Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pałac w Wielinie - OP8MHD
Neobarokowy pałac z XIX wieku
Właściciel: Jacek.T
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 124 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 14-06-2017
Data utworzenia: 08-06-2017
Data opublikowania: 14-06-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 15-06-2017
48x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
63 odwiedzających
31 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Jojo
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Pierwsza wzmianka o Wielinie pochodzi z 1628 roku. W tym czasie był on lennem rodu Natzmer, a pieczę nad nim sprawował członek tejże rodziny Claus v. Natzmer. W późniejszym okresie część majątku należała także do lenna Krangen (Krąg) należącego do rodu Podevils, jednak około 1652 roku Gerd v. Podewils odsprzedał swoje udziały Dubslaffowi v. Natzmer.  I to właśnie  Natzmerowie zbudowali we wsi kościół, więc można sądzić, że posiadali również jakiś dwór lub inną posiadłość.  Wiadomo, że około roku 1780 w Wielinie znajdował się folwark, młyn i kuźnia oraz że mieszkało w nim siedmiu gospodarzy, kuśnierz i ksiądz, oraz istniała szkoła. W tym samym okresie w Wielinie urodzili się dwaj Natzmerowie:  Wilhelm Dubislav w 1770 i Oldwig Anton Ludwig w 1782. Obaj byli braćmi i pruskimi generałami. Starszy z nich w roku 1794 walczył w Polsce w czasie wojen napoleońskich.  

W 1857 roku Natzmerowie sprzedali majątek za 100.000 talarów rodzinie Tessler, która z kolei odsprzedała go rodowi v. Clave-Bouhaben pod koniec ubiegłego stulecia. W tym tez okresie, w roku 1883 został zbudowany okazały, neobarokowy pałac. Na przełomie XIXi XX wieku zbudowano okazałe budynki gospodarcze i spichlerz. Kolejna zmiana właściciela nastąpiła w 1935 roku, kiedy to posiadłość kupił Hugo Lippoldes.

 Na początku marca 1945 ziemie Pomorza zajęli Rosjanie. Kto zawczasu nie opuścił tych terenów (wiele osób próbowało zbiec na ostatnią chwile, lecz zostali zatrzymani i zmuszeni do powrotu) musiał pogodzić się z życiem pod okupacją. Hugo Lippoldes został razem z innymi mieszkańcami Wielina aresztowany i wywieziony w głąb Rosji. Zmarł 25 kwietnia 1945 r. w łagrze niedaleko Kopeiska na Syberii, około 200 kilometrów na wschód od Uralu. Spośród wszystkich wywiezionych wielinian tylko dwie kobiety powróciły żywe. Podczas samej II Wojny Światowej oraz w czasie powojennej zawieruchy zginęło łącznie 35 mieszkańców Wielina.

Po wojnie majątek został zajęty przez Rosjan i opuszczony dopiero na przełomie 1949 i 1950 roku. Następnie przez dłuższy czas funkcjonował jako państwowe gospodarstwo rolne. W 1998 roku kupił go jego teraźniejszy właściciel. Obecnie pałac i pozostała część posiadłości, wraz z przypałacowym parkiem jest wystawiona na sprzedaż.

Obrazki/zdjęcia
Widok od frontu
Widok od strony parku
Pałac w 1959
Wpisy do logu: znaleziona 48x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy