Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Traktor w Zielonej - OP8HA4
Właściciel: igoretto
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 143 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 14-07-2016
Data utworzenia: 14-07-2016
Data opublikowania: 14-07-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 31-07-2016
10x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
36 odwiedzających
6 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  GeoHotel  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

20160731_152411

Traktor w Zielonej-tak nazywa się kesz założony w starym traktorze stojącym przed Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych im. Batalionów Chłopskich w Zielonej.

Kesz nieprzypadkowo znajduje się w tym miejscu. Sam traktor to stary URSUS. Obecnie w stanie raczej do remontu:)Mimo to jest to kawał ciekawej maszyny. Jeśli kogoś interesują stare rolnicze sprzęty znajdzie ich sporo do obejrzenia w najbliższej okolicy.

W/w szkoła znajduje się w pięknym starym parku( teraz podzielonym na dwie części), który był kiedyś przypałacowym parkiem krajobrazowym. Można tam spacerować i podziwiać ogromne drzewa-pomniki przyrody. Zapoznać się z ich nazwą i poczytać na ich temat dzięki ustawionym tam tablicom informacyjnym.

W drugiej części parku,bardziej zadbanej, znajduje się odrestaurowany pałac. Pałac w swojej obecnej postaci został ukształtowany w latach pomiędzy 1842 a 77. Wieś od XIV roku do 1776 roku była gniazdem rodzinnym Świnków- Zielińskich. Historia majątku w XIX wieku nie jest szczegółowo przebadana. Wiemy, że w roku 1913 posiadłość nabył Józef Bobrowski wraz z żoną Janiną Wolską. Nowy właściciel zmarł w rok później a wdowa po nim już w 1920 roku wyszła ponownie za mąż za Ludwika Wielowieyskiego. Drugi mąż zmarł w roku 1926 i w tym samym właścicielka po raz trzeci wyszła za mąż za Edwarda Pepłowskiego.

Taki stan własnościowy istnieje aż do zakończenia II Wojny Światowej. Po 1945 roku majątek przejmuje zarząd Gminy Kuczbork i oddaje w użytkowanie miejscowemu PGR- owi. W pałacu na samym początku umieszczono kino, w latach późniejszych rozlokowano w nim biura PGR- u oraz mieszkania pracownicze. Przez pewien okres czasu budynek pałacu był użytkowany przez szkołę. W latach 60 doczekał się gruntownego remontu a w 1983 roku odnowiono jego tynki zewnętrzne. Pod koniec lat 90 pałac był opustoszały, niezabezpieczony i szybko popadał w ruinę.

Pałac murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie wydłużonego prostokąta, częściowo podpiwniczony, piętrowy z poddaszem przekrytym dachem pobitym blachą. Elewacja frontowa 9 osiowa z dwoma 2 osiowymi ryzalitami skrajnymi oraz jednym 3 osiowym ryzalitem pozornym umieszczonym centralnie. Na elewacji tylnej środkowy pozorny ryzalit jednoosiowy.

Elewacje boczne z parterowymi przybudówkami oraz trójbocznymi występami poprzedzającymi je. Przybudówki podpierały tarasy piętra, umieszczone przed 3 osiowymi pozornymi ryzalitami o otworach okiennych i drzwiowych zamkniętych półkoliście i osadzonych na toskańskich pilastrach. Nad ryzalitem trójkątny szczyt. Elewacje utrzymane w duchu neorenesansu. Wystój skomponowany za pomocą boniowania parteru, opasek okiennych i kluczy nadokiennych, pilastrów toskańskich o prostokątnych płycinach na wysokości piętra, prostych naczółków nad okiennych przełamanych łukiem pełnym, całość zwieńczona prostą ścianą antyczną z okullusami, oraz gzyms koronujący z kroksztynami. Miejscowość Zielona ma również inne ciekawe miejsca oraz ciekawą historię,o której można poczytać między innymi na stronie tamtejszej biblioteki :)

Zapraszam na spacer. źródło. polskiezabytki.pl biblioteka w Zielonej

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 10x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy