Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
WOŁKOWIANY – kopiec J. Piłsudskiego - OP7919
Kopce Lubelskie
Właściciel: grafen
Założyciel: NivilS
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 185 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 27-12-2013
Data utworzenia: 27-12-2013
Data opublikowania: 27-12-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 25-05-2018
24x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
31 odwiedzających
19 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Prośba autora tej skrzynki do jej zdobywcy:

  • - uszanuj jej zawartość i pomyśl o gościach, którzy tu będą po Tobie
  • - pomóż zachować czystość w jej otoczeniu, jeśli znajdziesz jakieś śmieci – zabierz je ze sobą - nie zostawiaj w niej nic takiego, czego nie chciałbyś znaleźć w swojej skrzynce
  • - nie okradaj skrzynki, jeśli coś zabierasz to w zamian pozostaw coś równie wartościowego.
  • - jedzenie, słodycze, gumy, kapsle, korki, uszkodzone zabawki, stare bilety komunikacji, stare bilety do kina, szyszki, patyki, współczesne monety obiegowe itp. to są zwykłe śmieci. Proszę nie wkładaj takich rzeczy do moich skrzynek.


------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wspomnienia  XIX –wiecznych zrywów wolnościowych i walk o niepodległość Ojczyzny z lat 1914 – 1918 oraz pamięc wojny obronnej 1920 r. bohatersko toczonej na terenach Chełmszczyzny, powodowały, że w okresie międzywojennym w społeczności gminy Żmudź, a głównie w Wołkowianach, żywe były nastroje patriotyczne. Wielkim szacunkiem otaczano tu narodowych bohaterów, szczególnie postać marszałka Piłsudskiego, który pod biało – czerwonym sztandarem poprowadził Polaków do zwycięstwa. Dlatego też wiosną 1935 r. wśród mieszkańców gminy Żmudź, zwłaszcza młodzieży i nauczycieli, zrodziła się inicjatywa wzniesienia kopca poświęconego Pierwszemu Marszałkowi Rzeczypospolitej, jako wyraz czci i wdzięczności. Prace przy budowie kopca, tradycyjnego polskiego pomnika z ziemi, rozpoczęto wczesnym latem tegoż roku. Towarzyszył im podniosły nastrój, tempo prac było duże. Kopiec zlokalizowano w pobliżu Szkoły Podstawowej w Wołkowianach. Jego wysokość wynosiła 5,5 m, średnica podstawy – 12m, do szczytu zwieńczonego kamienna tablicą wiodła spiralna dróżka, a na tablicy umieszczono inskrypcję:

MARSZAŁKOWI POLSKI – JÓZEFOWI PIŁSUDSKIEMU

W I-szą ROCZNICE ŚMIERCI – MŁODZIEŻ SZKOLNA

I SPOŁECZEŃSTWO GMINY ŻMUDŻ.

W pierwszą rocznicę śmierci Marszałka, 12 maja 1936 r. odbyło się odsłonięcie i poświęcenie monumentu, na które przybyli weterani walk o niepodległość, rzesze mieszkańców gminy, a szczególnie młodzież, która walne przyczyniła się do jego usypania. U stóp kopca odbywały się  uroczystości patriotyczne, wiece i manifestacje. W1942 r. kopiec został całkowicie zniszczony przez nacjonalistów ukraińskich i dopiero po wojnie, po upływie prawie pół wieku oraz upadku systemu komunistycznego w Polsce, w 1989 r. powstała możliwość jego zrekonstruowania. Myśl taka zrodziła się wśród dawnych uczniów(z lat 1934 – 1935)szkoły podstawowej w Wołkowianach. Ich apel przyjęty został z entuzjazmem przez młodzież i społeczeństwo gminy, a do działań na rzecz odbudowy włączyły się niektóre stowarzyszenia i ugrupowania polityczne województwa. W skład Społecznego Komitetu Odbudowy Kopca weszli absolwenci szkoły z okresu międzywojennego, nauczyciele, przedstawiciele władz i księża z pobliskich parafii. Po kilku spotkaniach                   Komitet podjął uchwałę o przystąpieniu do odbudowy. Dokonano jej w tym  miejscu. W którym stał przedwojenny monument. Mieszkańcy gminy pomagali w pracach, a komitet czuwał nad tym, aby kształt kopca był zgodny zprojektem.12 maja 1891 r. podczas uroczystego nabożeństwa poświęcono kopiec, wmurowano kamień węgielny, złożono urny z ziemią z grobu matki J. Piłsudskiego oraz z grobów żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. i akt erekcyjny. Kopiec ma wysokość 6 m, a średnica u podstawy 14 m. Cały obiekt jest ogrodzony stylizowanym płotem, który wykonali żołnierze garnizonu chełmskiego. We wrześniu 1997 r. w zboczu kopca umieszczono płytę z czarnego granitu z napisem wyjaśniającym  intencję jego wzniesienia. Dokonano również odsłonięcia popiersia Marszałka, patrona miejscowej szkoły. Uroczystości szkolne i apele odbywają się, jak przed wojną, przy kopcu, a w szkole jest kącik pamięci patrona, w którym młodzież gromadzi materiały dotyczące jego życia i działalności . Organizowane są wycieczki śladami wodza. Szkoła utrzymuje kontakty z innymi placówkami noszącymi jego imię. 

Co do kesza:

Weź coś do pisania. Skrzyneczka obok drogi, uważaj na pojazdy.
Powodzenia

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
1
2