zachodnie niepodpiwniczone, piętrowe nakryte dwuspadowym dachem. Skrzydło wschodnie w zupełnej ruinie, widoczne pozostałości sklepień w piwnicach. Wnętrze prawie zupełnie zniszczone, pozostałości podłóg, stropów i klatki schodowej. Czworak zbudowany pod koniec XIX wieku, murowany z cegły, w środku otynkowany, podłogi drewniane na legarach, strop drewniany, docieplony polepą Stolarka drewniana. Budynek na planie wydłużonego prostokąta. Komin ceglany, słupowy. W działach od wschodu: pokoje, kuchnie, sienie z komórką, kuchnie, pokoje, następne izby, sienie z komorami, izby. Przy szczycie zachodnim dobudówka złożona z wiatrołapu i komory. Budynek niepodpiwniczony, dach dwuspadowy. Naroża ujęte lizenami. Elewacja południowa pięcioosiowa z drzwiami na trzeciej i siódmej osi od wschodu. W szczytach okna. Przy czterech kominach osiem kafl owych kuchni. Mieszkanie wschodnie składa się z kuchni, pokoju, sieni i komórki. Mieszkanie zachodnie stanowiła duża izba, sień i komora. Budynek jest częściowo zachowany, stąd też jego stan jest względnie dobry.

Rybakówka pochodząca z początku XX wieku, podłogi drewniane na legarach. Strop drewniany, docieplony polepą. Dwutraktowy, trójdziałowy, siedmiopomieszczeniowy. W dziale środkowym wąska sień i dwie komory. W trakcie frontowym, po obu stronach sieni duże pokoje, w trakcie tylnym,
duże kuchnie. Budynek parterowy, niepodpiwniczony, dwuspadowy. Komin tzw. „portkowy”. Elewacje otynkowane, naroża ujęte lizenami. Szczyty z opaską wokół, pierwotnie naczółkowe. W szczytach pary półkolistych okien. Drewniane dobudówki. Podłogi deskowe, tynkowane ściany i stropy. Pokój południowy z prostym kominkiem, północny z piecem kaflowym. Obie kuchnie i komory z polepami. W kuchni północnej znajduje się piec chlebowy, z ogrzewalnikiem i kapą.

Budynek jest zaniedbany, tylko szybka renowacja może go uchronić przed całkowitą dewastacją. Obora jest najstarszym obiektem wzniesionym pod koniec XIX wieku. Murowana z cegły tynkowana, o betonowych posadzkach. Stropy drewniane, belkowe, na wzdłużnych podciągach ze słupami. Pułap deskowy, więźba dachowa drewniana krokwiowo-stolcowa. Okna skrzynkowe. Wybudowana na planie wydłużonego prostokąta. Bryła prostopadłościenna, jednoprzestrzenna, nakryta dwuspadowym dachem. Elewacje otynkowane, opaski okienne, lizeny. Pas w linii stropu z czerwonej fugowanej cegły. Okna prostokątne w opasce naśladującej boniowanie. Elewacje z podziałem ramowym. Elewacja południowa jedenastoosiowa. Na osiach płyciny po zamurowanych drzwiach, na pozostałych osiach okna, po bokach okien czworokątne wywietrzniki. Elewacje szczytowe, trójosiowe, z trójkątnym wyładowanym szczytem, ogzymsowanym. Naroża ujęte lizenami. Wnętrze przejazdowe, jednoprzestrzenne, dostępne od strony szczytów.

Obora mimo, iż widać upływ czasu, imponuje detalami i profesjonalnym wykonaniem, stanowi cenne źródło architektury XIX wieku. Wymaga prac renowacyjnych, jej stan grozi zawaleniem. Spichlerz folwarczny wybudowany został na początku XX wieku. Jest obiektem murowanym, z kamieni polnych, otoczaków i cegły ( naroża ). Wewnątrz otynkowany. Podłogi drewniane, deskowe, na legarach. Stropy drewniane. Okna skrzynkowe, drewniane, Drzwi drewniane, oklepkowane w romby. Spichlerz wzniesiony na planie prostokąta, jednotraktowy, pięciopomieszczeniowy złożony jest z trzech magazynów i dwóch sieni. Przy wschodniej ścianie szczytowej mała dobudówka, stanowiąca wejście
do piwnic. Bryła parterowa, pod częścią wschodnią podpiwniczona, nakryta dwuspadowym dachem, wyższym od korpusu. Elewacje rozczłonkowane prostokątnymi otworami okiennymi i drzwiowymi. Okna w tynkowanych opaskach. Elewacja północna dziewięcioosiowa, na trzeciej i szóstej osi od wschodu drzwi. Na pozostałych okienka. Elewacja tylna dziewięciookienna. W szczycie półkoliste okno. Wnętrze dostępne od frontu przez sienie. Spichlerz zachowany jest w stanie bardzo dobrym

Więcej tutaj : http://kielpiniak.pl/wp-content/uploads/2014/09/publikacja.pdf

Skrzynka to tutka ukryta na zewnątrz w murze jednego z budynków.

Obrazki/zdjęcia
Zabytek
Zarośnięty, opuszczony budynek
Spoiler
Wpisy do logu: znaleziona 18x nieznaleziona 0x komentarz 1x Wszystkie wpisy