Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Łagisza - Kościół - OP87PL
Owner: Michal_bn
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 280 m. ASL.
 Region: Poland > śląskie
Cache type: Puzzle
Size: Regular
Status: Ready for Search
Date hidden: 15-03-2015
Date created: 15-03-2015
Date published: 15-03-2015
Last modification: 16-03-2015
37x Found
0x Not found
4 notes
watchers 3 watchers
47 visitors
34 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Periodical/Paid  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Celem serii skrzynek jakie zakładam w Łagiszy jest pokazanie ładnych lub mniej znanych miejsc w  Łagiszy, uważanej powszechnie za najbrzydszą i najmniej ciekawą dzielnicę Będzina. Pora to zmienić;)

 

Stary kościół

Pierwsze myśli o budowie kościoła w Łagiszy padły na zebraniu rolników 7 kwietnia 1907 r. i na zebraniu robotników w kopalni węgla „Antoni" w dniu 29 kwietnia tegoż roku. 17 czerwca 1909 r. powierzono przedsiębiorcy Klimie wybudowanie fundamentów kaplicy. W dniu 24 czerwca 1911 r. postanowiono wstrzymać wszelkie prace przy budowie kaplicy na czas nieokreślony, a także wypłacić pieniądze Józefowi Stelmachowi za wyrób cegły. Ponadto postanowiono, by pieniądze zebrane na budowę kaplicy w sumie 13.403 rubli, ulokować w kasie Domu Handlowego C.G. Schoen. Ostatniego sierpnia 1914 r. wojna przerwała pracę komitetu.

Budowę wznowiono 26 sierpnia 1924 r. Zbudowana kaplica ma wymiary: długość 15 m i szerokość 8 m. Jest to kościółek murowany, niski, pokryty dachówką, wsparty ukośnymi skarpami. Pośrodku dachu umiejscowiona została barokowa wieżyczka. Kościółek składał się z małego prezbiterium i nawy. Przy głównych drzwiach była kruchta, a nad nią chórek i pozytew. Sufit po obu stronach miał kształt łuku i oparty został na 4 żelaznych, okrągłych filarach. Posadzkę wykonano z terakoty. Nawę oświecały trzy pary okien z obu stron. Na suficie byli namalowani święci: Bronisław, Salomea, Czesław i Teofil. Prezbiterium było o dwa stopnie wyższe od poziomu nawy. Za głównym dębowym ołtarzem była Niepokalanie Poczęta i św. Antoni. Ołtarze boczne miały kształt sarkofagów. Przy ołtarzu różańcowym stała ambona, a bliżej chóru stała stara rzeźbiona chrzcielnica. Kielich na podstawie ma trzy medaliony przedstawiające P. Jezusa, Niepokalaną i św. Józefa z napisem: „Przyjm Panie tę ofiarę".

Dzwonnica była drewniana i stała poza murem kościelnym. Uchwałą z zebrania parafian z 12 marca 1927 r. postanowiono kaplicę ogrodzić, używając pozostałego materiału. W dzwonnicy były trzy dzwony nabyte przez ks. T. Banacha z ofiar parafian.

 

Nowy kościół

Pod koniec 1945 r. parafia liczyła 4 638 osób, bowiem do parafii należały też pobliskie miejscowości: Preczów i Samów. Mały, nie przystosowany do potrzeb rozrastającej się parafii kościół nie zapewniał miejsca wszystkim parafianom uczestniczącym we mszach świętych. Dlatego też proboszcz, ks. Leon Stasiński, mianowany 7 listopada 1939 r. postanowił przystąpić do budowy nowego kościoła.

 

27 maja 1946 r. przystąpiono do pierwszych prac przy budowie nowego kościoła. Murowanie kościoła rozpoczęto 27 maja 1946 r. Wykonano wielki ołtarz i ambonę z marmuru, zbudowano cztery dzwony oraz 15-głosowe organy. Również dwa boczne ołtarze zostały wykonane z marmuru, a także i czwarty ołtarz - poświęcony św. Teresie od Dzieciątka Jezus wykonano z marmuru. W 1949 r. namalowana została droga krzyżowa - 14 stacji. Wewnątrz kościoła wykonano malowanie, a wokół niego obejście wyłożone płytami betonowymi. W dniu 25 września 1949 r. bp ordynariusz ks. dr Teodor Kubina dokonał konsekracji kościoła. Na wybudowanie kościoła zużyto 550 tys. szt. cegły klinkru. 250 ton cementu, 55 ton wapna, 20 ton żelaza, 120 m3 desek do rusztowań i szalunków.

 

Z początkiem lat 80-tych założono metalowe ramy na oknach wraz z witrażami oraz umieszczono na frontonie kościoła płaskorzeźby Ojca św. Jana Pawła II i kardynała S. Wyszyńskiego oraz Brata Alberta i błog. Rafała Kalinowskiego (1982).

 

Artykuł zaczerpnięty z książki „Łagisza wczoraj i dziś” autorstwa Ireny Zygmunt i Bolesława Ciepieli.

 

Wizyta w łagiskim kościele ma na celu pokazanie tego miejsca większej liczbie osób. Znalezienie konkretnych miejsc w celu wyznaczenia kordów można połączyć ze zwiedzaniem kościoła. Proponuję robić to pół godziny przed mszą lub tuż po mszy. W czasie mszy może być to mało komfortowe. W innych godzinach kościół jest zamknięty.

 

Wpisz odpowiednie cyfry w miejsce liter i podejmij kesza:)

 

 

N 50°AB.CDE

E 19°FG.HIJ

 

A – ilość figur w parku przed kościołem

B – od ilości wszystkich budowli kominowych na wielkim fresku znajdującym się na ścianie po lewej stronie ołtarza odejmij liczbę 5

C – ilość konfesjonałów w kościele

D – od liczby gwiazd przy figurze na ołtarzu odejmij liczbę postaci znajdujących się na wielkim fresku po prawej stronie od ołtarza, a następnie od otrzymanej liczby odejmij ilość ławek w kaplicy znajdującej się po lewej stronie od ołtarza

E – ilość kominów (nie chłodni) na wielkim fresku po lewej stronie od ołtarza

F – od liczby schodów przy ołtarzu głównym odejmij liczbę gromnic na tym ołtarzu

G – szerokość starego kościoła (w metrach) - odpowiedź w opisie kesza:)

H – ilość chłodni (nie kominów) na wielkim fresku po lewej stronie ołtarza

I – ilość schodów w kaplicy znajdującej się po lewej stronie od głównego ołtarza

J - od ilości liter w napisie znajdującym się wysoko w kaplicy po lewej stronie ołtarza głównego odejmij liczbę 20

 

Msze św.:

w niedziele i uroczystości: 8:00, 10:00, 11:30, 17:00

w dni powszednie: 17:00 (poniedziałek, środa, piątek) oraz 7:00, 17:00 (wtorek, czwartek, sobota)

 

UWAGA! Jeśli lubicie czyste i przyjemne kesze, to tego nie podejmujcie!:) Ukryty w miejscu gdzie spacer staje się wyzwaniem. Tylko dla pasjonatów, dla których wielkie krzaczory są przyjemniścią;)

Log entries: Found 37x Not found 0x Note 4x All entries