Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Zając Płowy - OP8D4H
Lepus Capensis
Owner: viajero71
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 120 m. ASL.
 Region: Poland > dolnośląskie
Cache type: Multicache
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 10-11-2015
Date created: 11-11-2015
Date published: 11-11-2015
Last modification: 20-05-2017
20x Found
0x Not found
1 notes
watchers 2 watchers
55 visitors
15 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Take something to write  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL
Multikesz:
1) łapiemy zająca i go mierzymy (teren we wsi)
2) na podstawie jego wymiarów odnajdujemy pojemnik finałowy (teren leśny, poza wsią)

Punkty oddalone są od siebie w odległości nieprzekraczającej 1,5km. Można dojechać samochodem (drogi asfaltowe lub utwardzane, przy finałowej skrytce wymagany jest krótki spacer - do 100m). Można się przespacerować między skrytkami (długi spacer). Skrytka idealna na rower.
 
Łyk wiedzy encyklopedycznej:
Zając Płowy (Lepus Capensis) żywi się głównie nocą, jest roślinożercą. Ma dobrze rozwinięte nogi umożliwiające sprawne skakanie i bieganie. Ma duże oczy i uszy, które pozwalają czuwać przed zagrożeniami ze strony jego środowiska. Zwykle ma biały pierścień dookoła oczu. Ma ładną, miękką sierść, która potrafi zmieniać kolor z jasnego brązowego, poprzez czerwonawy aż do piaskowego szarego.


Zdjęcie: wikipedia.org

O serii keszy „Na Łące Zające”
Seria nawiązuje do nazwy okolicznej miejscowości Zajączków, która już przed II Wojną Światową brzmiała Haasenau, a „hase” w języku niemieckim oznacza zająca. Kesze mają na celu zwiększenie szans na spotkanie tych zwierząt, w związku z tym zostały ukryte z dala od zabudowań, w większości w zbliżonym środowisku, w jakim zające żyją. Miejsca ukrycia są porośnięte zróżnicowaną roślinnością, jednocześnie nie są to tereny tradycyjnie leśne.

Krótka wzmianka o okolicy (kordy początkowe):
Skoro jesteśmy już na miejscu warto zwrócić uwagę na pobliski Pomnik Poległych w I Wojnie Światowej. To pomnik który powstał prawdopodobnie prawie 100 lat temu gdy na tych terenach mieszkali Niemcy. Jeśli wiesz coś więcej na jego temat - podziel się w logu. Pomnik ma też swoją polską historię. Raz do roku pod pomnikiem zbierają się mieszkańcy Zajączkowa aby poświęcić pokarmy na stół wielkanocny. Ma to miejsce w Wielką Sobotę o godz. 11-tej. Święcenie pokarmów odbywa się w tym miejscu od około 30 lat.

Zaczynamy!
Musisz udać się na kordy początkowe i odnaleźć zająca, powinno udać się to bez większych problemów. Tam musisz zmierzyć jego wymiary. Do pomiaru możesz użyć centymetra krawieckiego, giętkiej rozwijanej miarki, papierowej metrówki dostępnej za darmo w każdym większym hipermarkecie budowlanym czy też złączonych kartek papieru w kratkę (2 kratki to 1cm) - inwencja twórcza każdego keszera jest mile widziana.

Gdy już złapiemy zająca, mierzymy jego:
* Długość lewego ucha
* Obwód szyi

Zaokrąglij otrzymane liczby do pełnych centymetrów. Otrzymane liczby pomogą Ci w ustaleniu współrzędnych finałowej skrytki.

Obliczanie położenia finałowej skrytki:
N 51°13.620+długość ucha w mm
E 016°55.081+obwód szyi w mm
 
Informacja tymczasowa: jak udało się ustalić, zając został niedawno zaatakowany przez jakiegoś zwinnego drapieżnika i czeka na operację uszkodzonego ucha. Długość ostatniego zdrowego ucha wynosiła 320 tysięcy mikronów - pozostaje Ci zatem przeliczyć tę wartość na milimetry i zmierzyć jedynie obwód szyi.

Możesz sprawdzić poprawność wyliczonych współrzędnych na GeoChecker (może Ci to pomóc ale nie jest konieczne). Może wystąpić błąd pomiarowy do około 10mm jednak zamieszczone spojlery powinny przybliżyć położenie skrzynki będąc już w okolicy.

Indywidualna legenda dla Zająca Płowego do wyników na GeoChecker:
* Success! (...) Now, go get it! - Oznacza, że obliczyłeś(aś) bardzo precyzyjnie współrzędne. GPS zaprowadzi Cię dokładnie na miejsce ukrycia.
* Success! (...) Your solution was not exact (...) Now, go get it! - Oznacza, że błąd w wyliczeniu współrzędnych nie przekracza 30-stu metrów. Możesz udać się na kordy i szukać skrytki przy pomocy spojlerów - powinno być to szybsze rozwiązanie niż zgadywanie dokładnych kordów.
* Incorrect | Your coordinates are not correct. - Koordynaty nie zostały obliczone poprawnie - wyliczona odległość od skrzynki przekracza 30 metrów. Jeśli rzeczywiście złapałeś(aś) i mierzyłeś(aś) zająca to powinno udać Ci się wypatrzyć miejsce ze spojlerów z daleka.

Finałowy pojemnik ukryty jest przy drzewie wskazanym na spojlerze. Warto rozważyć jego odwiedzenie przy okazji zaliczania tradycyjnego kesza Zając Szarak oraz finału zagadki Zając Czarnoszyi.

Weź coś do pisania. Pojemnik następny raz może być odwiedzony za kilka miesięcy - dlatego dobrze go zamaskuj. Dziękuję.

Spojlery zostały wykonane w listopadzie - dlatego są nieco ponure. Mam nadzieję że zabawa jednak się uda :)  Dla pierwszych trzech znalazców czekają certyfikaty. Powodzenia!

 

Additional waypoints
Stage Symbol Type Coordinates Description
Interesting place --- Pomnik Poległych w I Wojnie Światowej
1 Final location --- Miejsce ukrycia pojemnika finałowego (drzewo na spojlerze)
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
jak mierzyc ucho
juz blisko do finalowej skrytki
drzewo ukrycia kesza
jeszcze blizej do finalowej skrytki
Log entries: Found 20x Not found 0x Note 1x All entries