Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Na włościach Karskiego - OP6CF5
Pałac w Nieznanowicach
Właściciel: gagu
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 262 m n.p.m.
 Województwo: Polska > świętokrzyskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 21-07-2013
Data utworzenia: 25-07-2013
Data opublikowania: 25-07-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 25-07-2013
35x znaleziona
3x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
32 odwiedzających
30 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
6 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Driver, kazio i lila, KEISOR, Nebula, unieski, Zyfika
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Nazwa wsi pochodzi od staropolskiego imienia Nieznan. Prawdopodobnie mąż o takim imieniu był jej założycielem lub właścicielem. Pierwsza pisemna wzmianka o istnieniu Nieznanowic pochodzi z XIV wieku. W następnym stuleciu należały do Piotra Świętopełka z pobliskiego Rząbca, profesora Akademii Krakowskiej. Przez dwa następne wieki były własnością rodu Szafrańców, a później m.in. Petronelli Korycińskiej, Kazimierza Wodzickiego, Anny Szaniawskiej i hrabiego Ignacego Komorowskiego.

 

Wieś zaczęła się rozwijać, gdy w 1862 roku kupił ją Marceli Gautier z żoną Antoniną. Działały w niej wówczas, jak podaje Stanisław Janaczek w książce "Z dziejów gminy włoszczowskiej" (Włoszczowa 2004), trzy młyny wodne, gorzelnia i cegielnia. Następnym właścicielem Nieznanowic (od 1884 roku) był bogaty łódzki przemysłowiec Izrael Poznański. Założył tu zatrudniającą 140 osób fabrykę krochmalu, która pracowała na potrzeby jego zakładów włókienniczych w Łodzi. Za Poznańskich powstały też we wsi mleczarnia, tartak i jednoklasowa szkoła, w której nauczycielką była Jadwiga Szumska, siostra Marii Dąbrowskiej, "żądna samodzielności... we wczesnym panieństwie" - cytuje Janaczek zapis autorki "Nocy i dni" w "Dzienniku".

Poznańscy mieli w Nieznanowicach także wzorowany na klasycystycznych rezydencjach okazały pałac. W 1910 roku sprzedali go wraz z pozostałym majątkiem Karskim, w rękach których pozostał do ostatniej wojny. Pozostawiony bez opieki dwukondygnacyjny gmach stracił najpierw w pożarze dach. Później w ruinę zamieniły się mury. Dziś pomiędzy nimi i na nich rosną drzewa i krzewy. Zachowała się jeszcze część elementów z bogatej ornamentyki. Od frontu i tyłu budynku zwracają uwagę ryzalit z arkadami. Frontową ścianę wieńczy tympanon z płaskorzeźbami mitycznych zwierząt trzymających wieniec laurowy. Z drugiej strony na zwieńczeniu znajdowały się rzeźbione postacie, z których niewiele się zachowało.

Od pałacu odchodziły z obu stron półkoliście kolumnady. Zachowały się fragmenty zachodniej i resztki murów oficyny, na których widnieją rzeźby lwów z tarczą herbową.

Zniszczony pałac stoi w rozległym parku. Także mocno zaniedbanym, zarośniętym przez trawę i chwasty. Całość jest ogrodzona, ma nowego właściciela. Z dawnego majątku Gautierów, Poznańskich i Karskich zostały jeszcze w Nieznanowicach zabudowania gospodarcze, które w okresie PRL-u należały do Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej "Przodowniczka". Z przypałacowym parkiem sąsiaduje nadal czynny duży młyn z czerwonej cegły z początków XX wieku. Naprzeciw niego, po drugiej stronie drogi przez wieś, zwraca uwagę święty Florian na białej kolumnie. Ta figurka jest starsza od pałacu, pochodzi z XVIII wieku.

Jak tam trafić

Nieznanowice położone są 4 km na południowy-wschód od Włoszczowy, przy drodze Włoszczowa - Nagłowice. Przez wieś prowadzi czerwony szlak rowerowy "Lasami dookoła Włoszczowy".


Cały tekst: http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,35266,5401039,Odkrywamy_Swietokrzyskie___Nieznanowice.html#ixzz2a59Wz8ar

Skrzynka ukryta poza ogrodzeniem. Teren w tej chwili jest w rękach prywatnych i obiekt można podziwiac zza płotu.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Ruiny pałacu
jedna z bram