Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Cisy Rokickie [GRYF] - OP831D
Eigenaar: DriadaK
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 28 meter NAP
 Provincie: Polen > zachodniopomorskie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 13-07-2014
Gemaakt op: 11-07-2014
Gepubliceerd op: 13-07-2014
Laatste verandering: 25-05-2017
114x Gevonden
0x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
49 x Bekeken
92 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: got100
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Nature  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving EN PL

Logo Gryfa        Logo PGL LP 
Oto kolejna skrzynka będąca częścią Projektu Gryf,
stworzonego wraz z PGL LP Nadleśnictwo Trzebież. 

 

 

Rezerwat przyrody „Cisy Rokickie im prof. Stanisława Króla" został utworzony Zarządzeniem Ministra OŚiZN z dnia 29 grudnia 1987 r. Jego powierzchnia wynosi 17,41 ha.

Celem ochrony rezerwatowej są naturalne odnowienia cisa pospolitego (Taxus baccata L.) o dużej dynamice naturalnego rozmnażania.

Rezerwat położony jest na terenie Nadleśnictwa Rokita należącego do RDLP w Szczecinie, w północno zachodniej najbardziej żyznej, wilgotnej części Puszczy Goleniowskiej, gdzie dominują mieszane, dwupiętrowe drzewostany.   

W przeciwieństwie do najbardziej znanego polskiego rezerwatu cisa w Polsce – tj. Rezerwatu we Wierzchlesie (rezerwat ten został utworzony 18 czerwca 1956 roku. Ochroną została objęta powierzchnia 80,90 ha, w tym 44,21 ha stanowiły wody jeziora Mukrz), który obejmuje ochroną wymierającą populację cisa, ten w Nadleśnictwie Rokita, rozwija się i tworzy coraz to nowe stanowiska. Gdy we Wierzchlesie (N = 34.383)warunki glebowe nie sprzyjają rozwojowi drzew – siewki giną po 2-3 latach – tutaj populacja tego gatunku z roku na rok się powiększa.

Z tego powodu Nadleśnictwo Rokita prowadzi od 2002 roku program hodowli cisa i jego reintrodukcji. Łącznie wyhodowano na szkółce leśnej 33 000 sadzonek cisa, z tego w 2006 r. wysadzono 5900 szt. w podsadzeniach drzewostanów sosnowych i dębowych, a pozostałe w latach 2007 i 2008.  Nadleśnictwo równolegle grodzi lub zabezpiecza osłonkami odnowienia naturalne tego gatunku.  Program ochrony i hodowli cisa finansowany jest ze środków GEF-u  (Global Environment Facility) i przez WFOŚiGW  z pomocą Federacji Zielonych "Gaja" oddział w Szczecinie.

Cisy Rokickie są perełką Pomorza Zachodniego. Cieszymy się, że na naszym terenie populacja tego niegdyś zagrożonego wyginięciem gatunku, znalazła miejsce naturalnego rozwoju. Pamiętajmy jednak, że rezerwat obecnie jest zamknięty. Jeśli pragniecie zwiedzić to miejsce, należy zadzwonić na ten numer: (E= 26.765) (91) 4186581. Pamiętajmy, iż jest to rezerwat ochrony ścisłej i każda ingerencja człowieka jest niemile widziana.

 O SKRZYNCE:

Keszyk znajduje się w biogrupie - czyli pozostawionej do naturalnej śmierci grupie drzew. Gdy będziesz już na miejscu z łatwością go znajdziesz, przedtem należy jednak zdobyć (!!)nowe współrzędne:)Szukaj uważnie:)

Współrzędna "N" 53

Współrzędna "E" 14


Powodzenia!

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien