Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Klasztor nad Wigrami - OP8J7W
Właściciel: Psikiszek
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 134 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podlaskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 13-09-2016
Data utworzenia: 13-09-2016
Data opublikowania: 13-09-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 14-02-2017
31x znaleziona
7x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
112 odwiedzających
12 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

   Kolejne miejsce, które zdziwiło mnie brakiem skrzynki, wszak to jedna z pereł Suwalszczyzny. Nadrobiłem braki i umieściłem tu kesza.

    Kilka słów o historii miejsca. Pierwsze zabudowania na wyspie pojawiły się za księcia Witolda i była to rezydencja myśliwska. Na polowania przyjeżdżali tu później władcy Polski. W1667r. król Jan Kazimierz wyspę, okoliczne jeziora i część okolicznej puszczy przekazał zakonowi kamedułów. Bracia szybko się urządzili, ale w 1671r. pożar strawił drewnianą zabudowę. W 1694r. zabrano się za budowanie nowej siedziby z cegły. Projektantem założenia prawdopodobnie był włoski architekt Piotr Putini. Wyspę z lądem połączono groblą i podwyższono. Na usypanych tarasach wzniesiono kościół, domki pustelnicze, wieżę zegarową, dom furtiana, refektarz i kaplicę kanclerską. Kameduli w swoich dobrach prowadzili dynamiczną gospodarkę. Zyski czerpano z cegielni, młynów, tartaków, papierni, karczm, rybołówstwa, itp. W 1800r. dobra zostały skonfiskowane przez władze pruskie, a zakonnicy wysiedleni do Bielan (dziś dzielnica Warszawy). W miejscu opuszczonym przez zakonników najpierw utworzono biskupstwo wigierskie, parę lat potem przeniesione do Sejn, a klasztor stał się siedzibą parafii. Faktyczna degradacja wiązała się to z brakiem funduszy na konieczne remonty całego obiektu. Ponadto część wyposażenia przeniesiono do innych kościołów. Zawieruchy wojenne niestety nie ominęły i tych terenów. Kościół był w czasie obu wojen zniszczony. Dzisiaj oryginalny jest jedynie jeden erem i refektarz. Zrekonstruowany klasztor przeznaczono na ośrodek pracy twórczej, właścicielem nadal był kościół zaś dzierżawcą ministerstwo kultury. W 2010r. państwo wypowiedziało dzierżawę, a na terenie klasztoru powstał ośrodek katolicki.
    Pewna ciekawostką są zachowane nisze z ludzkimi szczątkami. Zakonników nie chowano w trumnach, a kładziono na desce, pod głowę wkładano cegłę. Jak już nie było miejsca w niszach najstarsze szczątki zabierano i wkładano do wspólnej mogiły pod kościołem.

 

Kesz to małe pudełko 0,25l. Schowane na kordach, przy pieńku. Proszę zwracać uwagę czy akurat nikt nie wygląda przez okna.

Wpisy do logu: znaleziona 31x nieznaleziona 7x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 4x Wszystkie wpisy Galeria