Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
WOŁKOWIANY – kopiec J. Piłsudskiego - OP7919
Kopce Lubelskie
Owner: grafen
Founder: NivilS
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 185 m. ASL.
 Region: Poland > lubelskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 27-12-2013
Date created: 27-12-2013
Date published: 27-12-2013
Last modification: 25-05-2018
24x Found
0x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
32 visitors
19 x rated
Rated as: Average
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Prośba autora tej skrzynki do jej zdobywcy:

  • - uszanuj jej zawartość i pomyśl o gościach, którzy tu będą po Tobie
  • - pomóż zachować czystość w jej otoczeniu, jeśli znajdziesz jakieś śmieci – zabierz je ze sobą - nie zostawiaj w niej nic takiego, czego nie chciałbyś znaleźć w swojej skrzynce
  • - nie okradaj skrzynki, jeśli coś zabierasz to w zamian pozostaw coś równie wartościowego.
  • - jedzenie, słodycze, gumy, kapsle, korki, uszkodzone zabawki, stare bilety komunikacji, stare bilety do kina, szyszki, patyki, współczesne monety obiegowe itp. to są zwykłe śmieci. Proszę nie wkładaj takich rzeczy do moich skrzynek.


------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wspomnienia  XIX –wiecznych zrywów wolnościowych i walk o niepodległość Ojczyzny z lat 1914 – 1918 oraz pamięc wojny obronnej 1920 r. bohatersko toczonej na terenach Chełmszczyzny, powodowały, że w okresie międzywojennym w społeczności gminy Żmudź, a głównie w Wołkowianach, żywe były nastroje patriotyczne. Wielkim szacunkiem otaczano tu narodowych bohaterów, szczególnie postać marszałka Piłsudskiego, który pod biało – czerwonym sztandarem poprowadził Polaków do zwycięstwa. Dlatego też wiosną 1935 r. wśród mieszkańców gminy Żmudź, zwłaszcza młodzieży i nauczycieli, zrodziła się inicjatywa wzniesienia kopca poświęconego Pierwszemu Marszałkowi Rzeczypospolitej, jako wyraz czci i wdzięczności. Prace przy budowie kopca, tradycyjnego polskiego pomnika z ziemi, rozpoczęto wczesnym latem tegoż roku. Towarzyszył im podniosły nastrój, tempo prac było duże. Kopiec zlokalizowano w pobliżu Szkoły Podstawowej w Wołkowianach. Jego wysokość wynosiła 5,5 m, średnica podstawy – 12m, do szczytu zwieńczonego kamienna tablicą wiodła spiralna dróżka, a na tablicy umieszczono inskrypcję:

MARSZAŁKOWI POLSKI – JÓZEFOWI PIŁSUDSKIEMU

W I-szą ROCZNICE ŚMIERCI – MŁODZIEŻ SZKOLNA

I SPOŁECZEŃSTWO GMINY ŻMUDŻ.

W pierwszą rocznicę śmierci Marszałka, 12 maja 1936 r. odbyło się odsłonięcie i poświęcenie monumentu, na które przybyli weterani walk o niepodległość, rzesze mieszkańców gminy, a szczególnie młodzież, która walne przyczyniła się do jego usypania. U stóp kopca odbywały się  uroczystości patriotyczne, wiece i manifestacje. W1942 r. kopiec został całkowicie zniszczony przez nacjonalistów ukraińskich i dopiero po wojnie, po upływie prawie pół wieku oraz upadku systemu komunistycznego w Polsce, w 1989 r. powstała możliwość jego zrekonstruowania. Myśl taka zrodziła się wśród dawnych uczniów(z lat 1934 – 1935)szkoły podstawowej w Wołkowianach. Ich apel przyjęty został z entuzjazmem przez młodzież i społeczeństwo gminy, a do działań na rzecz odbudowy włączyły się niektóre stowarzyszenia i ugrupowania polityczne województwa. W skład Społecznego Komitetu Odbudowy Kopca weszli absolwenci szkoły z okresu międzywojennego, nauczyciele, przedstawiciele władz i księża z pobliskich parafii. Po kilku spotkaniach                   Komitet podjął uchwałę o przystąpieniu do odbudowy. Dokonano jej w tym  miejscu. W którym stał przedwojenny monument. Mieszkańcy gminy pomagali w pracach, a komitet czuwał nad tym, aby kształt kopca był zgodny zprojektem.12 maja 1891 r. podczas uroczystego nabożeństwa poświęcono kopiec, wmurowano kamień węgielny, złożono urny z ziemią z grobu matki J. Piłsudskiego oraz z grobów żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. i akt erekcyjny. Kopiec ma wysokość 6 m, a średnica u podstawy 14 m. Cały obiekt jest ogrodzony stylizowanym płotem, który wykonali żołnierze garnizonu chełmskiego. We wrześniu 1997 r. w zboczu kopca umieszczono płytę z czarnego granitu z napisem wyjaśniającym  intencję jego wzniesienia. Dokonano również odsłonięcia popiersia Marszałka, patrona miejscowej szkoły. Uroczystości szkolne i apele odbywają się, jak przed wojną, przy kopcu, a w szkole jest kącik pamięci patrona, w którym młodzież gromadzi materiały dotyczące jego życia i działalności . Organizowane są wycieczki śladami wodza. Szkoła utrzymuje kontakty z innymi placówkami noszącymi jego imię. 

Co do kesza:

Weź coś do pisania. Skrzyneczka obok drogi, uważaj na pojazdy.
Powodzenia

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
1
2