Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Łopień 951m.p.m. - OP799E
Łopień - 951m.n.p.m - jedna z najciekawszych gór Beskidu Wyspowego
Eigenaar: Ten Zielony
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 945 meter NAP
 Provincie: Polen > małopolskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Normaal
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 28-12-2013
Gemaakt op: 03-01-2014
Gepubliceerd op: 03-01-2014
Laatste verandering: 03-01-2014
29x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
44 x Bekeken
19 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
2 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: R-Sol, ziellona
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Nature  You will need a shovel  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Łopień to góra w Beskidzie Wyspowym. Posiadająca kilka ramion góra, położona na terenie wsi: Dobra, Tymbark, Słopnice, Chyszówki, Jurków. Grzbiet Łopienia jest stosunkowo płaski, rozległy i posiada 3 wierzchołki: Łopień Wschodni (805 m), Łopień Środkowy (855 m) i Łopień zwany też Złotopieniem (951 m). Przebiega przez niego granica między trzema gminami: Dobra, Tymbark i Słopnice. Granica między gminami przebiega z północy na południe wzdłuż potoku Bruśnik, przez Lisiory na szczyt przez Polany do Chyszówek. Liczne potoki spływające z Łopienia zasilają Chyszówkę, Jurkówkę, Łososinę i Słopniczankę oraz jej dopływ Czarną Rzekę.

Na Łopieniu, który niegdyś tętnił życiem pasterskim, znajdują się liczne i malownicze polany, największe z nich to podszczytowa Polana Jaworze oraz Myconiówka (nieopodal źródło nazywane „Głodna Woda”; możliwość biwaku). Istnieją też inne, nieznane turystom polany, np. Gładkie Łaziska w dolnej części wschodniego stoku (w Słopnicach). Tuż przy dużej polanie Jaworze, zaraz obok zielonego szlaku, na zachodnim zboczu Łopienia znajduje się niewielki, podcięty skalną wychodnią punkt widokowy z żelaznym, wmurowanym w cokół krzyżem z pamiątkową tablicą, skrzynką z księgą wpisów dla turystów i ławka. Jest to doskonałe miejsce widokowe, z którego podziwiać można leżącą poniżej dolinę Jurkówki oraz wzniesienia Mogielicy, Krzystonowa, Jasienia, Gorce, Ćwilin, Śnieżnicę, Wierzbanowską Górę, Pasmo Lubomira i Łysiny, Ciecień, a także Tatry. Z miejsca tego czasami startują paralotniarze.

Taras


Taras widokowy z krzyżem



Na północnych stokach Łopienia znajduje się kilkanaście jaskiń, wśród nich Jaskinia Zbójecka (pomnik przyrody) z labiryntem ciasnych korytarzy o długości ponad 400 metrów. Jest to jedno z największych w Polsce stanowisk nietoperza podkowca małego. W środkowej części Łopienia na grzbiecie podmokłe torfowisko, tzw. „Bagna Łopieńskie” . W miejscu zwanym Jeziorkami podobno topiono w dawnych czasach samobójców (wówczas nie wolno ich było grzebać na poświęconym cmentarzu).

Rozległy i zalesiony Łopień jest siedliskiem licznych zwierząt. Spośród większych ssaków można spotkać tu m.in. jelenie, dziki i rysie. Z Łopieniem związane są liczne legendy. Według jednej z nich wielkolud Łopień był małżonkiem Mogielicy. Inna legenda tłumaczy jego dawną nazwę Złotopień. Według tej legendy w dawnych czasach zbierał tu kamienie „nibydziad’ i wytapiał z nich złoto, zdarza się, że i dzisiaj jeszcze krowa lub owca czasami kopytem odgrzebie bryłkę złota”. Nazwę Złotopień potwierdza Jan Nepomucen Rostworowski (1799-1847) w swoim Diariusz podróży odbytej 1813 roku w Krakowskie, Galicyją i Sandecki Cyrkuł.


Sam cache to pojemnik klipsowy, sporej pojemności obficie wypełniony fantami do wymiany. W środku znajduję się logbook, trzy certyfikaty FTF, STF i TTF. Dostępny 24h cały rok.


Keszyk i jego zawartość


UWAGA!


Bardzo proszę o uczciwa wymiane fantów, oraz o to aby znalezienia w Team'ach były honorowane jednym certyfikatem, a znalezienia grupowe honorowane tyloma certyfikatami ile wpisów w logbooku internetowym zostanie dokonanych, a podczas wspisu do logbooka internetowego prosze o informacje we wpisie że dany certyfikat został zabrany. Z gory dziękuje za wyrozumiałość bo nie chce żeby były jakies nieporozumienia itd




Sam kesz ukryty jest pod świerkiem (nazwa drzewa powinna już duzo mówić) w sposób nieinwazyjny, zawinięty w worek dla dodatkowej ochrony, przykryty kamieniem. W zimie nieodzownym elementem przydatnym do znalezienia będzie jakieś narzędzie kopiące np saperka oraz rękawiczki, aczkolwiek ukryty jest w takim miejscu gdzie warstwa śniegu powinna być nieco mniejsza niz gdzie indziej. Z uwagi na spartańskie warunki prosze o staranne zawijanie kesza i pozostawianie go zamaskowanego żeby innym nie psuc zabawy.


Życzymy owocnych polowań i zapraszam do szukania innych moich skrzynek!

PS-Nie psujcie sobie zabawy spojlerem







Dla laików botanicznych:Dtak wygląda świerk :D




Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien