Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Krwawe represje - OP8FK2
spaleni żywcem w Izabelinie
Właściciel: keram58
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 86 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Czas: 1:30 h    Długość trasy: 3.00 km
Data ukrycia: 12-06-2016
Data utworzenia: 19-04-2016
Data opublikowania: 12-06-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 09-06-2020
37x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 4 obserwatorów
104 odwiedzających
29 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Skrzynka znajduje się na obszarze Kampinoskiego Parku Narodowego ale została ukryta na terenie wsi i nie podlega uzgodnieniom z KPN.

Proszę o stosowanie się do Regulaminu KPN.

Przypominam, że na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz przebywania w porze nocnej.

Rok 1943 był rokiem największego rozwoju konspiracji VII Rejonu ale jdenocześnie stał się rokiem bardzo tragicznym dla konspiracyjnych organizacji.

W listopadzie w wyniku zdrady żołnierza konspiracji Antoniego Zycha , żandarmi z Zaborowa aresztowali, katowali i rozstrzeliwali żołnierzy konspiracji i członków ich rodzin z Truskawia, Sierakowa, Lasek, Izabelina oraz innych miejscowości.

Pierwsze uderzenie nastąpiło 11 listopada w Truskawiu gdzie aresztowano tego dnia 19 osób. Tego samego dnia, Zdrajca Zych (patrz OP8D2R) wskazał żandarmom magazyn broni na posesji w Izabelinie, gdzie mieszkał kapral podchorąży Franciszek Sznajder pseudonim „DąbII”. Niemcy dom spalili wraz z matką „DębaII” Jadwiga Sznajder wraz z właścicielką posesji Zofią Raciborską. Schwytano siostrę „DębaII”, łączniczkę Haliną Sznajder pseudonim „Pokrzywa”, która pomimo okrutnych tortur jakim ja poddano nikogo nie zdradziła i została zamordowana przez hitlerowskich oprawców.

W Izabelinie aresztowano także sekretarza Nadleśnictwa Laski Wojciecha Borzęckiego pseudonim „Świętoszek”, który obsługiwał miedzy innymi radiostację ukrytą w nadleśnictwie. Został on rozstrzelany po szczególnie okrutnych torturach w dniu 11 listopada 1943 roku. On także nikogo nie zdradził.

Kordy nie wskazują miejsca ukrycia skrzynki a jedynie posesję przy ul. Lesnej 12 na której wydarzyła się tragedia 11 listopada 1943 r. Znajdziesz tu na ogrodzeniu tablicę dotyczącą tamtym wydarzeniom.

Etap I - niemal na przeciw tablicy na ogrodzeniu po przeciwnej stronie ulicy znajdziesz skrzynkę energetyczną . Jest na niej tabliczka a pięć ostatnich liczb na niej to Twoje A-E.

Etap II - w tym domu w czasie wojny była siedziba Nadleśnictwa Laski i działała radiostacja podziemna. Niemal na przeciwko bramy wjazdowej na tę posesję na środku ulicy znajduje się zasuwa wodociągu. Ilość liter nazwy producenta to Twoja liczba F.
Następnie odszukaj słup energetyczny przy narożniku ogrodzenia posesji i znajdź cyfry pod napisem KSP, suma tych cyfr to Twoja liczba G.

Etap III - na dzwonnicy odszukaj tablicę poświęconą "Świętoszkowi". Po jej lewej stronie są umieszczone dwie inne tablice. Cyfra miesiąca z górnej tablicy podzielona przez 2 to Twoja litera H. Od cyfry miesiąca z dolnej tablicy mówiacej o śmierci bohatera odejmij 1, a otrzymany wynik to litera J.

Finał:

N 52o  1(C-B).(B+H)E(F-1)

E 020o  4(E+A).A(G+1)J

Skrzynka nie jest zakopana a jedynie zamaskowana igliwiem i przyciśnięta betonem.

Na okładce dzienniczka znajduje się literko cyferka, która umożliwi podjecie skrzynki finałowej dla tego cyklu.

Kolejne skrzynki tego cyklu będą się ukazywać do września 2016 r.

Certyfikaty dla pierwszych znalazców są potrójne to dla podejmujących skrzynkę zespołowo. Proszę o zabieranie wszystkich egzemplarzy.

To jak długo kesze przetrwają zależy od nas tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie a do tego obchodzimy się z keszem jakby to był nasz własny a wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie który może cieszyć oko.

 Flag Counter

OpenSprawdzacz
Autor tej skrzynki umożliwił sprawdzenie poprawności rozwiązania zagadki (współrzędnych pojemnika finałowego).
Statystyki: prób: 61 razy, trafień: 11 razy.
Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
1 Punkt wirtualny --- Niemal na przeciw tablicy na ogrodzeniu po przeciwnej stronie ulicy znajdziesz skrzynkę energetyczną . Jest na niej tabliczka a pięć ostatnich liczb na niej to Twoje A-E
2 Punkt wirtualny --- W tym domu w czasie wojny była siedziba Nadleśnictwa Laski i działała radiostacja podziemna. Niemal na przeciwko bramy wjazdowej na te posesję na środku ulicy znajduje się zasuwa wodociagu. Ilość liter nazwy producenta to Twoja liczba F.
Następnie odszukaj słup energetyczny przy narożniku ogrodzenia posesji i znajdź cyfry pod napisem KSP, suma tych cyfr to Twoja liczba G
3 Punkt wirtualny --- Na dzwonnicy odszukaj tablicę poświęconą "Świętoszkowi"
Po jej lewej stronie są umieszczone dwie inne tablice. Cyfra miesiąca z górnej tablicy podzielona przez 2 to Twoja litera H. Od cyfry miesiąca mówiacej o śmierci bohatera , z dolnej tablicy odejmij 1, a otrzymany wynik to litera J.
4 Punkt końcowy --- Skrzynka finałowa. Pod betonem
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Tablica pamiątkowa
Tu było nadleśnictwo i radiostacja
Tu było nadleśnictwo i radiostacja