Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Na pomoc Warszawie - OP8H9U
z Puszczy Nalibockiej i Kampinosu
Eigenaar: iwonia1999
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 94 meter NAP
 Provincie: Polen > mazowieckie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Tijd: 0:15 h    Lengte: 0.30 km
Geplaatst op: 01-08-2016
Gemaakt op: 14-07-2016
Gepubliceerd op: 01-08-2016
Laatste verandering: 30-09-2016
40x Gevonden
2x Niet gevonden
6 Opmerkingen
watchers 8 Volgers
180 x Bekeken
30 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
10 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: AldonaH, bamba, Elvis7, huculP-y, keram58, PaaaP, rzeczyc, Serengeti, veg1, Wesker
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Periodical/Paid  Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place  Access only by walk  Wachtwoord nodig om te loggen! 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Jak wspominał kpt. Józef Krzyczkowski ps. „Szymon” rozkaz  W dotarł do niego około godziny 15.00 dnia 1 sierpnia 1944 r., niespełna dwie godziny przed planowanym rozpoczęciem działań powstańczych. Mając świadomość, że powodzenie Powstania Warszawskiego zależy od zaskoczenia i jednoczesnego uderzenia wszystkich oddziałów w wyznaczonych miejscach podjął decyzję o ataku na wyznaczone cele oddziałami, którymi dysponował w tej chwili w miejscu koncentracji.

Kpt „Szymon” wysyła gońców do dowódcy Zgrupowania Stołpecko – Nalibockiegopor. Adolfa Pilcha ps. „Góra” z rozkazem natychmiastowego wymarszu i zajęcia pozycji do ataku w rejonie wzgórza 103 na Łużach. Aby zapewnić osłonę swym oddziałom wydaje jednocześnie rozkaz wach. Pchr. Narcyzowi Kulikowskiemu, ps. „Narcyz”, dowódcy III szwadronu kawalerii zamkniecie w rejonie Pieńkowa drogi Modlin – Warszawa od strony Modlina.

Punktualnie o godzinie 17.00 pododdziały I batalionu dowodzonego przez por. Janusza Langera ps. „Janusz” w sile niepełnych trzech kompanii – łącznie 190 żołnierzy uderzyły na bronione przez około 700 żołnierzy niemieckich gniazda karabinów maszynowych i artylerię.

Zadanie zdobycia lotniska od początku mimo zaskoczenia stało się niewykonalne, dlatego por. „Janusz” otrzymał rozkaz wiązania ogniem nieprzyjaciela, aby osłaniać inne oddziały walczące na Bielanach i Żoliborzu. Po dwu godzinach boju wobec wyczerpywania się amunicji por. „ Janusz” wycofał swe oddziały w rejon wzgórza 103. Straty własne to 5 zabitych i 12 rannych, straty Niemców szacowano na 6 zabitych i 10 rannych

W noc 1 na 2 sierpnia 1944 r. rejon koncentracji osiągnęły oddziały por. „Góry” w sile dwóch batalionów piechoty, dywizjonu kawalerii oraz szwadronu CKM, razem 984 żołnierzy. Rankiem 2 sierpnia w strugach deszczu połączone pododdziały partyzanckie ruszyły do ataku na lotnisko dowodzone przez kpt. „Szymona”. Niemcy po wieczornym ataku byli przygotowani do obrony i skutecznie odpierali ataki naszych oddziałów. Podczas ataku zostaje ranny kpt. „Szymon”, który przekazuje dowodzenie por „Górze”. Wobec wyczerpywania się amunicji i dużych strat własnych i wprowadzenie do walki przez Niemców broni pancernej i lotnictwa, por. „Góra” wycofuje swe oddziały do puszczy. Straty własne to 31 zabitych i 45 rannych, straty Niemców szacowano na 20 zabitych i 30 rannych. Wprawdzie nie udało się zdobyć lotniska, ale straty zadane przez partyzantów skutecznie uniemożliwiły użycie go przeciwko Warszawie.

Należy tu zwrócić uwagę na fakt, że w czasie walki na lotnisku Wachm. Pchr „Narcyz” zatrzymał pod Pieńkowem kolumnę niemiecką zmierzająca do Warszawy, niszcząc w boju kilkanaście samochodów ciężarowych i zabijając 26 Niemców. Straty własne 1 zabity i 2 rannych kawalerzystów. Zdobyto broń i sporą ilość amunicji.

Patrz także OP32BC. Żołnierze z Puszczy Nalibockiej i Kampinosu przez cały okres powstania nieśli pomoc walczącej Warszawie, walcząc na barykadach Żoliborza, Bielan, Starego Miasta czy w krwawym boju o Dworzec Gdański (OP86LU). Dostarczali także żywność, broń i amunicję Powstańcom.

Na szańcach Powstańczej Warszawy, jak i w innych starciach leśnych oddziałów walczyli także kilkunastoletni chłopcy przybyli tu z kresów, jak i pochodzący z Kampinosu.

Skrzynka została ukryta na terenie przykościelnym parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie. Miejsce bardzo ruchliwe, więc zachowajcie dużą ostrożność w podejmowaniu.

Nie demontuj konstrukcji. Wyjmij skrzynkę z opakowania i tak samo odłóż. Maskuj.

Do zalogowania skrzynki potrzebne jest hasło. Aby odnaleźć hasło:

  1. Na terenie przykościelnym odszukaj postument dedykowany „Najmłodszym żołnierzom Powstania Warszawskiego” - tuż za postumentem po prawej stronie widnieje pewna tablica a suma cyfr z ostatniego wiersza na tej tablicy to pierwszy człon hasła do logu internetowego,
  2. Następnie odwróć się i odszukaj postument z głową kobiety. Na tym postumencie znajdziesz dwie daty, zsumuj wartości cyfr poszczególnych dat, a różnica to Twój drugi człon hasła do logu internetowego (np. 1857-1929 daje nam 21-21, a różnicą jest 0)
  3. Teraz udaj się do kościoła i znajdź tablicę dedykowaną żołnierzom leśnych oddziałów. Po prawej stronie tej tablicy odnajdziesz tablicą poświęconą pewnemu generałowi, a numer wspomnianej tam formacji wojskowej to trzeci człon hasła.

 Hasło zapisujemy np.:17/0/345

Uwaga na okładce dzienniczka znajdziesz literko cyferkę potrzebną do znalezienia skrzynki finałowej do tego cyklu.

Opis przygotowano na podstawie książki Powstanie i konspiracja w Kampinosie 1944 autor Józef Krzyczkowski "SZYMON” oraz strony NA PRZEDPOLU.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Tablica pamiatkowa
Najmłodszym ....
Głowa kobiety
Jeśli musisz
Logs: Gevonden 40x Niet gevonden 2x Opmerking 6x Afbeelding 3x Alle logs Galerij