Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Lasem wzdłuż rur - OP687C
Koszmar humanisty - matematyczny multicache
Właściciel: Kompulik
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 155 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Duża
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 01-06-2013
Data utworzenia: 22-05-2013
Data opublikowania: 01-06-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 01-02-2014
15x znaleziona
3x nieznaleziona
4 komentarze
watchers 3 obserwatorów
92 odwiedzających
11 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
5 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: AŁu, BeGie, Konto nieaktywne, Petit77, pierow
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Potrzebna łopatka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

7-etapowy matematyczny multiquizocache!

 

Krótki wstęp:

Dużo się mówi o tym czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa. Jedni przekonują, że tak, bo podstawy matematyki są bardzo ważne w życiu. Inni narzekają, że to tylko niepotrzebne utrudnienie na ich ścieżce, bo ten rodzaj wiedzy ich nie interesuje. Ja należę do tych pierwszych. Wprawdzie nie twierdzę, że każdy powinien w środku nocy umieć rozwiązywać równania różniczkowe, ale podstawy każdy znać musi. Wymyślony przeze mnie test łączy przyjemne z pożytecznym. Przechodząc kolejne etapy tego multiquizokesza zaliczysz przyjemną wyprawę lasem oraz sprawdzisz swoją wiedzę. Bardzo długo zastanawiałem się na ustaleniem typu skrzynki. Z jednej strony skrzynek jest wiele, więc multicache. Z drugiej definicja mówi, że przy multicache'u kolejne wskazówki mają być bardzo czytelne i niezaszyfrowane. Tu jest zaś inaczej, więc pasuje quiz. Jako, że nie ma opcji pośrednich, zdecydowałem się na skrzynkę nietypową.

Okolice skrzynek:

Kolejne etapy tego kesza rozmieszczone są wzdłuż rur biegnących od Elektrowni Stalowa Wola, nad ulicą Energetyków i torami kolejowymi oraz lasem niedaleko osiedla Hutnik. Nielicząc skrzynki startowej, wszystkie etapy rozmieszczone są w lesie. Wzdłuż rur biegnie leśny dukt, więc dojazd rowerem nie stanowi problemu (do skrzynki startowej biegnie ścieżka). Dojazd samochodem jest możliwy, ale do lasu wjeżdżać nie wolno (nie biorę odpowiedzialności za mandaty jeśli ktoś spróbuje).

W pobliżu skrzynki startowej znajduje się skrzynka OP687D - Stacja kolejowa Stalowa Wola Południe, a podążając za wskazówkami przechodzi się niedaleko skrzynki OP3DBB - Ruiny wagi kolejowej. Jeśli ktoś jeszcze nie odwiedzał - polecam.

Zasady:

Aby zabawa była jeszcze ciekawsza, quiz jest nieliniowy. Posiada dwie ścieżki - łatwą i trudną. Obydwie mają wspólny początek oraz ostatnią (finałową) skrzynkę. Ale to nie wszystko! Istnieją dwie skrzynki bonusowe. Dlaczego tak? W bonusowych skrzynkach znajdują się certyfikaty, a to którą z nich znajdziemy zależy od obranej przez nas drogi. Już tłumaczę na przykładzie.

Znajdujemy skrzynkę startową i po przeanalizowaniu zawartych w niej zadań wybieramy ścieżkę łatwą. Rozwiązujemy kolejne testy aż dojdziemy do skrzynki finałowej. W niej znajduje się logbook oraz ewentualne fanty na wymianę. Ponadto po drodze znajdziemy wskazówki jak znaleźć skrzynkę z certyfikatami za ukończenie łatwej ścieżki.

Analogicznie idąc ścieżką trudną znajdziemy trafimy do skrzynki z logbookiem i fantami oraz zdobędziemy wskazówki jak znaleźć skrzynkę z certyfikatami ze ścieżki trudnej.

Tak! Oznacza to, że możecie zdobyć dwa rodzaje certyfikatów! Najbardziej zawzięci mogą spróbować zaliczyć obie ścieżki, aby zdobyć dwa certyfikaty. A warto spróbować swych sił, bowiem za rozwiązanie trudnej ścieżki czekają porządne laminowane certyfikaty formatu A4! Za ścieżkę łatwą są może mniej okazałe, ale nie mniej cenne! A teraz przejdźmy do informacji koniecznych do ukończenia zabawy.

