Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Klasztor nad Wigrami - OP8J7W
Owner: Psikiszek
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 134 m. ASL.
 Region: Poland > podlaskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 13-09-2016
Date created: 13-09-2016
Date published: 13-09-2016
Last modification: 14-02-2017
32x Found
7x Not found
0 notes
watchers 2 watchers
114 visitors
12 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

   Kolejne miejsce, które zdziwiło mnie brakiem skrzynki, wszak to jedna z pereł Suwalszczyzny. Nadrobiłem braki i umieściłem tu kesza.

    Kilka słów o historii miejsca. Pierwsze zabudowania na wyspie pojawiły się za księcia Witolda i była to rezydencja myśliwska. Na polowania przyjeżdżali tu później władcy Polski. W1667r. król Jan Kazimierz wyspę, okoliczne jeziora i część okolicznej puszczy przekazał zakonowi kamedułów. Bracia szybko się urządzili, ale w 1671r. pożar strawił drewnianą zabudowę. W 1694r. zabrano się za budowanie nowej siedziby z cegły. Projektantem założenia prawdopodobnie był włoski architekt Piotr Putini. Wyspę z lądem połączono groblą i podwyższono. Na usypanych tarasach wzniesiono kościół, domki pustelnicze, wieżę zegarową, dom furtiana, refektarz i kaplicę kanclerską. Kameduli w swoich dobrach prowadzili dynamiczną gospodarkę. Zyski czerpano z cegielni, młynów, tartaków, papierni, karczm, rybołówstwa, itp. W 1800r. dobra zostały skonfiskowane przez władze pruskie, a zakonnicy wysiedleni do Bielan (dziś dzielnica Warszawy). W miejscu opuszczonym przez zakonników najpierw utworzono biskupstwo wigierskie, parę lat potem przeniesione do Sejn, a klasztor stał się siedzibą parafii. Faktyczna degradacja wiązała się to z brakiem funduszy na konieczne remonty całego obiektu. Ponadto część wyposażenia przeniesiono do innych kościołów. Zawieruchy wojenne niestety nie ominęły i tych terenów. Kościół był w czasie obu wojen zniszczony. Dzisiaj oryginalny jest jedynie jeden erem i refektarz. Zrekonstruowany klasztor przeznaczono na ośrodek pracy twórczej, właścicielem nadal był kościół zaś dzierżawcą ministerstwo kultury. W 2010r. państwo wypowiedziało dzierżawę, a na terenie klasztoru powstał ośrodek katolicki.
    Pewna ciekawostką są zachowane nisze z ludzkimi szczątkami. Zakonników nie chowano w trumnach, a kładziono na desce, pod głowę wkładano cegłę. Jak już nie było miejsca w niszach najstarsze szczątki zabierano i wkładano do wspólnej mogiły pod kościołem.

 

Kesz to małe pudełko 0,25l. Schowane na kordach, przy pieńku. Proszę zwracać uwagę czy akurat nikt nie wygląda przez okna.

Log entries: Found 32x Not found 7x Note 0x Picture 4x All entries Gallery