Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
[Białystok] Zamenhof - OP8A61
Białystok 1939-1945
Owner: mieszko
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 138 m. ASL.
 Region: Poland > podlaskie
Cache type: Other type
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 21-06-2015
Date created: 21-06-2015
Date published: 21-06-2015
Last modification: 01-09-2015
81x Found
3x Not found
0 notes
watchers 4 watchers
177 visitors
60 x rated
Rated as: Good
1 x recommended
This cache is recommended by: Serengeti
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Fixed by magnet  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

 

Rozdział X

Zamenhof

Dziś znów spotkałem Jakuba Szapiro, tym razem na rynku. Poznał mnie od razu i już z daleka zawołał "Bonan tagon", tak głośno, że kilka przekupek odwróciło się zaciekawionych. Z uśmiechem odpowiedziałem mu tym samym i dodałem jeszcze "Saluti", co tak go ucieszyło i rozochociło, że od razu chciał mnie zabrać na wycieczkę i pokazać miejsce urodzin Ludwika Zamenhofa. Nieco się strapił, kiedy powiedziałem mu, już po polsku, że niestety nie mam czasu. Szybko się jednak uśmiechnął i pokazał jedną z odnóg rynku "Nic straconego, możesz sam zobaczyć to miejsce w wolnej chwili. Ta ulica kiedyś nazywała się Zielona, ale z mojej inicjatywy w 1919 roku zmieniono jej nazwę na Zamenhofa, bo to własnie przy niej mieszkał i urodził się ten szlachetny uczony. A dokładnie mieszkał prawie na samym końcu ulicy. Dom został niestety rozebrany kilka lat temu, ale miejsce jest oznaczone. Wystarczy, że pójdziesz w dół i na pewno trafisz!" Pięknie podziękowałem i udałem się w swoją stronę. Kto wie, może kiedyś odwiedzę to miejsce?

Zanim zniknąłem za ścianą ratusza, odwróciłem się jeszcze raz, żeby spojrzeć na Jakuba Szapiro. Szedł powoli ulicą Lipową pogwizdując wesoło. "Ciekawy osobnik" pomyślałem "Trzeba mieć dużo chęci i samozaparcia żeby zmienić nazwę ulicy. Kto wie, może i ja kiedyś wymyślę jakąś nową nazwę dla naszej Brukowej?" Uśmiechnąłem się w myślach, ruszyłem stronę domu i sam nie wiem kiedy również zacząłem pogwizdywać.


 

 Po wkroczeniu wojsk niemieckich do miasta, Jakub Szapiro został zastrzelony 12 lipca 1941 roku. Wspomina o tym naoczny świadek tamtych dni, Felicja Nowak: „Po ucieczce z zajętej przez Niemców Warszawy, zamieszkaliśmy w listopadzie 1939 roku u babci w Białymstoku. W 1941 roku cała rodzina wysiedlona została z domu przy ulicy Lipowej 33 i przenieśliśmy się na Nowy Świat 10. 12 lipca 1941 roku w sobotę nad ranem niemieckie warty zablokowały ulicę Polną, Różańską, Nowy Świat i przyległe w celu dokonania rewizji. Na rozkaz oficera wszyscy Żydzi [...] zostali zagnani do ciężarówek i wywiezieni. W grupie tej był mój ojciec, Jakub Raszkin i Jakub Szapiro. W parę godzin po wysiedleniu ogłoszono kontrybucję. Niemcy zażądali 5 kg złota, 300 kg srebra, dużą sumę pieniędzy i futra [...] chociaż ludzie ofiarnie oddali kosztowności nikt z zabranych nie wrócił do swoich rodzin [...] Dopiero po wojnie dowiedziałam się, że wszyscy zostali zamordowani na placu pod Białymstokiem, zwanym Pietrasze...”

Wielu członków Białostockiego Towarzystwa Esoerantystów wzięło udział w powstaniu, które wybuchło w getcie, niektórzy zostali później wywiezieni wraz z innymi ocalałymi Żydami do obozów w Treblince i na Majdanku, gdzie zostali zgładzeni w komorach gazowych. Z prawie 300 członków Towarzystwa wojnę przeżyło tylko 10 osób.

 

Uwaga! Miejsce ruchliwe. Podejmuj ostrożnie!

Nie zapomnij o spisaniu literki potrzebnej do podjęcia finału geościeżki "Pamiętam jak dziś. Białystok 1939-1945"!

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
GeoKrety

GeoKrety  Szczęśliwa koniczyna - Total distance: 3552 km
GeoKrety  ORBIS #1 - Total distance: 3157 km
GeoKrety  Salony mody CDT - Total distance: 3394 km

Pictures
Dom Zamenhofa
Log entries: Found 81x Not found 3x Note 0x All entries Show deletions