Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Fort 50a Lasówka - OP8F1L
Pomocniczy fort wodny
Owner: Borewicz07
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 198 m. ASL.
 Region: Poland > małopolskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 25-03-2016
Date created: 24-03-2016
Date published: 25-03-2016
Last modification: 25-03-2016
49x Found
4x Not found
0 notes
watchers 2 watchers
100 visitors
36 x rated
Rated as: Good
1 x recommended
This cache is recommended by: Malanowski07
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Dangerous Cache  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Fort 50a Lasówka powstał w 1899 r.

Położony jest na południowym brzegu Wisły; jego zadaniem była obrona tej strony doliny rzeki, wałów wiślanych oraz pobliskiej przeprawy na drugi brzeg. Sam jeden wystarczał do tego celu, gdyż całą okolicę, aż po Trakt Wielicki pokrywały bagna i rozlewiska.

Wyróżniał się szeregiem nietypowych rozwiązań między innymi wypełnieniem fos wodą z Wisły, przez co nazywany był fortem wodnym.

Udzielał wsparcia ogniowego Fortowi 49 1/2a Mogiła, leżącemu na drugim, północnym brzegu rzeki.Otaczał go wysoki wał obwodowy, uformowany od strony zapola w kształcie ziemnej bastei.

Labiryntowego wjazdu, ujętego murami oporowymi, broniła wartownia z 3 pancernymi strzelnicami (obecnie już nie istniejące); zachowały się tylko resztki po stalowej bramie pancernej.

Dwukondygnacyjny blok koszar czołowych mieścił 157 osobową załogę, z tym że w salach żołnierskich było 80 łóżek, 77 pozostałych żołnierzy czuwało na zmianie bojowej.

Pełna obsada Fortu następowała tylko w przypadku zagrożenia wojennego - w warunkach pokojowych załogi forteczne szkoliły się w koszarach stałych.

Kaponierę i blok koszar odcięto od dziedzińca dodatkowym rowem obronnym.

Ze stropu kaponiery na pozycje piechoty na stropodachu Fortu można było się przedostać za pomocą mocowanej - w razie konieczności - metalowej drabinki.

Nietypowym rozwiązaniem był sposób przechowywania dział, które w schronach przeczekiwały ostrzał przeciwnika, do walki wytaczano je dopiero po jego ustaniu. Był to system bardziej ekonomiczny i nowocześniejszy, wymagający jednak znacznie lepszego maskowania i sprawności działania.

Projektantem Fortu 50a Lasówka był Polak, inż. Emil Gołogórski, późniejszy generalny inspektor saperów armii austriackiej oraz wiceminister spraw wojskowych w rządzie polskim w czasie wojny polsko-radzieckiej.

Prawdopodobnie artyleria fortu brała udział w grudniu 1914r. w drugiej bitwie o Kraków jako element wsparcia ogniowego na południowo-wschodnim odcinku twierdzy. 

Dalsze losy w skrócie:

W czasie przewrotu politycznego w latach 1918 - 19, Fort został znacznie zdewastowany: rozkradziono wszystkie drzwi, okna, podłogi, piece itp.; później w ramach remontu braki uzupełniono.

W czasie międzywojennym Fort pozostawał w gestii wojska; przez krótki czas pełnił funkcje magazynowe, ale ze względu na duże zawilgocenie nie był użytkowany.

W okresie II wojny światowej częściowo mieścił się tu magazyn, następnie przekazany został władzom cywilnym.

Od lat 60. XX wieku, na skutek nieprzemyślanych przemysłowych adaptacji obiekt uległ ogromnej dewastacji: gospodarująca tu do roku 1992 spółdzielnia chemiczna ''Barwa'', przystosowując Fort do swoich potrzeb, beztrosko dobudowała różne magazyny, magazynki, wiaty, zbiorniki i instalacje chemiczne wewnątrz obiektu, likwidując przy tym kraty, oryginalne okiennice i zagracając wszystko wedle własnego uznania.

Mimo swej oryginalności, Fort spotkał niestety los typowy dla większości fortów Twierdzy Kraków: po odejściu ''gospodarza'', opuszczony i zdewastowany, czeka na lepsze czasy.

Istniejąca jeszcze do roku 2001 oryginalna balustrada galerii strzeleckiej jak i pancerne okiennice i drzwi już nie istnieje; nieuchwytni sprawcy kradzieży pozostałego zachowanego wyposażenia pancernego fortów, ukradli je odcinając palnikami; ślady nich widoczne aż nadto.

Od roku 2001 do 2005 zniszczenia poszły jeszcze dalej: nie ma już... kondygnacji wewnątrz obiektu, za to poburzono budynki ''Barwy'' wokół niego (choć został jeden wyjątek).

A miejsce wokół Fortu 50a Lasówka jest urokliwe, cały teren zarośnięty krzakami i starodrzewiem wypełnionym śpiewającymi ptakami. Pusta i odludna dolina rzeki Wisły, i pełne kwiatów nadwiślańskie łąki.

Warto zwrócić uwagę na pola uprawne i nieużytki pomiędzy fortem a ulicą Surzyckiego. Żyje tam liczne stado saren, które prawie codziennie pojawia się na wspólnym posiłku. Na polu nocuje także wiele rybitw.

 

UWAGA!

Wchodząc od „tyłu” fortu – przez stare fosy (pochylonym nasypem) trzeba bardzo uważać – w pewnym momencie teren kończy się (stoimy wtedy „na dachu fortu”) – nie ma żadnych zabezpieczeń, można spaść.

Źródła: fortyck.pl, wikipedia.org, twierdza.art.pl

 

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Szkic fortu, autor H.Łukasik
Graffiti obsady fortu
Kształt terenu dziś
Fort dziś
Certyfikat