Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
CZEMIERNIKI - pałac - OP8708
Owner: grafen
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 141 m. ASL.
 Region: Poland > lubelskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 06-02-2015
Date created: 06-02-2015
Date published: 06-02-2015
Last modification: 26-12-2020
23x Found
3x Not found
1 notes
watchers 2 watchers
54 visitors
15 x rated
Rated as: Excellent
6 x recommended
This cache is recommended by: gagu, Inikara, Qbsoon, starletka, unieski, Zyfika
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Zamek zbudowany został w latach 1615 - 1622 przez Henryka Firleja biskupa płockiego. Całe założenie postawiono na planie nieregularnego czworoboku, bronione było przez bastiony, mur obronny oraz fosę. Cztery bastiony zbudowano z kamienia polnego i cegły, dwa z nich są rozwartokątne, jeden prostokątny, w każdym znajdują się otwory strzelnicze a część z nich posiada kazamaty. Wjazd do zamku prowadził od strony zachodniej po grobli, która rozdzielała stawy, przez bramę zamkową z samborzem w murze zachodnim. Niedaleko wjazdu znajdował się jeden z bastionów (południowy). Oprócz stawów zamek broniła jeszcze fosa. W skład zamku wchodził zbudowany na planie prostokąta trzykondygnacyjny, murowany budynek mieszkalny poprzedzony fosą i przerzuconym przez nią mostem, budynek gospodarczy przylegający jednym bokiem do muru obronnego (zachodniego) oraz park i ogrody założone przez Henryka Firleja. Pałac zwieńczony był attyką a na piętrze posiadał arkady.  W latach 1625 - 1626 na zamku przebywał król Polski Zygmunt III Waza z rodziną żoną Konstancją i córką Anną Katarzyną chroniąc się w nim przed panującą w Krakowie zarazą. Podczas szwedzkiego "potopu" w 1657 roku zamek oblegany jest przez wojska najeźdźcy lecz nie zostaje on zdobyty.

Czemierniki w  czasie potopu szwedzkiego,   zostają zniszczone przez Szwedów, później przechodzą na własność Jana III Sobieskiego i Jakuba Sobieskiego. W latach 1680-1696 Czemierniki drogą wykupu przeszły na własność Jana III Sobieskiego .

 W 1712 roku zamek jest w posiadaniu rodziny Humięckich - początkowo wojewody podlaskiego Stefana, następnie stolnika koronnego Ignacego a po jego śmierci zamkiem zarządza żona Teresa do 1777 roku. Następnym właścicielem zamku jest marszałek Sejmu Czteroletniego Stanisław Małachowski. Od 1809 roku założenie znajduje się w rękach rodziny Radziwiłłów do 1850 roku kiedy to nabywa je hrabia Wincenty Krasiński. Przez następne dwa lata trwa remont i przebudowa zamku. Ćwierć wieku później nowym właścicielem zostaje hrabia Edward Raczyński i w tej rodzinie zamek pozostaje do 1945 roku.  Podczas drugiej wojny światowej zamek zajmowali Niemcy a po ich odejściu wraz z nimi znikły zamurowane w zamkowych piwnicach drogocenne przedmioty.  Po wojnie zamek przejmuje Skarb Państwa (Dekret o reformie rolnej) i służy on za dom wczasowy, przedszkole a także jako siedziba PGR. W tym okresie stan budowli się mocno pogarsza. Jak większość tego typu obiektów (głównie pałace) nadających się do użytku w tym czasie były wykorzystywane na różnego rodzaju działalność (szpitale, szkoły, internaty, mieszkania, placówki kulturalne itp.) lecz mało kiedy były remontowane. Gdy nie nadawały się już do użytku opuszczano je i zapominano. Większość z nich przepadła bezpowrotnie gdyż zrujnowane nie nadają się do remontu ani odbudowy. W 2002 roku zamek powrócił do rąk spadkobierców rodziny Raczyńskich. Obecnie remontowana jest brama do założenia pałacowo- parkowego.

 Teren niedostępny, ogrodzony siatką, terenu pilnuja kamery. 

Skrzyneczka - pojemnik szklany, zainstalowany na granicy założenia pałacowego.

W miejscu,gdzie można swobodnie poszukać skrzyneczki.

Prawdopodobnie kordy są niedokładne (zmierzone przy dość gęsto padającym śniegu i niskim pułapie chmur).

Do skrzyneczki można podjechać pojazdem i zaparkować w miejscu zjazdu z asfaltu w drogę dookoła zalewu - stawu.

Powodzenia.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
1
2
3
4
strefa kesza