Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Czarny Fort na Inshmoore - OP5C0D
Kamień na kamieniu zostanie
Eigenaar: Nornick
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 19 meter NAP
 Provincie: ? > ?
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 28-10-2012
Gemaakt op: 28-10-2012
Gepubliceerd op: 28-10-2012
Laatste verandering: 28-10-2012
1x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 3 Volgers
18 x Bekeken
1 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: n/b
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  One-minute cache  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL
Przy zachodnim wybrzeżu Irlandii położony jest niewielki archipelag znany jako Wyspy Aran. Skrzynka znajduje się na Inshmoore, największej z wysp. To naprawdę interesujące i piękne miejsce i jeśli w pogoni za skrzynkami zabłąkacie się aż tam, to myślę, że będziecie zadowoleni. Da się tam bez problemu dotrzeć np. promem z Galway i spędzić sympatyczny dzionek (albo kilka dni - wyspy są na prawdę urokliwe). Można je zwiedzać pieszo, wynajmując na miejscu rower (polecam) lub też opcja de luxe: ciągniętym przez konia dwukołowym wózkiem. Oczywiście jest też opcja samochodowa, ale serdecznie do niej zniechęcam - nawet jeśli pada, i tak nie warto.

Wyspy Aran nie wyglądają zbyt gościnie - kamieniste, smagane wiatrem i w zasadzie permanentnie moczone deszczem. Mimo to zamieszkane są od kilku tysięcy lat. Charakterystyczne dla ich krajobrazu jest mnóstwo kamiennych murków, grodzących w sposób nieco losowy każdy praktycznie kawałeczek wyspy. Pełnią trzy funkcje - po pierwsze na wyspie jest znacznie więcej kamieni niż gleby, i gdzieś je trzeba odkładać. Po drugie - pozwalają chronić glebę przed wywianiem, a po trzecie - służą za zagrody dla pasących się tam zwierząt.

Znajdziemy tu na prawdę niezwykłe zabytki. Po pierwsze na wyspie pozostało kilka kościołów, najstarsze datowane na 8-9 wiek naszej ery, czas kiedy na wyspie szukało (i znalazło) drogę do świętości wielu Irlandzkich mnichów. Ciekawostką jest też najmniejszy na świecie kościół (3.2x2.1m), a w zasadzie jego ściany - dach po tysiącu lat miał prawo wziąć wychodne. Inną pamiątką po tym okresie jest tysiącletnia chatka pustelnika, przypominająca nieco wielki kamienny ul. Nie jest łatwo ją znaleźć, ale warto poszukać - w innych miejscach po takich pustelniach pozostały tylko fundamenty.

Jednak najbardziej zaskakujące są dwa forty z czasów prehistorycznych. Najsławniejszy jest Dún Aonghasa, fort z epoki żelaza. Ma postać kilki murów ułożonych pracowicie z kamieni (bez zaprawy), oraz różnych pomysłowych przeszkadzajek dla gości - np. tzw. zębów smoka, czyli rozrzuconych bezładnie kamieni na przedpolu. Fort leży na samym klifie, odważni mogą popatrzeć jak sto metrów pod stopami szaleje Atlantyk.

Skrzynka znajduje się przy drugim forcie (tzw. Czarny Fort, Dún Dúchathair). Jest znacznie spokojniejszy - dalece nie wszyscy turyści tam trafiają. Jest to również fort z epoki żelaza, o podobnej konstrukcji co Dun Aonghasa. Zasadniczo mówienie o konstrukcji jest pewnym nadużyciem - podstawowym elementem fortu był mur z leżących na sobie kamieni (luzem, bez zaprawy). Taka konstrukcja - podobnie jak stojące wszędzie murki okazuje się niezwykle trwała - po prostu nie ma za dużo powodów, żeby się rozpadła. Wprawdzie oba forty renowowano, ale nie oznaczało to typowej odbudowy od zera. Wskutek erozji klif zbliżył się do murów i pochłonął część oryginalnej budowli, dzięki czemu dziś mamy na prawdę fantastyczne widoki, ale tylko połowę ścian...

Skrzynka to mały klipsiak, schowany w murku niedaleko fortu. Ponieważ murki też mają kilkaset lat, to przed rozebraniem ich proszę o skonsultowanie się z hintem i spojlerami
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Krajobraz Inshmoore
Tędy - wbrew pozorom - najłatwiej dojść do fortu
Czarny Fort w całej okazałości
Spojler
Bonus: ponad tysiącletnia pustelnia na drugim końcu wyspy
Logs: Gevonden 1x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Alle logs