Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Dzieci Kampinosu - OP8H9T
bonus II
Właściciel: keram58
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 94 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Duża
Status: Gotowa do szukania
Czas: 10:00 h    Długość trasy: 30.00 km
Data ukrycia: 29-09-2016
Data utworzenia: 14-07-2016
Data opublikowania: 29-09-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 06-05-2023
20x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 5 obserwatorów
193 odwiedzających
17 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
7 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: choooch, dawidnd, Fotoimpresje, GFS, hobbbysta, r00t7, ygrek
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

W czasie Powstania Warszawskiego na barykadach, ulicach i w kanałach, a także pod gruzami walczyło i ginęło wiele dzieci. Dzieci, którym wojna i okupant zabrała dzieciństwo, a wcisnęła do ręki butelkę z benzyną. Warszawa to pamięta i uhonorowała ich pomnikiem.

Także w puszczańskich oddziałach walczyli młodzieńcy i kilkunastoletni chłopcy, płacąc najwyższą daninę, daninę własnego życia. W puszczańskich wioskach ginęli nie tylko mali partyzanci, ale też cywilne dzieci mordowane przez okupanta podczas licznych egzekucji i pacyfikacji: Wiersze, Pociecha, Rybitwa, Górki, Sieraków, Truskaw, Hornówek, Zaborówek i wiele innych.

Chciałbym tu opowiedzieć o dwu braciach Bogusławie i Lucjanie Grygorcewiczach, którzy trafili do Puszczy Kampinoskiej z dalekich Naliboków.

Strzelec Bogusław Grygorcewicz, pseudonim „ Boguś” „Orlik” urodził się 29.10.1929 r. a zmarł 3.08.1944 r. Młody chłopak odszedł do partyzantki zostawiając rodzicom kartkę tej treści „Wy mnie zawsze uczyli, że na pierwszym miejscu Bóg, następnie Ojczyzna, a potem rodzina, więc idę walczyć za Ojczyznę!”

„Boguś” wstąpił do konspiracji na Kresach, w „Grupie Kampinos” AK był żołnierzem 1 kompanii, 78 Pułku Piechoty AK. Został ciężko ranny w dniu 2 sierpnia 1944 r. i przewieziony do szpitala polowego w Laskach gdzie zmarł dnia następnego, ostatniej posługi udzielił mu kapelan Stefan Wyszyński pseudonim "Radwan III" późniejszy Kardynał Polski. Został pochowany na cmentarzu wojennym w Laskach.

Według niektórych publikacji – „Boguś – Mały” został ranny w bitwie pod Truskawką. Podobne dane znajdziecie w powstańczych biogramach. Natomiast inne źródła w tym kapitan Józef Krzyczkowski pseudonim „Szymon” oraz rodzina jako miejsce odniesienia ran wskazują Lotnisko Bielańskie. Biorąc pod uwagę daty potyczek można przyjąć tą druga wersję za bardziej prawdopodobną.

Starszy z Braci Lucjan pseudonim „Lutek” urodzony 10.01.1922 r., wstąpił do konspiracji w 1941 r na Kresach, w „Grupie Kampinos” AK był podobnie jak brat żołnierzem 1 kompanii, 78 Pułku Piechoty AK (imieniem Strzelców Słuckich).

Walczył w Powstaniu Warszawskim na ulicach Żoliborza. Po bitwie pod Jaktorowem przedarł się wraz z garstką kolegów z okrążenia i trafił w Góry Świętokrzyskie, gdzie zginął w grudniu 1944 r. Miejsce śmierci i pochówku nieznane.

Zachęcam do przeczytania artykułu Lucek i Boguś Grygorcewicze – partyzanci z Naliboków

Kordy nie wskazują miejsca ukrycia skrzynki a by ja odszukać należy rozwiązać to proste zadanie, używając literko cyferek odnalezionych w innych skrzynkach tego cyklu:

N 52 °(A-B)H.(Y+G)J'  E 20° (Y+C).X(H-G)'

Do zalogowania znalezienia skrzynki potrzebne jest hasło. Hasło to pseudonim żołnierza pochowanego u stóp „Małego”. 

Skrzynka nie jest zakopana. 

To jak długo kesze przetrwają zależy od nas tak, więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie a do tego obchodzimy się z keszem jakby to był nasz własny a wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie, który może cieszyć oko.

 Opis przygotowano na podstawie książek: Powstanie i konspiracja w Kampinosie 1944 autor Józef Krzyczkowski „SZYMON”, Partyzanci trzech puszcz autor Adolf Pilch oraz artykułu Lucek i Boguś Grygorcewicze – partyzanci z Naliboków. Zdjęcia autor nieznany.

Flag Counter

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
"Boguś"
Młodzi ułani z 3 szwadronu. Od lewej st. ułan Zygfryd Bernard "Sep", st. ułan Marian Podgóreczny "Żbik", ułan Sadowski
Miejsce spoczynku B. Grygorcewicza "Mały- Boguś"
Strzelec Wacław Kijek "Karlik" zginął 29.09.44 pod Jaktorowem
Wpisy do logu: znaleziona 20x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy