Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kościół pw. Wszystkich Świętych w Bychawce - OP7F77
Właściciel: green team
Założyciel: Andrzejj
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 200 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 15-03-2014
Data utworzenia: 15-03-2014
Data opublikowania: 15-03-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 08-04-2014
26x znaleziona
4x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
20 odwiedzających
18 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Czas powstania parafii historycy umieszczają w latach 1355-1429 (pierwsza wzmianka źródłowa pochodzi z 1429 r.).
W połowie XVI w. właściciel wsi Bychawka Andrzej Bychawski, po przejściu na protestantyzm usunął z parafii ówczesnego proboszcza, kościół spustoszono i sprofanowano. Nie wiadomo, jak długo kościół nie pełnił swojej roli, ale pewne jest, że 1614 roku ks. Feliks Radwański domagał się zwrotu ziemi wcześniej zagarniętej w wyniku reformacji. Wkrótce kościół przebudowano, był wówczas częściowo murowany i częściowo drewniany. Konsekracji dokonał 13.11.1639 r. sufragan krakowski bp Tomasz Oborski.
W 1802 r. walący się kościół zapieczętowano, a nabożeństwa przeniesiono do Bychawy, w okresie XVIII/XIX w. nabożeństwa odprawiano także w zakrystii. Pomyślniejszy okres nadszedł w roku 1840, gdy duszpasterzem został ks. Walenty Baranowski. Wybudował on nowy kościół, murowaną dzwonnicę, uporządkował cmentarz. Staraniem ks. Baranowskiego sprowadzono nowy ołtarz z kościoła św. Michała w Lublinie a ze Lwowa obraz Wszystkich Świętych. Nową świątynię konsekrował 01.11.1858 r. bp Walenty Baranowski. Nowy kościół służy parafianom do dzisiaj.
Kościół kilkakrotnie remontowano. W 1873 r. dokonano restauracji. W latach 1907-13 nastąpiła przebudowa i rozbudowa. Podczas I wojny światowej kościół został częściowo zniszczony, odbudowano go w 1919 r., a konsekracji dokonał bp Marian Fulman 27.06.1921r. W 1965r. wyremontowano fronton kościoła i wieże. W 1983r. odnowiono wnętrze, założono instalację grzewczą, wymieniono na dachu blachę ocynkowaną na miedzianą. Kościół jest murowany, jednonawowy w stylu odrodzenia, przy nawie znajdują się dwie kaplice. Przy prezbiterium znajduje się zakrystia. Fronton kościoła dopełniają dwie wieże. Ołtarz główny jest drewniany, wykonany w 1938 r. przez Stanisława Olsztę z Krężnicy Jarej, znajdują się w nim 3 obrazy: Wszystkich Świętych (sprowadzony ze Lwowa w 1840 r.), Matki Bożej Różańcowej (1923, Józef Krukowski z Lublina), Miłosierdzia Bożego (1953, Bolesław Rutkowski z Częstochowy). W nawie znajdują się 2 ołtarze boczne z drewna, po prawej stronie: Trójcy Przenajświętszej z obrazem z XIX w., po lewej stronie: MB Szkaplerznej. Dwa następne ołtarze znajdują się w kaplicach, po prawej stronie: Serca Jezusowego, po lewej stronie: św. Antoniego. Ambona jest żeliwna. Na chórze muzycznym znajdują się 10-głosowe organy (1880, Warszawa, Leopold Blomberg). Przy balustradzie na prezbiterium jest kamienna chrzcielnica z XIX w. W kościele są także inne zabytkowe obrazy (XVIII w.) i epitafia. Na wieży północnej jest sygnaturka i 2 dzwony firmy Felczyńskich z 1948 r. Na cmentarzu przykościelnym są 4 murowane kapliczki z 1926 r.
Parafia należy do dekanatu Bychawa, liczy 2400 wiernych. W 1982 r. odłączono część wiosek do nowej parafii w Piotrkowie i do późniejszej parafii w Bystrzycy Starej.
Miejscowości wchodzące w skład parafii:
Abramów, Bychawka A, B, C kolonia, Bychawka A, B, C wieś, Iżyce, Osowa kolonia, Osowa wieś, Pawłów, Tuszów kolonia, Tuszów wieś, Wierciszów kolonia, Wierciszów wieś

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Bychawka_2
Kościół
Spoiler
Wpisy do logu: znaleziona 26x nieznaleziona 4x komentarz 1x Obrazki/zdjęcia 2x Wszystkie wpisy Galeria