Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Grodzisko "Stare Miasto" - OP8DXR
Właściciel: lukmarq
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 92 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 03-01-2016
Data utworzenia: 05-01-2016
Data opublikowania: 05-01-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 24-02-2016
12x znaleziona
4x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
50 odwiedzających
8 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Makieta Stare Grodzisko Ostrołęka 269953

To w tym miejscu powstała Ostrołęka. Gródek obronny pochodzący prawdopodobnie z XII lub końca XI w. Strzegł przeprawy przez rzekę. Obecnie pozostała jedynie niewielka górka.

XI i XII w. Funkcjonował gród i osada targowa na lewym brzegu Narwi na wysokości ujścia Omulwi. Wiódł tędy szlak handlowy z Mazowsza do Prus.

Znajdował się tam majdan (plac wewnątrzwałowy) z dwukondygnacyjną, drewnianą wieżą obronno-obserwacyjną, z paleniskiem obudowanym kamieniami wylepionym gliną. Był tam pasaż obronny, most zwodzony, a także korona wału, brama i fosa wypełniona woda. Grodzisko rozwijało się i rozbudowywało.

Orientacyjne miejsce (ujście Omulwi do Narwi) istnienia grodu w XI i XII wieku, który dał początek miastu. Obecnie na miejscu są wały ziemne z tego okresu. „Nazywane do dziś Starym Miastem jest ziemną pozostałością gródka obronnego – pierwszego obiektu architektonicznego na ziemi ostrołęckiej. W oparciu o badania archeolodzy oceniają powstanie pierwszych budowli (mieszkalnych półziemianek) w XI w. Książęta mazowieccy – właściciele rozległych obszarów puszczańskich – zbudowali strażnicę. W późniejszych latach na jej bazie powstał ośrodek administracyjno-obronny, strzegący interesów państwa w płn. części naszego kraju. U jego podnóża rozrosła się osada, będąca prapoczątkiem dzisiejszej Ostrołęki.” Ostrołęckie grodzisko powstało około 1,5 km w dół Narwi, na jej lewym brzegu, naprzeciwko ujścia do niej Omulwi. W czasie największego rozwoju i znaczenia strategicznego, grodzisko posiadało plac wewnątrz wałów obronnych o promieniu do 5 m, wały obronne, szerokie u podstawy na 8 m i wysokie na 6 m, wewnątrz mieściły drewnianą konstrukcję, w której wolne przestrzenie były wypełnione ziemią, kamieniami i gliną. Poza wałami biegła fosa, wtedy wypełniona wodą, nad którą był most – prawdopodobnie zwodzony. Za mostem funkcjonowało podgrodzie zabudowane obiektami mieszkalnymi i gospodarczymi. Po raz pierwszy Grodzisko zostało rozpoznane przez prof. Ludwika Sawickiego w trakcie inspekcji konserwatorskiej w 1914 r. Zainspirowany tym odkryciem dokonał on częściowego zbadania wykopaliska. Stwierdził, że na terenie podgrodzia jest na jeden metr warstwa kulturowa wraz z ceramiką datowaną na okres grodziskowy. Grodzisko stało się miejscem badań naukowych, dzięki którym po roku 1995 powstała makieta grodziska i podgrodzia, która znajduje się w „Muzeum Kultury Kurpiowskiej” . W chwili obecnej opracowane są koncepcje na zagospodarowanie grodziska „Stare Miasto” w Ostrołęce.

UWAGA!!! Przypominam iż zgodnie z Art. 80. § 1. kodeksu wykroczeń zabrania się jazdy po wale przeciwpowodziowym.

Flag Counter

Wpisy do logu: znaleziona 12x nieznaleziona 4x komentarz 1x Wszystkie wpisy