Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Cmentarz Żydowski - OP8GK6
Eigenaar: igoretto
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 97 meter NAP
 Provincie: Polen > mazowieckie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 04-06-2016
Gemaakt op: 04-06-2016
Gepubliceerd op: 04-06-2016
Laatste verandering: 18-07-2016
18x Gevonden
2x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
54 x Bekeken
10 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Take something to write  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

cm żydowski

W 1794 r. wyznaczono teren pod cmentarz żydowski w Ostrołęce, który założono prawdopodobnie dopiero w XIX wieku[1.1]. Założono go na gruntach położonych około 1,2 km na południe od rynku, poza obszarem zabudowanym. Przed drugą wojną światową cmentarz zajmował działkę o przybliżonej powierzchni 3,6 ha. Na podstawie szczątkowego materiału ikonograficznego wiadomo, że znajdował się na niewielkim wzgórzu, był częściowo porośnięty drzewami i ogrodzony wysokim betonowym murem. Niektóre z macew były wykonane z piaskowca i zdobiły je polichromie.

Był miejscem pochówku Żydów z Ostrołęki oraz wsi podporządkowanych tutejszemu dozorowi bóżniczemu, tj. np.: Czarnowa, Goworowa, Czerwina, Ponikwi, Wólki Brzezińskiej, Andrzejewa, Kaczyna, Czarnowca i innych miejscowości. W połowie XIX w. społeczności żydowskie w Goworowie i Myszyńcu utworzyły własne cmentarze[1.2].

Na cmentarzu ostrołęckim grzebano zwłoki jeszcze w czasie II wojny światowej. Pochowano na nim m.in. Gedalię Rozenbojma wraz z córką, których zastrzelili Niemcy w okolicach Ostrołęki[1.3].

II wojna światowa to okres dewastacji cmentarza. Miał on niestety kontynuację także po 1945 r., choć wiadomo, że zaraz po zakończeniu działań wojennych na cmentarzu znajdowało się jeszcze stosunkowo dużo macew.

W kolejnych latach cmentarz był stopniowo zabudowywany. Powstały na jego terenie m.in. osiedle domków jednorodzinnych (północna część, rejon ulic Poznańskiej, Stefczyka, 6 Września), szkoła oraz Zespół Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych (południowa część). Przez teren nekropolii przeprowadzono ulicę Janusza Korczaka. Po kirkucie nie pozostał żaden ślad. Odnalezione fragmenty nagrobków zbierali i zabezpieczali miejscowi społecznicy – Państwo Damięccy[1.4].

W dniu 01.09.1989 r. przy ul. Poznańskiej (na skraju nekropolii) odsłonięto małą tabliczkę z napisem: „W tym miejscu stanie pomnik poświęcony pamięci ostrołęckich Żydów. Towarzystwo Przyjaciół Ostrołęki. Ostrołęka 1 IX 1989 r.”. Działanie to zostało zainicjowane przez członków ziomkostwa Żydów ostrołęckich. Zaangażowały się w nie także władze miasta oraz Towarzystwo Przyjaciół Ostrołęki. W 1991 r. zbudowano pomnik, który kształtem przypomina macewę. 

Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP w 2004 r. ubiegał się o zwrot terenu cmentarza. Nie udało się odzyskać gruntów, ponieważ część terenu nekropolii znalazła się w rękach właścicieli prywatnych.

Podczas budowy kanalizacji przy ul. Korczaka, na przełomie 2008 i 2009 r., natrafiono na ludzkie szczątki. Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego i Komisja Rabiniczna ds. Cmentarzy podjęły próbę udaremnienia remontu. Inwestycji nie udało się jednak powstrzymać. Doszło do kompromisu. W maju 2010 r., odkryte w czasie robót, szczątki ludzkie pochowano uroczyście obok pomnika przy ul. Poznańskiej i oznaczono tabliczką z napisem:

 „Tu znajdują się prochy Żydów ostrołęckich, zebrane podczas budowy ulicy Janusza Korczaka. Naczelny Rabin RP, Komitet Ziomkostwa Żydów Ostrołęckich w Izraelu, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Miasto Ostrołęka. Ostrołęka 12 maja 2010

źródło: http://www.sztetl.org.pl

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien