Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Na włościach Karskiego - OP6CF5
Pałac w Nieznanowicach
Owner: gagu
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 262 m. ASL.
 Region: Poland > świętokrzyskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 21-07-2013
Date created: 25-07-2013
Date published: 25-07-2013
Last modification: 25-07-2013
35x Found
3x Not found
1 notes
watchers 1 watchers
32 visitors
30 x rated
Rated as: Excellent
6 x recommended
This cache is recommended by: Driver, kazio i lila, KEISOR, Nebula, unieski, Zyfika
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Fixed by magnet  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Nazwa wsi pochodzi od staropolskiego imienia Nieznan. Prawdopodobnie mąż o takim imieniu był jej założycielem lub właścicielem. Pierwsza pisemna wzmianka o istnieniu Nieznanowic pochodzi z XIV wieku. W następnym stuleciu należały do Piotra Świętopełka z pobliskiego Rząbca, profesora Akademii Krakowskiej. Przez dwa następne wieki były własnością rodu Szafrańców, a później m.in. Petronelli Korycińskiej, Kazimierza Wodzickiego, Anny Szaniawskiej i hrabiego Ignacego Komorowskiego.

 

Wieś zaczęła się rozwijać, gdy w 1862 roku kupił ją Marceli Gautier z żoną Antoniną. Działały w niej wówczas, jak podaje Stanisław Janaczek w książce "Z dziejów gminy włoszczowskiej" (Włoszczowa 2004), trzy młyny wodne, gorzelnia i cegielnia. Następnym właścicielem Nieznanowic (od 1884 roku) był bogaty łódzki przemysłowiec Izrael Poznański. Założył tu zatrudniającą 140 osób fabrykę krochmalu, która pracowała na potrzeby jego zakładów włókienniczych w Łodzi. Za Poznańskich powstały też we wsi mleczarnia, tartak i jednoklasowa szkoła, w której nauczycielką była Jadwiga Szumska, siostra Marii Dąbrowskiej, "żądna samodzielności... we wczesnym panieństwie" - cytuje Janaczek zapis autorki "Nocy i dni" w "Dzienniku".

Poznańscy mieli w Nieznanowicach także wzorowany na klasycystycznych rezydencjach okazały pałac. W 1910 roku sprzedali go wraz z pozostałym majątkiem Karskim, w rękach których pozostał do ostatniej wojny. Pozostawiony bez opieki dwukondygnacyjny gmach stracił najpierw w pożarze dach. Później w ruinę zamieniły się mury. Dziś pomiędzy nimi i na nich rosną drzewa i krzewy. Zachowała się jeszcze część elementów z bogatej ornamentyki. Od frontu i tyłu budynku zwracają uwagę ryzalit z arkadami. Frontową ścianę wieńczy tympanon z płaskorzeźbami mitycznych zwierząt trzymających wieniec laurowy. Z drugiej strony na zwieńczeniu znajdowały się rzeźbione postacie, z których niewiele się zachowało.

Od pałacu odchodziły z obu stron półkoliście kolumnady. Zachowały się fragmenty zachodniej i resztki murów oficyny, na których widnieją rzeźby lwów z tarczą herbową.

Zniszczony pałac stoi w rozległym parku. Także mocno zaniedbanym, zarośniętym przez trawę i chwasty. Całość jest ogrodzona, ma nowego właściciela. Z dawnego majątku Gautierów, Poznańskich i Karskich zostały jeszcze w Nieznanowicach zabudowania gospodarcze, które w okresie PRL-u należały do Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej "Przodowniczka". Z przypałacowym parkiem sąsiaduje nadal czynny duży młyn z czerwonej cegły z początków XX wieku. Naprzeciw niego, po drugiej stronie drogi przez wieś, zwraca uwagę święty Florian na białej kolumnie. Ta figurka jest starsza od pałacu, pochodzi z XVIII wieku.

Jak tam trafić

Nieznanowice położone są 4 km na południowy-wschód od Włoszczowy, przy drodze Włoszczowa - Nagłowice. Przez wieś prowadzi czerwony szlak rowerowy "Lasami dookoła Włoszczowy".


Cały tekst: http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,35266,5401039,Odkrywamy_Swietokrzyskie___Nieznanowice.html#ixzz2a59Wz8ar

Skrzynka ukryta poza ogrodzeniem. Teren w tej chwili jest w rękach prywatnych i obiekt można podziwiac zza płotu.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Ruiny pałacu
jedna z bram
Log entries: Found 35x Not found 3x Note 1x All entries Show deletions