Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Dwór w Prusach - OP8B9L
Dwór w Prusach
Właściciel: teska19
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 274 m n.p.m.
 Województwo: Polska > małopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 13-08-2015
Data utworzenia: 13-08-2015
Data opublikowania: 13-08-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 13-08-2015
44x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
37 odwiedzających
36 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Nazwa tej miejscowości najprawdopodobniej pierwotnie oznaczała ludzi pochodzących z Prus i została po raz pierwszy odnotowana w dokumentach z 1289 roku.

W czasach I Rzeczypospolitej Prusy stanowiły własność arcybiskupów gnieźnieńskich. W skład majątku wchodziły m.in. dwór z folwarkiem, karczma i młyn.Chłopi folwarczni jako poddani duchowieństwa zwolnieni byli z płacenia „dziesięciny”, pozostali kmiecie płacili ją na rzecz prebendy karniowskiej w katedrze krakowskiej a także na rzecz plebanów parafii w Luborzycy.Majątek w Prusach zarządzany był w tym okresie przez dzierżawców lub też zarządców arcybiskupich.

Po upadku I Rzeczypospolitej Prusy znalazły się po austriackiej stronie granicy. Postanowienia Kongresu Wiedeńskiego (1814-1815) włączyły tą miejscowość w obręb Wolnego Miasta Krakowa a po jego likwidacji w 1846 ponownie do monarchii Habsburgów.

W XIX stuleciu Prusy przestały być własnością duchowną ponieważ dwór i majątek ziemski przejęty został przez władze austriackie a następnie sprzedany w ręce prywatne. Pośród pierwszych prywatnych właścicieli majątku w Prusach wymieniani są bracia Gasińscy.

W roku 1857 wybuchł pożar, który zniszczył  budynki dworskie w Prusach. Przyczyny tego pożaru pozostały nigdy nie wyjaśnione, choć długo jeszcze w samych Prusach mówiono o podpaleniu.

W drugiej połowie XIX wieku majątek w Prusach należał najpierw do Jana Goetza a następnie do Jakuba Johna właściciela browaru i jednego z najzamożniejszych mieszkańców ówczesnego Krakowa. W okresie tym istniała już w Prusach szkoła ludowa, jedna z najstarszych szkół tego typu na terenie dzisiejszej Gminy Kocmyrzów-Luborzyca. Aż do roku 1910 była to szkoła dwuklasowa. Obecnie w odnowionym budynku jest szkoła sześcioklasowa z nowoczesną salą gimnastyczną.Trudności finansowe rodziny Johnów doprowadziły do sprzedaży przez nich majątku w Prusach na drodze licytacji. W ten sposób nabył go w 1895 roku A. Brzeski.

W okresie międzywojennym majątek w Prusach został zakupiony przez Fundację Piotra Michałowskiego z Krakowa która znajdowała się pod opieką Krakowskiej Kurii Metropolitalnej. W latach pierwszej połowie lat trzydziestych (1933-1934) z inicjatywy biskupa krakowskiego, księcia – kardynała Adam Sapiehy wybudowano budynek  przeznaczony dla osieroconych i pozbawionych opieki chłopców. Obecnie jest w nim Dom Pomocy Społecznej Zgromadzenia Córek Bożej Pomocy.

Po zakończeniu II wojny światowej i wprowadzeniu w życie dekretu o reformie rolnej majątek w Prusach został przejęty przez władze państwowe. Jego znaczna część została przekazana obecnemu Uniwersytetowi Rolniczemu w Krakowie, który utworzył w Prusach Zakład Doświadczalny Hodowli Roślin.

Do skrzynki można dojechać samochodem i nie trzeba wchodzić na tereny dworu. Bardzo uważać należy na mieszkańców pobliskich bloków.

Skrzynka ma również oznaczenie GC61E62

http://www.kocmyrzow-luborzyca.ug.gov.pl

 

Wpisy do logu: znaleziona 44x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy