Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Kościół w Powidzku - OP77E7
historyczne miejsca Dolnego Śłąska
Owner: jg-geo
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 95 m. ASL.
 Region: Poland > dolnośląskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 15-06-2014
Date created: 08-12-2013
Date published: 15-06-2014
Last modification: 22-06-2014
19x Found
1x Not found
0 notes
watchers 2 watchers
42 visitors
15 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Periodical/Paid  Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

 

Skrzynka z serii zabytki Dolnego Śląska, umieszczona jest w pobliżu barokowego kościoła parafialnego. Kesz to klipsowy pojemnik umieszczony na kordach w zamierzeniu szybka, łatwa i przyjemna. Miejsce ukrycia wydaje się być oczywiste. Kiedy byliśmy na rekonesansie i zakładać skrzynkę, nie było problemu z dostępem ale jest brama i może być zamykana.  Uwaga, podpowiedź wskazuje jednoznaczne miejsce ukrycia i psuje całą zabawę  :-) 

 

W momencie zakładania w  skrzynce było kilka fantów na wymianę i certyfikaty. Wymiany fantów prosimy dokonywać z rozwagą i nie wkładać biletów, kapsli, kalendarzyków czy innego chłamu. A gdyby ktoś znalazł takie śmieci, prosimy wyrzucić je bez zastanowienia.

 

A teraz trochę o zabytku, tekst autorstwa Oli Gibkiej :

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, po raz pierwszy wzmiankowany w 1329 r., w 1563 r. przejęty przez protestantów, od 1654 ponownie przeszedł w rządy katolickie. W protokóle wizytacji biskupiej z 1666/7 opisany jest jako zbudowany pod patronatem Hermana v. Hatzfelda z wieżą dzwonową, trzema ołtarzami, wyposażony przez okoliczną szlachtę polską. W 1725 r. ze względu na zły stan rozebrany i zastąpiony nowym o konstrukcji szkieletowej.

Obiekt obecnie istniejący wzniesiono w latach 1787-8 po rozbiórce ostatniego; poświęcony w 1791 r. Kościół reprezentuje styl barokowy z elementami klasycystycznymi, otoczony jest murkiem. Murowany z cegły, otynkowany, jednonawowy. We wnętrzu ołtarz główny o charakterze barokowo-klasycystycznym z około 1791 r., z dwiema parami korynckich kolumn dźwigających wyłamane belkowanie; obrazy św. Jana Chrzciciela nauczającego z około 1791r. nad nim Matki Boskiej z Dzieciątkiem ze srebrnymi, trybowanymi koronkami i sukienką eklektyczną. Znajduje się tu również wtórnie umieszczony 1946 r. cudowny wizerunek Matki Boskiej Łaskawej ze Stojaniec przywieziony przez przesiedleńców. Występuje tu także ambona Klasycystyczna z okolic 1791 r. z cylindrycznym korpusem i kolistym baldachimem oraz barokowa chrzcielnica z I poł. XVIII w. z przeworneńskiego marmuru, dwa konfesjonały neorenesansowe z 1890 r., prospekt organowy późnobarokowy z dekoracją ornamentalną. Znajdują się obrazy: Objawienie Serca Jezusowego św. Marii Małgorzacie Alacoque, Matka Boska Różańcowa ze św. Dominikiem, św. Rodzina odpoczywająca podczas ucieczki do Egiptu, czternaście stacji Drogi Krzyżowej ; rzeźby (m. in. Najstarsza rzeźba Doliny Baryczy – drewniany krucyfiks z XIV w.); monstrancje; kielichy pacyfikały barokowe z trybowaną dekoracją relikwiarze w formie monstrancji z owalną glorią; sprzęty procesyjne; świeczniki; kadzielnice; dzwon z 1899 r. ulany w Bochum.

 

Zapraszamy do poszukiwań,
Dorota i Jarek
djg-geo@pwr.pl
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints