Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Cmentarz Żydowski - OP8GK6
Właściciel: igoretto
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 97 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 04-06-2016
Data utworzenia: 04-06-2016
Data opublikowania: 04-06-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 18-07-2016
18x znaleziona
2x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
54 odwiedzających
10 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

cm żydowski

W 1794 r. wyznaczono teren pod cmentarz żydowski w Ostrołęce, który założono prawdopodobnie dopiero w XIX wieku[1.1]. Założono go na gruntach położonych około 1,2 km na południe od rynku, poza obszarem zabudowanym. Przed drugą wojną światową cmentarz zajmował działkę o przybliżonej powierzchni 3,6 ha. Na podstawie szczątkowego materiału ikonograficznego wiadomo, że znajdował się na niewielkim wzgórzu, był częściowo porośnięty drzewami i ogrodzony wysokim betonowym murem. Niektóre z macew były wykonane z piaskowca i zdobiły je polichromie.

Był miejscem pochówku Żydów z Ostrołęki oraz wsi podporządkowanych tutejszemu dozorowi bóżniczemu, tj. np.: Czarnowa, Goworowa, Czerwina, Ponikwi, Wólki Brzezińskiej, Andrzejewa, Kaczyna, Czarnowca i innych miejscowości. W połowie XIX w. społeczności żydowskie w Goworowie i Myszyńcu utworzyły własne cmentarze[1.2].

Na cmentarzu ostrołęckim grzebano zwłoki jeszcze w czasie II wojny światowej. Pochowano na nim m.in. Gedalię Rozenbojma wraz z córką, których zastrzelili Niemcy w okolicach Ostrołęki[1.3].

II wojna światowa to okres dewastacji cmentarza. Miał on niestety kontynuację także po 1945 r., choć wiadomo, że zaraz po zakończeniu działań wojennych na cmentarzu znajdowało się jeszcze stosunkowo dużo macew.

W kolejnych latach cmentarz był stopniowo zabudowywany. Powstały na jego terenie m.in. osiedle domków jednorodzinnych (północna część, rejon ulic Poznańskiej, Stefczyka, 6 Września), szkoła oraz Zespół Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych (południowa część). Przez teren nekropolii przeprowadzono ulicę Janusza Korczaka. Po kirkucie nie pozostał żaden ślad. Odnalezione fragmenty nagrobków zbierali i zabezpieczali miejscowi społecznicy – Państwo Damięccy[1.4].

W dniu 01.09.1989 r. przy ul. Poznańskiej (na skraju nekropolii) odsłonięto małą tabliczkę z napisem: „W tym miejscu stanie pomnik poświęcony pamięci ostrołęckich Żydów. Towarzystwo Przyjaciół Ostrołęki. Ostrołęka 1 IX 1989 r.”. Działanie to zostało zainicjowane przez członków ziomkostwa Żydów ostrołęckich. Zaangażowały się w nie także władze miasta oraz Towarzystwo Przyjaciół Ostrołęki. W 1991 r. zbudowano pomnik, który kształtem przypomina macewę. 

Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP w 2004 r. ubiegał się o zwrot terenu cmentarza. Nie udało się odzyskać gruntów, ponieważ część terenu nekropolii znalazła się w rękach właścicieli prywatnych.

Podczas budowy kanalizacji przy ul. Korczaka, na przełomie 2008 i 2009 r., natrafiono na ludzkie szczątki. Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego i Komisja Rabiniczna ds. Cmentarzy podjęły próbę udaremnienia remontu. Inwestycji nie udało się jednak powstrzymać. Doszło do kompromisu. W maju 2010 r., odkryte w czasie robót, szczątki ludzkie pochowano uroczyście obok pomnika przy ul. Poznańskiej i oznaczono tabliczką z napisem:

 „Tu znajdują się prochy Żydów ostrołęckich, zebrane podczas budowy ulicy Janusza Korczaka. Naczelny Rabin RP, Komitet Ziomkostwa Żydów Ostrołęckich w Izraelu, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Miasto Ostrołęka. Ostrołęka 12 maja 2010

źródło: http://www.sztetl.org.pl

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.