Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Dwór w Prusach - OP8B9L
Dwór w Prusach
Owner: teska19
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 274 m. ASL.
 Region: Poland > małopolskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 13-08-2015
Date created: 13-08-2015
Date published: 13-08-2015
Last modification: 13-08-2015
44x Found
0x Not found
0 notes
watchers 1 watchers
37 visitors
36 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Nazwa tej miejscowości najprawdopodobniej pierwotnie oznaczała ludzi pochodzących z Prus i została po raz pierwszy odnotowana w dokumentach z 1289 roku.

W czasach I Rzeczypospolitej Prusy stanowiły własność arcybiskupów gnieźnieńskich. W skład majątku wchodziły m.in. dwór z folwarkiem, karczma i młyn.Chłopi folwarczni jako poddani duchowieństwa zwolnieni byli z płacenia „dziesięciny”, pozostali kmiecie płacili ją na rzecz prebendy karniowskiej w katedrze krakowskiej a także na rzecz plebanów parafii w Luborzycy.Majątek w Prusach zarządzany był w tym okresie przez dzierżawców lub też zarządców arcybiskupich.

Po upadku I Rzeczypospolitej Prusy znalazły się po austriackiej stronie granicy. Postanowienia Kongresu Wiedeńskiego (1814-1815) włączyły tą miejscowość w obręb Wolnego Miasta Krakowa a po jego likwidacji w 1846 ponownie do monarchii Habsburgów.

W XIX stuleciu Prusy przestały być własnością duchowną ponieważ dwór i majątek ziemski przejęty został przez władze austriackie a następnie sprzedany w ręce prywatne. Pośród pierwszych prywatnych właścicieli majątku w Prusach wymieniani są bracia Gasińscy.

W roku 1857 wybuchł pożar, który zniszczył  budynki dworskie w Prusach. Przyczyny tego pożaru pozostały nigdy nie wyjaśnione, choć długo jeszcze w samych Prusach mówiono o podpaleniu.

W drugiej połowie XIX wieku majątek w Prusach należał najpierw do Jana Goetza a następnie do Jakuba Johna właściciela browaru i jednego z najzamożniejszych mieszkańców ówczesnego Krakowa. W okresie tym istniała już w Prusach szkoła ludowa, jedna z najstarszych szkół tego typu na terenie dzisiejszej Gminy Kocmyrzów-Luborzyca. Aż do roku 1910 była to szkoła dwuklasowa. Obecnie w odnowionym budynku jest szkoła sześcioklasowa z nowoczesną salą gimnastyczną.Trudności finansowe rodziny Johnów doprowadziły do sprzedaży przez nich majątku w Prusach na drodze licytacji. W ten sposób nabył go w 1895 roku A. Brzeski.

W okresie międzywojennym majątek w Prusach został zakupiony przez Fundację Piotra Michałowskiego z Krakowa która znajdowała się pod opieką Krakowskiej Kurii Metropolitalnej. W latach pierwszej połowie lat trzydziestych (1933-1934) z inicjatywy biskupa krakowskiego, księcia – kardynała Adam Sapiehy wybudowano budynek  przeznaczony dla osieroconych i pozbawionych opieki chłopców. Obecnie jest w nim Dom Pomocy Społecznej Zgromadzenia Córek Bożej Pomocy.

Po zakończeniu II wojny światowej i wprowadzeniu w życie dekretu o reformie rolnej majątek w Prusach został przejęty przez władze państwowe. Jego znaczna część została przekazana obecnemu Uniwersytetowi Rolniczemu w Krakowie, który utworzył w Prusach Zakład Doświadczalny Hodowli Roślin.

Do skrzynki można dojechać samochodem i nie trzeba wchodzić na tereny dworu. Bardzo uważać należy na mieszkańców pobliskich bloków.

Skrzynka ma również oznaczenie GC61E62

http://www.kocmyrzow-luborzyca.ug.gov.pl

 

Log entries: Found 44x Not found 0x Note 0x All entries