Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Operacja Łódzka- Okopy lasu Janinowskiego - OP0CC0
Eigenaar: darkmoory
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 215 meter NAP
 Provincie: Polen > łódzkie
Cache soort: Multi Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Tijd: 0:45 h    Lengte: 2.50 km
Geplaatst op: 27-04-2008
Gemaakt op: 27-04-2008
Gepubliceerd op: 27-04-2008
Laatste verandering: 18-03-2020
65x Gevonden
1x Niet gevonden
5 Opmerkingen
watchers 10 Volgers
83 x Bekeken
49 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
6 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Artek89, Beowulf, martinesss i ania, Polimerek, przemolec, yoshio
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Beschrijving PL

Operacja Łódzka - to projekt geocachingowy uknuty w pocie czoła przez łódzkie ekipy Darkmoora i Dzika.

Operacja Łódzka rozpoczęła się 11 listopada 1914 r. Armia niemiecka próbowała otoczyć w rejonie Łodzi trzy armie rosyjskie. Walki trwały miesiąc. Brało w nich udział ponad 600 tys. żołnierzy. Plan okrążenia Rosjan nie powiódł się. Niemcy wycofali się przez Brzeziny na poprzednie pozycje. Rosjanie ponieśli jednak tak duże straty, że 6 grudnia 1914 r. opuścili Łódź i zorganizowali front na linii rzeki Rawki. “Operacja Łódzka” była największą bitwą manewrową I Wojny Światowej. W walkach po obu stronach poległo ok. 200 tysięcy żołnierzy. Spoczywają na ponad 170 cmentarzach wojennych na terenie niemal całego województwa łódzkiego.

Dziku zaprowadził was już w zachodnią część lasu Janinowskiego, my zapraszamy na dłuższy spacer w jego część wschodnią. Tu również zobaczycie okopy armii rosyjskiej z czasów Operacji Łódzkiej. W lasach tych od 26 Listopada, gdy front przebiegał na linii Skoszewy, Sierżnia, Lipka, Nowostawy, armia rosyjska zajmowała pozycje na wschód od tej linii, w lesie Janinowskim znajdują się trzy grupy okopów z tego okresu. Wszystkie okopy biegną prostopadle do linii lasu i są do siebie w przybliżeniu równoległe. Okopy we wschodniej części lasu, usytuowane dalej od linii frontu były prawdopodobnie wykorzystywane bardzo krótko- możliwe że tylko przez jedna lub kilka nocy, świadczy o tym ich prowizoryczny charakter, żołnierze okopali się jedynie do pozycji leżąc i tylko w niektórych miejscach okopy są połączone w wyraźne linie umocnień.

Ponieważ nie chcemy ingerować w to miejsce, nie chcemy także by skrzynka padła łupem "poszukiwaczy skarbów" którzy nie potrafią uszanować miejsca ani naszej zabawy- skrzynka nie jest zakopana- nie będzie do jej odnalezienia potrzebna saperka ani nawet łopatka.


Skrzynka to dwu-etapowy multicache. W trakcie jego szukania przejdziecie przez dwie grupy okopów z okresu Operacji Łódzkiej, tylko od waszej spostrzegawczości zależy czy odnajdziecie ślady pierweszej grupy okopów nieopodal pierwszego etapu skrzynki. W drugim etapie umiejscowienie linii okopów pozwoli wam odnaleźć skarb- ale po kolei.

Dla zmotoryzowanych:
Samochód proponuję zostawić przy leśniczówce (N 51 50.815 E 19 40.899), zaraz koło skrzynki Dzika http://www.opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=2219, jest to najlepsze miejsce wypadowe na spacery po lesie Janinowski.
Etap Pierwszy:
Skrzynka mikro znajduje się w korzeniach buka około 10cm nad powierzchnią ziemi, współrzędne wskazują właściwe drzewo, ale gęste liście mogą utrudniać dokładny odczyt GPS. Na wszelki wypadek polecam skorzystanie z mapy, kropkami zaznaczono charakterystyczne buki przy leśnej drodze biegnącej grzbietem małego wzniesienia.
W skrzynce znajdują się współrzędne miejsca skąd zaczniecie szukać drugiego etapu skrzynki.

Etap Pierwszy


Etap Drugi:
Do skrzynki doprowadzi was mapa zamieszczona poniżej, wydrukujcie ją koniecznie! Do punktu startu doprowadzą was współrzędne zamieszczone w Etapie pierwszym, następnie należy zorientować mapę na podstawie charakterystycznych punktów w terenie i ruszyć do punktu ukrycia skarbu. Przypominam łopatka nie będzie potrzebna.
Etap drugi
Życzę miłej zabawy i powodzenia.

Beschermde natuurgebieden
Deze cache bevind zich waarschijnlijk in een beschermd natuurgebied:  
Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich
Deze cache bevind zich waarschijnlijk in een beschermd natuurgebied NATURA 2000 :
Buczyna Janinowska  -  PLH100017
natura2000
Afbeeldingen
Mapa Etap 1
Mapa Etap 2
Tak wygląda kesz