Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
CZEMIERNIKI - pałac - OP8708
Właściciel: grafen
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 141 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 06-02-2015
Data utworzenia: 06-02-2015
Data opublikowania: 06-02-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 26-12-2020
23x znaleziona
3x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
53 odwiedzających
15 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
6 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: gagu, Inikara, Qbsoon, starletka, unieski, Zyfika
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Zamek zbudowany został w latach 1615 - 1622 przez Henryka Firleja biskupa płockiego. Całe założenie postawiono na planie nieregularnego czworoboku, bronione było przez bastiony, mur obronny oraz fosę. Cztery bastiony zbudowano z kamienia polnego i cegły, dwa z nich są rozwartokątne, jeden prostokątny, w każdym znajdują się otwory strzelnicze a część z nich posiada kazamaty. Wjazd do zamku prowadził od strony zachodniej po grobli, która rozdzielała stawy, przez bramę zamkową z samborzem w murze zachodnim. Niedaleko wjazdu znajdował się jeden z bastionów (południowy). Oprócz stawów zamek broniła jeszcze fosa. W skład zamku wchodził zbudowany na planie prostokąta trzykondygnacyjny, murowany budynek mieszkalny poprzedzony fosą i przerzuconym przez nią mostem, budynek gospodarczy przylegający jednym bokiem do muru obronnego (zachodniego) oraz park i ogrody założone przez Henryka Firleja. Pałac zwieńczony był attyką a na piętrze posiadał arkady.  W latach 1625 - 1626 na zamku przebywał król Polski Zygmunt III Waza z rodziną żoną Konstancją i córką Anną Katarzyną chroniąc się w nim przed panującą w Krakowie zarazą. Podczas szwedzkiego "potopu" w 1657 roku zamek oblegany jest przez wojska najeźdźcy lecz nie zostaje on zdobyty.

Czemierniki w  czasie potopu szwedzkiego,   zostają zniszczone przez Szwedów, później przechodzą na własność Jana III Sobieskiego i Jakuba Sobieskiego. W latach 1680-1696 Czemierniki drogą wykupu przeszły na własność Jana III Sobieskiego .

 W 1712 roku zamek jest w posiadaniu rodziny Humięckich - początkowo wojewody podlaskiego Stefana, następnie stolnika koronnego Ignacego a po jego śmierci zamkiem zarządza żona Teresa do 1777 roku. Następnym właścicielem zamku jest marszałek Sejmu Czteroletniego Stanisław Małachowski. Od 1809 roku założenie znajduje się w rękach rodziny Radziwiłłów do 1850 roku kiedy to nabywa je hrabia Wincenty Krasiński. Przez następne dwa lata trwa remont i przebudowa zamku. Ćwierć wieku później nowym właścicielem zostaje hrabia Edward Raczyński i w tej rodzinie zamek pozostaje do 1945 roku.  Podczas drugiej wojny światowej zamek zajmowali Niemcy a po ich odejściu wraz z nimi znikły zamurowane w zamkowych piwnicach drogocenne przedmioty.  Po wojnie zamek przejmuje Skarb Państwa (Dekret o reformie rolnej) i służy on za dom wczasowy, przedszkole a także jako siedziba PGR. W tym okresie stan budowli się mocno pogarsza. Jak większość tego typu obiektów (głównie pałace) nadających się do użytku w tym czasie były wykorzystywane na różnego rodzaju działalność (szpitale, szkoły, internaty, mieszkania, placówki kulturalne itp.) lecz mało kiedy były remontowane. Gdy nie nadawały się już do użytku opuszczano je i zapominano. Większość z nich przepadła bezpowrotnie gdyż zrujnowane nie nadają się do remontu ani odbudowy. W 2002 roku zamek powrócił do rąk spadkobierców rodziny Raczyńskich. Obecnie remontowana jest brama do założenia pałacowo- parkowego.

 Teren niedostępny, ogrodzony siatką, terenu pilnuja kamery. 

Skrzyneczka - pojemnik szklany, zainstalowany na granicy założenia pałacowego.

W miejscu,gdzie można swobodnie poszukać skrzyneczki.

Prawdopodobnie kordy są niedokładne (zmierzone przy dość gęsto padającym śniegu i niskim pułapie chmur).

Do skrzyneczki można podjechać pojazdem i zaparkować w miejscu zjazdu z asfaltu w drogę dookoła zalewu - stawu.

Powodzenia.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
1
2
3
4
strefa kesza