Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Grodzisko "Stare Miasto" - OP8DXR
Eigenaar: lukmarq
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 92 meter NAP
 Provincie: Polen > mazowieckie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 03-01-2016
Gemaakt op: 05-01-2016
Gepubliceerd op: 05-01-2016
Laatste verandering: 24-02-2016
12x Gevonden
4x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
50 x Bekeken
8 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: gemiddeld
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Makieta Stare Grodzisko Ostrołęka 269953

To w tym miejscu powstała Ostrołęka. Gródek obronny pochodzący prawdopodobnie z XII lub końca XI w. Strzegł przeprawy przez rzekę. Obecnie pozostała jedynie niewielka górka.

XI i XII w. Funkcjonował gród i osada targowa na lewym brzegu Narwi na wysokości ujścia Omulwi. Wiódł tędy szlak handlowy z Mazowsza do Prus.

Znajdował się tam majdan (plac wewnątrzwałowy) z dwukondygnacyjną, drewnianą wieżą obronno-obserwacyjną, z paleniskiem obudowanym kamieniami wylepionym gliną. Był tam pasaż obronny, most zwodzony, a także korona wału, brama i fosa wypełniona woda. Grodzisko rozwijało się i rozbudowywało.

Orientacyjne miejsce (ujście Omulwi do Narwi) istnienia grodu w XI i XII wieku, który dał początek miastu. Obecnie na miejscu są wały ziemne z tego okresu. „Nazywane do dziś Starym Miastem jest ziemną pozostałością gródka obronnego – pierwszego obiektu architektonicznego na ziemi ostrołęckiej. W oparciu o badania archeolodzy oceniają powstanie pierwszych budowli (mieszkalnych półziemianek) w XI w. Książęta mazowieccy – właściciele rozległych obszarów puszczańskich – zbudowali strażnicę. W późniejszych latach na jej bazie powstał ośrodek administracyjno-obronny, strzegący interesów państwa w płn. części naszego kraju. U jego podnóża rozrosła się osada, będąca prapoczątkiem dzisiejszej Ostrołęki.” Ostrołęckie grodzisko powstało około 1,5 km w dół Narwi, na jej lewym brzegu, naprzeciwko ujścia do niej Omulwi. W czasie największego rozwoju i znaczenia strategicznego, grodzisko posiadało plac wewnątrz wałów obronnych o promieniu do 5 m, wały obronne, szerokie u podstawy na 8 m i wysokie na 6 m, wewnątrz mieściły drewnianą konstrukcję, w której wolne przestrzenie były wypełnione ziemią, kamieniami i gliną. Poza wałami biegła fosa, wtedy wypełniona wodą, nad którą był most – prawdopodobnie zwodzony. Za mostem funkcjonowało podgrodzie zabudowane obiektami mieszkalnymi i gospodarczymi. Po raz pierwszy Grodzisko zostało rozpoznane przez prof. Ludwika Sawickiego w trakcie inspekcji konserwatorskiej w 1914 r. Zainspirowany tym odkryciem dokonał on częściowego zbadania wykopaliska. Stwierdził, że na terenie podgrodzia jest na jeden metr warstwa kulturowa wraz z ceramiką datowaną na okres grodziskowy. Grodzisko stało się miejscem badań naukowych, dzięki którym po roku 1995 powstała makieta grodziska i podgrodzia, która znajduje się w „Muzeum Kultury Kurpiowskiej” . W chwili obecnej opracowane są koncepcje na zagospodarowanie grodziska „Stare Miasto” w Ostrołęce.

UWAGA!!! Przypominam iż zgodnie z Art. 80. § 1. kodeksu wykroczeń zabrania się jazdy po wale przeciwpowodziowym.

Flag Counter

Logs: Gevonden 12x Niet gevonden 4x Opmerking 1x Alle logs