Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Kościół pw. Wszystkich Świętych w Bychawce - OP7F77
Eigenaar: green team
Plaatser: Andrzejj
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 200 meter NAP
 Provincie: Polen > lubelskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 15-03-2014
Gemaakt op: 15-03-2014
Gepubliceerd op: 15-03-2014
Laatste verandering: 07-05-2024
26x Gevonden
4x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
22 x Bekeken
18 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  One-minute cache  Fixed by magnet  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Czas powstania parafii historycy umieszczają w latach 1355-1429 (pierwsza wzmianka źródłowa pochodzi z 1429 r.).
W połowie XVI w. właściciel wsi Bychawka Andrzej Bychawski, po przejściu na protestantyzm usunął z parafii ówczesnego proboszcza, kościół spustoszono i sprofanowano. Nie wiadomo, jak długo kościół nie pełnił swojej roli, ale pewne jest, że 1614 roku ks. Feliks Radwański domagał się zwrotu ziemi wcześniej zagarniętej w wyniku reformacji. Wkrótce kościół przebudowano, był wówczas częściowo murowany i częściowo drewniany. Konsekracji dokonał 13.11.1639 r. sufragan krakowski bp Tomasz Oborski.
W 1802 r. walący się kościół zapieczętowano, a nabożeństwa przeniesiono do Bychawy, w okresie XVIII/XIX w. nabożeństwa odprawiano także w zakrystii. Pomyślniejszy okres nadszedł w roku 1840, gdy duszpasterzem został ks. Walenty Baranowski. Wybudował on nowy kościół, murowaną dzwonnicę, uporządkował cmentarz. Staraniem ks. Baranowskiego sprowadzono nowy ołtarz z kościoła św. Michała w Lublinie a ze Lwowa obraz Wszystkich Świętych. Nową świątynię konsekrował 01.11.1858 r. bp Walenty Baranowski. Nowy kościół służy parafianom do dzisiaj.
Kościół kilkakrotnie remontowano. W 1873 r. dokonano restauracji. W latach 1907-13 nastąpiła przebudowa i rozbudowa. Podczas I wojny światowej kościół został częściowo zniszczony, odbudowano go w 1919 r., a konsekracji dokonał bp Marian Fulman 27.06.1921r. W 1965r. wyremontowano fronton kościoła i wieże. W 1983r. odnowiono wnętrze, założono instalację grzewczą, wymieniono na dachu blachę ocynkowaną na miedzianą. Kościół jest murowany, jednonawowy w stylu odrodzenia, przy nawie znajdują się dwie kaplice. Przy prezbiterium znajduje się zakrystia. Fronton kościoła dopełniają dwie wieże. Ołtarz główny jest drewniany, wykonany w 1938 r. przez Stanisława Olsztę z Krężnicy Jarej, znajdują się w nim 3 obrazy: Wszystkich Świętych (sprowadzony ze Lwowa w 1840 r.), Matki Bożej Różańcowej (1923, Józef Krukowski z Lublina), Miłosierdzia Bożego (1953, Bolesław Rutkowski z Częstochowy). W nawie znajdują się 2 ołtarze boczne z drewna, po prawej stronie: Trójcy Przenajświętszej z obrazem z XIX w., po lewej stronie: MB Szkaplerznej. Dwa następne ołtarze znajdują się w kaplicach, po prawej stronie: Serca Jezusowego, po lewej stronie: św. Antoniego. Ambona jest żeliwna. Na chórze muzycznym znajdują się 10-głosowe organy (1880, Warszawa, Leopold Blomberg). Przy balustradzie na prezbiterium jest kamienna chrzcielnica z XIX w. W kościele są także inne zabytkowe obrazy (XVIII w.) i epitafia. Na wieży północnej jest sygnaturka i 2 dzwony firmy Felczyńskich z 1948 r. Na cmentarzu przykościelnym są 4 murowane kapliczki z 1926 r.
Parafia należy do dekanatu Bychawa, liczy 2400 wiernych. W 1982 r. odłączono część wiosek do nowej parafii w Piotrkowie i do późniejszej parafii w Bystrzycy Starej.
Miejscowości wchodzące w skład parafii:
Abramów, Bychawka A, B, C kolonia, Bychawka A, B, C wieś, Iżyce, Osowa kolonia, Osowa wieś, Pawłów, Tuszów kolonia, Tuszów wieś, Wierciszów kolonia, Wierciszów wieś

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Bychawka_2
Kościół
Spoiler
Logs: Gevonden 26x Niet gevonden 4x Opmerking 1x Afbeelding 2x Alle logs Galerij