Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Na pomoc Warszawie - OP8H9U
z Puszczy Nalibockiej i Kampinosu
Właściciel: iwonia1999
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 94 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:15 h    Długość trasy: 0.30 km
Data ukrycia: 01-08-2016
Data utworzenia: 14-07-2016
Data opublikowania: 01-08-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 30-09-2016
40x znaleziona
2x nieznaleziona
6 komentarze
watchers 8 obserwatorów
180 odwiedzających
30 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
10 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: AldonaH, bamba, Elvis7, huculP-y, keram58, PaaaP, rzeczyc, Serengeti, veg1, Wesker
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Jak wspominał kpt. Józef Krzyczkowski ps. „Szymon” rozkaz  W dotarł do niego około godziny 15.00 dnia 1 sierpnia 1944 r., niespełna dwie godziny przed planowanym rozpoczęciem działań powstańczych. Mając świadomość, że powodzenie Powstania Warszawskiego zależy od zaskoczenia i jednoczesnego uderzenia wszystkich oddziałów w wyznaczonych miejscach podjął decyzję o ataku na wyznaczone cele oddziałami, którymi dysponował w tej chwili w miejscu koncentracji.

Kpt „Szymon” wysyła gońców do dowódcy Zgrupowania Stołpecko – Nalibockiegopor. Adolfa Pilcha ps. „Góra” z rozkazem natychmiastowego wymarszu i zajęcia pozycji do ataku w rejonie wzgórza 103 na Łużach. Aby zapewnić osłonę swym oddziałom wydaje jednocześnie rozkaz wach. Pchr. Narcyzowi Kulikowskiemu, ps. „Narcyz”, dowódcy III szwadronu kawalerii zamkniecie w rejonie Pieńkowa drogi Modlin – Warszawa od strony Modlina.

Punktualnie o godzinie 17.00 pododdziały I batalionu dowodzonego przez por. Janusza Langera ps. „Janusz” w sile niepełnych trzech kompanii – łącznie 190 żołnierzy uderzyły na bronione przez około 700 żołnierzy niemieckich gniazda karabinów maszynowych i artylerię.

Zadanie zdobycia lotniska od początku mimo zaskoczenia stało się niewykonalne, dlatego por. „Janusz” otrzymał rozkaz wiązania ogniem nieprzyjaciela, aby osłaniać inne oddziały walczące na Bielanach i Żoliborzu. Po dwu godzinach boju wobec wyczerpywania się amunicji por. „ Janusz” wycofał swe oddziały w rejon wzgórza 103. Straty własne to 5 zabitych i 12 rannych, straty Niemców szacowano na 6 zabitych i 10 rannych

W noc 1 na 2 sierpnia 1944 r. rejon koncentracji osiągnęły oddziały por. „Góry” w sile dwóch batalionów piechoty, dywizjonu kawalerii oraz szwadronu CKM, razem 984 żołnierzy. Rankiem 2 sierpnia w strugach deszczu połączone pododdziały partyzanckie ruszyły do ataku na lotnisko dowodzone przez kpt. „Szymona”. Niemcy po wieczornym ataku byli przygotowani do obrony i skutecznie odpierali ataki naszych oddziałów. Podczas ataku zostaje ranny kpt. „Szymon”, który przekazuje dowodzenie por „Górze”. Wobec wyczerpywania się amunicji i dużych strat własnych i wprowadzenie do walki przez Niemców broni pancernej i lotnictwa, por. „Góra” wycofuje swe oddziały do puszczy. Straty własne to 31 zabitych i 45 rannych, straty Niemców szacowano na 20 zabitych i 30 rannych. Wprawdzie nie udało się zdobyć lotniska, ale straty zadane przez partyzantów skutecznie uniemożliwiły użycie go przeciwko Warszawie.

Należy tu zwrócić uwagę na fakt, że w czasie walki na lotnisku Wachm. Pchr „Narcyz” zatrzymał pod Pieńkowem kolumnę niemiecką zmierzająca do Warszawy, niszcząc w boju kilkanaście samochodów ciężarowych i zabijając 26 Niemców. Straty własne 1 zabity i 2 rannych kawalerzystów. Zdobyto broń i sporą ilość amunicji.

Patrz także OP32BC. Żołnierze z Puszczy Nalibockiej i Kampinosu przez cały okres powstania nieśli pomoc walczącej Warszawie, walcząc na barykadach Żoliborza, Bielan, Starego Miasta czy w krwawym boju o Dworzec Gdański (OP86LU). Dostarczali także żywność, broń i amunicję Powstańcom.

Na szańcach Powstańczej Warszawy, jak i w innych starciach leśnych oddziałów walczyli także kilkunastoletni chłopcy przybyli tu z kresów, jak i pochodzący z Kampinosu.

Skrzynka została ukryta na terenie przykościelnym parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie. Miejsce bardzo ruchliwe, więc zachowajcie dużą ostrożność w podejmowaniu.

Nie demontuj konstrukcji. Wyjmij skrzynkę z opakowania i tak samo odłóż. Maskuj.

Do zalogowania skrzynki potrzebne jest hasło. Aby odnaleźć hasło:

  1. Na terenie przykościelnym odszukaj postument dedykowany „Najmłodszym żołnierzom Powstania Warszawskiego” - tuż za postumentem po prawej stronie widnieje pewna tablica a suma cyfr z ostatniego wiersza na tej tablicy to pierwszy człon hasła do logu internetowego,
  2. Następnie odwróć się i odszukaj postument z głową kobiety. Na tym postumencie znajdziesz dwie daty, zsumuj wartości cyfr poszczególnych dat, a różnica to Twój drugi człon hasła do logu internetowego (np. 1857-1929 daje nam 21-21, a różnicą jest 0)
  3. Teraz udaj się do kościoła i znajdź tablicę dedykowaną żołnierzom leśnych oddziałów. Po prawej stronie tej tablicy odnajdziesz tablicą poświęconą pewnemu generałowi, a numer wspomnianej tam formacji wojskowej to trzeci człon hasła.

 Hasło zapisujemy np.:17/0/345

Uwaga na okładce dzienniczka znajdziesz literko cyferkę potrzebną do znalezienia skrzynki finałowej do tego cyklu.

Opis przygotowano na podstawie książki Powstanie i konspiracja w Kampinosie 1944 autor Józef Krzyczkowski "SZYMON” oraz strony NA PRZEDPOLU.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Tablica pamiatkowa
Najmłodszym ....
Głowa kobiety
Jeśli musisz
Wpisy do logu: znaleziona 40x nieznaleziona 2x komentarz 6x Obrazki/zdjęcia 3x Wszystkie wpisy Galeria