Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Cukrownia Acharda - OP81JP
Buraczany mulciaczek
Owner: kitomasz
Founder: logbook
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 115 m. ASL.
 Region: Poland > dolnośląskie
Cache type: Multicache
Size: Regular
Status: Ready for Search
Time required: 2:00 h    Distance to travel: 3.00 km
Date hidden: 14-05-2014
Date created: 14-05-2014
Date published: 14-05-2014
Last modification: 10-03-2015
5x Found
0x Not found
1 notes
watchers 4 watchers
50 visitors
4 x rated
Rated as: Excellent
3 x recommended
This cache is recommended by: gura, Lumen, uhuhu
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Zabierz ze sobą koniecznie coś do pisania i notowania. Prosimy o nierobienie notatek na kartkach z instrukcjami znajdującymi się w keszach, to może popsuć zabawę innym. Prosimy również o ostrożne podejmowanie skrytek i staranne maskowanie przy odkładaniu.

Mało kto wie, że cukier z buraków na skalę przemysłową zaczęto produkować w XIX w. i że wszystko zaczęło się w niewielkich Konarach.

W roku 1799 nabył je Franz Carl Achard, francuski naukowiec, który pierwszy opracował technologię pozyskiwania cukru z buraków i tym samym sprawił, że cukier przestał być zamorskim towarem luksusowym i stał się dostępny dla każdego. Właśnie w Konarach zbudował niewielką, choć jakże ważną fabryczkę - pierwszą buraczaną cukrownię na świecie. Pierwszy cukier uzyskano w niej w 1802 r. Dzięki wsparciu króla Prus Fryderyka Wilhelma III Achard doskonalił w swoim zakładzie procesy technologiczne, jednak pozbawiony talentu do robienia interesów zmarł w 1821 roku w biedzie i zapomnieniu. We wsi pozostały fundamenty cukrowni, a na odtworzonym fragmencie ściany postawiono pamiątkowy obelisk. Jego grób znajduje się nieopodal na niewielkim cmentarzu między Moczydlnicą Klasztorną a Dworską. Wieńczy go pokaźna płyta pomnikowa z 1886 r. ze złoconym napisem wyrażającym wdzięczność założycielowi niemieckiego przemysłu cukrowniczego. Uwaga: stała wystawa poświęcona historii cukrownictwa pod smakowitym tytułem Sama słodycz znajduje się w lubiąskim klasztorze.

Teren ulokowania skrytek dostępny jest 24h/dobę. Furtki bez żadnych przeszkód można otworzyć.

Multicache składa się z sześciu etapów. Odległość pomiędzy pierwszym keszem, a ostatnim wynosi w linii prostej około 3 km. Koordynaty wskazują rzeczywistą lokalizację pierwszego kesza. Aby poznać współrzędne kolejnych skrzyneczek, należy odpowiedzieć na dwa pytania w poszczególnych etapach od 1 do 4, wpisując odpowiedzi w odpowiednich rubrykach. Cyfry w rzędzie nad odpowiedzią wskażą koordynaty do kolejnego etapu, wystarczy zastosować klucz do współrzędnych widniejący poniżej rubryk. Natomiast cyfry w rzędzie pod odpowiedzią, po skompletowaniu wszystkich, dadzą rozwiązanie głównego hasła i wskażą koordynaty do finalnego szóstego kesza. Klucz do ostatniej skrytki znajduje się w keszu nr 5. W tym przypadku należy uzupełnić w kolejności brakujące litery, korzystając z numeracji umieszczonej pod hasłami z etapów od 1 do 4. Cyfry umieszczone nad hasłem posłużą do ustalenia współrzędnych szóstej skrzynki finałowej.

Poniżej znajdują się tylko szablony i klucze do etapów od 1 do 4. Pytania do nich znajdziesz w poszczególnych skrytkach. W przypadku etapu nr 5 poniżej zamieszczony został tylko szablon odpowiedzi, natomiast klucz do kordów skrytki finalnej znajduje się w keszu.

Odpowiedzi na poszczególne pytania w większości znajdziesz w miejscu ukrycia poszczególnych skrytek. Wystarczy rozejrzeć się i przeczytać to, co trzeba.

Skrytki od 1 do 5 to pojemniki typu mikro. Kesz finalny to 2-litrowy pojemnik klipsowy, zawierający wiele przedmiotów na wymianę, logbook, długopis oraz certyfikaty FTF, STF i TTF.

Życzymy dobrej zabawy i ugruntowania wiedzy na temat Franciszka Karola Acharda i jego pierwszej buraczanej cukrowni na świecie!







Skrzynka dwusystemowa OC/GC.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Etap 1
Etap 2
Etap 3
Etap 4
Etap 5
Log entries: Found 5x Not found 0x Note 1x All entries Show deletions