Potrzebny ekwipunek:

W zależności od wybranej ścieżki skrzynek jest mniej lub więcej, ale i tak sporo. Ponadto są poukrywane w najróżniejszy sposób. Przydadzą się:

- długie spodnie - zdarzą się wysokie chaszcze, a nawet pokrzywy, więc odpowiedni ubiór i obuwie wskazane

- długopis i kartka - obliczenia może i nie są zbyt skomplikowane, ale gdzieś trzeba je przeprowadzać, a w skrzynkach nie ma papieru ani nic do pisania. Należy sie w takowe przybory zaopatrzyć samemu

- łopatka - niektóre z etapów mogą być zakopane, acz płytko, więc półtorametrowy szpadel nie jest potrzebny

- członek ekipy o wzroście conajmniej 1,7m - sam nie jestem zbyt wysoki, więc nie wciskałem skrzynek nie wiadomo jak wysoko, niemniej osoby bardzo niskie mogą mieć problem (nie tyle z podjęciem, co z zauważeniem kesza)

- komórka / kalkulator / student politechniki - trzeba liczyć, a niektórzy mają z tym spore problemy. Nie ma zasady mówiącej, że nie można użyć kolegi czy kalkulatora mądrzejszego od użytkownika. Tak samo nie bronię używać internetu. Jak ktoś chce, może i umie - proszę bardzo. Ale jakoś super łatwo i tak nie będzie.

- sprzęt do nawigacji GPS - potrzebny tylko do znalezienia pierwszej lokacji, później absolutnie zbędny, gdyż wskazówki są oparte o inną metodę ustalania położenia (więcej info w skrzynce startowej)

Potrzebna wiedza:

Aby zaliczyć ścieżkę łatwą potrzebna jest wiedza z zakresu szkoły podstawowej, gimnazjum oraz liceum, czyli to co jest wymagane na maturze. Nie obiecuję, że wymagane umiejętności pokrywają się z dzisiejszym programem nauczania (sam maturę zdawałem 6 lat temu) oraz że podstawowa matura wystarczy. Zadania układałem jednak tak, aby nie były złośliwe. Jeśli ogarniasz temat - dasz sobie radę. Zadania są ułożone tak, aby wyniki wychodziły ładne i proste. Żadnych 73/21 logarytmów naturalnych z pi, dzielonych przez siosiem pierwiastków z fafnastu. Aby zaliczyć ścieżkę łatwą musisz umieć:

- dodawać i odejmować w zakresie 250

- mnożyć i dzielić w zakresie 250

- umieć logicznie myśleć oraz znajdować cechy wspólne i powiązania

- potrafić liczyć pola podstawowych figur geometrycznych (kwadrat, prostokąt, trójkąt, koło, szybernastokąt foremny)

- ogarniać proste układy równań

- rozwiązać proste równanie kwadratowe

Aby zaliczyć ścieżkę trudną... No cóż, nie potrzebujesz dyplomu magistra matematyki, bo u mnie w szkole te tematy były poruszane jeszcze w liceum. Wiem jednak również, że dla większości ludzi jest to czarna magia i wywoływanie szatana, więc z góry uprzedzam, że wiedza z liceum może być niewystarczająca. A ponieważ ma być trudno, nie powiem o co konkretnie chodzi :)

Etap startowy:

Skrzynką startową jest niewielki pojemnik z opisem zasad oraz dwoma zadaniami, zależnymi od obranej ścieżki. Znajduje się w miejscu określonym współrzędnymi i jest zakopany bardzo płytko. W pobliżu znajduje się hurtownia narzędzi Unimet, gdzie przy której można zostawić samochód. Podczas podejmowania należy uważać na pociągi towarowe z elektrowni. Wprawdzie pędzą z prędkością leniwego ślimaka, ale ważą po kilkaset ton, więc mogą stanowić zagrożenie. Kolejna skrzynka znajduje się już po drugiej stronie torów, więc albo trzeba nadłożyć nieco drogi i wykorzystać niedaleki przejazd kolejowy, albo przelecieć przez tory metodą na partyzanta - co kto lubi.

Skrzynka finałowa:

Skrzynka finałowa ma rozmiar duży. Jest to plastikowy pojemnik na żywność o pojemności 4,5l. W środku znajduje się logbook oraz mnóstwo miejsca na fanty. Certyfikaty znajdują się w osobnych skrzynkach, tak jak było już to wspomniane. Ich zabieranie nie jest obowiązkowe, ale wątpię, żeby ktoś sobie je odpuścił po takim spacerku.

Powodzenia!

Obrazki/zdjęcia
Rury prowadzące od Elektrowni
Gdzieś tu szukaj skrzynki startowej
A konkretnie tu
A jeszcze konkretniej tu
Tak wygląda finałowa skrzynka
A tak certyfikaty za ścieżkę trudną