Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Nowe Włochy 3: Deszcz - OP8LMS
co się dzieje z deszczem
Owner: Maciek_B
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 107 m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Puzzle
Size: Micro
Status: Ready for Search
Time required: 0:30 h    Distance to travel: 0.50 km
Date hidden: 28-04-2017
Date created: 18-04-2017
Date published: 28-04-2017
Last modification: 18-09-2023
21x Found
0x Not found
1 notes
watchers 5 watchers
181 visitors
17 x rated
Rated as: Excellent
1 x recommended
This cache is recommended by: themaciekest
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Recommended at night  Bike  Fixed by magnet 

Please read the Opencaching attributes article.
Description EN PL

Kolejny praktyczny problem do rozwiązania. Tym razem liczby będą w dużej mierze umowne, posłużą nam tylko do uzmysłowienia sobie pewnego problemu i obliczenia współrzędnych skrzynki.

W drugiej połowie 2016 roku mieliśmy tyle deszczowych dni, że momentami z nieba lał się wręcz nieprzerwany strumień. W takich momentach pewnie się zastanawiamy, co się potem z całą to wodą dzieje. Odpowiedź wydawałaby się prosta: wsiąka w ziemię. No tak, ale co jeśli trafi akurat na powierzchnię, w którą za nic nie wsiąknie – asfaltową jezdnię, chodnik, budynek, boisko ze sztuczną nawierzchnią… Też zdawałoby się, że sprawa jest prosta – albo przeleje się na sąsiedni teren, w który może wsiąknąć, np. trawnik, albo spłynie do kanalizacji deszczowej. Racja, tylko że oba te ‘odbiorniki’ nie mają nieograniczonej przepustowości. Im więcej terenów w mieście zabudujemy budynkami, jezdniami, tym mniej pozostaje tzw. powierzchni biologicznie czynnych, a więc lasów, parków, trawników, wód powierzchniowych i jednocześnie więcej wody deszczowej z sąsiednich zabudowanych terenów muszą przyjąć. Albo musimy rozbudowywać kanalizację deszczową, co w mieście jest nieuniknione, ale i tak będzie mieć ona ograniczoną przepustowość, co ma znaczenie szczególnie w przypadku bardzo intensywnych opadów.

A jak wygląda to w praktyce ? Wydaje się, że na Nowych Włochach nie jest pod tym względem tak bardzo źle. Licząc dość pobieżnie, można przyjąć że ok. 40-50 % powierzchni to wszelkie powierzchnie nieprzepuszczalne (budynki, jezdnie, chodniki itd.), a pozostałe ok. 50-60 % to tzw. powierzchnie biologicznie czynne. To i tak dużo lepiej niż w centrum.

A co musimy obliczyć aby móc znaleźć skrzynkę ?

1. Przyjmujemy, że teren, który nas interesuje to zachodnia część Nowych Włoch: obszar ograniczony terenami kolei oraz ulicami: Promienistą, Łuki Małe, Pianistów, Rybnicką, Przepiórki, Świerszcza, Cykady. Jego schematyczny zasięg i wymiary przedstawia poniższy rysunek.

Obliczamy jego powierzchnię, z dokładnością do 100 m2 (zaokrąglamy do pełnych 100 m2). Suma cyfr otrzymanej liczby powinna być równa 7.

2. Teraz wyobraźmy sobie, że na cały ten obszar spada ulewny deszcz – 30 mm wody.

3. Przyjmujemy, że na tym terenie 60% powierzchni to tzw. powierzchnie biologicznie czynne, a więc takie, w które woda może bezpośrednio wsiąknąć.

4. Natomiast z pozostałych 40% powierzchni – zakładamy, że 80% wody deszczowej przedostanie się do przyległych trawników, ogródków itd. , do sąsiadujących z terenem stawów itd. Natomiast pozostała część zostanie odprowadzona do kanalizacji deszczowej. Liczbę oznaczającą objętość wody, jaka trafi do kanalizacji deszczowej zaokrąglamy do pełnych metrów sześciennych.

5. Woda z kanalizacji deszczowej trafi do jej odbiornika, jakim jest rów odwadniający wzdłuż ulicy Obywatelskiej, składający się z czterech odcinków o długościach: 60, 80, 80 i 45 metrów. Przyjmujemy, że rów w przekroju jest trójkątem równoramiennym o długości podstawy 4 metry i wysokości 3,5 metra. Zakładamy, że na początku deszczu w rowie nie było żadnej wody.

6. Jaką objętość wody musi wypompować z rowu przepompownia deszczowa, znajdująca się na jego końcu, zanim cała woda spłynie do rowu, tak aby rów nie uległ przelaniu ? Czyli odejmujemy objętość rowu od objętości wody która do niego spłynie. Otrzymaną liczbę (w metrach sześciennych) oznaczamy jako X i obliczamy współrzędne skrzynki.

N 52 12.X-193 E 20 53.X+84

OpenChecker
The owner of this cache allows you to check if you have the correct solution to the puzzle (final cache coordinates). You can do this before you go cache hunting!
Statistics: Attempts: 40 times, Hits: 28 times.
Pictures
teren
Log entries: Found 21x Not found 0x Note 1x All entries