Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Traktor w Zielonej - OP8HA4
Owner: igoretto
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 143 m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 14-07-2016
Date created: 14-07-2016
Date published: 14-07-2016
Last modification: 31-07-2016
10x Found
0x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
36 visitors
6 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  GeoHotel  Take something to write  Fixed by magnet 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

20160731_152411

Traktor w Zielonej-tak nazywa się kesz założony w starym traktorze stojącym przed Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych im. Batalionów Chłopskich w Zielonej.

Kesz nieprzypadkowo znajduje się w tym miejscu. Sam traktor to stary URSUS. Obecnie w stanie raczej do remontu:)Mimo to jest to kawał ciekawej maszyny. Jeśli kogoś interesują stare rolnicze sprzęty znajdzie ich sporo do obejrzenia w najbliższej okolicy.

W/w szkoła znajduje się w pięknym starym parku( teraz podzielonym na dwie części), który był kiedyś przypałacowym parkiem krajobrazowym. Można tam spacerować i podziwiać ogromne drzewa-pomniki przyrody. Zapoznać się z ich nazwą i poczytać na ich temat dzięki ustawionym tam tablicom informacyjnym.

W drugiej części parku,bardziej zadbanej, znajduje się odrestaurowany pałac. Pałac w swojej obecnej postaci został ukształtowany w latach pomiędzy 1842 a 77. Wieś od XIV roku do 1776 roku była gniazdem rodzinnym Świnków- Zielińskich. Historia majątku w XIX wieku nie jest szczegółowo przebadana. Wiemy, że w roku 1913 posiadłość nabył Józef Bobrowski wraz z żoną Janiną Wolską. Nowy właściciel zmarł w rok później a wdowa po nim już w 1920 roku wyszła ponownie za mąż za Ludwika Wielowieyskiego. Drugi mąż zmarł w roku 1926 i w tym samym właścicielka po raz trzeci wyszła za mąż za Edwarda Pepłowskiego.

Taki stan własnościowy istnieje aż do zakończenia II Wojny Światowej. Po 1945 roku majątek przejmuje zarząd Gminy Kuczbork i oddaje w użytkowanie miejscowemu PGR- owi. W pałacu na samym początku umieszczono kino, w latach późniejszych rozlokowano w nim biura PGR- u oraz mieszkania pracownicze. Przez pewien okres czasu budynek pałacu był użytkowany przez szkołę. W latach 60 doczekał się gruntownego remontu a w 1983 roku odnowiono jego tynki zewnętrzne. Pod koniec lat 90 pałac był opustoszały, niezabezpieczony i szybko popadał w ruinę.

Pałac murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie wydłużonego prostokąta, częściowo podpiwniczony, piętrowy z poddaszem przekrytym dachem pobitym blachą. Elewacja frontowa 9 osiowa z dwoma 2 osiowymi ryzalitami skrajnymi oraz jednym 3 osiowym ryzalitem pozornym umieszczonym centralnie. Na elewacji tylnej środkowy pozorny ryzalit jednoosiowy.

Elewacje boczne z parterowymi przybudówkami oraz trójbocznymi występami poprzedzającymi je. Przybudówki podpierały tarasy piętra, umieszczone przed 3 osiowymi pozornymi ryzalitami o otworach okiennych i drzwiowych zamkniętych półkoliście i osadzonych na toskańskich pilastrach. Nad ryzalitem trójkątny szczyt. Elewacje utrzymane w duchu neorenesansu. Wystój skomponowany za pomocą boniowania parteru, opasek okiennych i kluczy nadokiennych, pilastrów toskańskich o prostokątnych płycinach na wysokości piętra, prostych naczółków nad okiennych przełamanych łukiem pełnym, całość zwieńczona prostą ścianą antyczną z okullusami, oraz gzyms koronujący z kroksztynami. Miejscowość Zielona ma również inne ciekawe miejsca oraz ciekawą historię,o której można poczytać między innymi na stronie tamtejszej biblioteki :)

Zapraszam na spacer. źródło. polskiezabytki.pl biblioteka w Zielonej

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 10x Not found 0x Note 0x All entries