Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pomnik Bismarcka - OP5B05
Monument w lesie
Właściciel: Raku27
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 148 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 12-10-2012
Data utworzenia: 06-10-2012
Data opublikowania: 10-10-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 16-05-2013
36x znaleziona
1x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 2 obserwatorów
37 odwiedzających
27 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL


Piotrowice (niem. Groß Peterwitz) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie średzkim, w gminie Kostomłoty.
W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa wrocławskiego.
Piotrowice (niem. Groß Peterwitz) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie średzkim, w gminie Kostomłoty.W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa wrocławskiego.

Nazwa wsi prawdopodobnie pochodzi od imienia jednego z jej właścicieli, pochodzącego z Piastów magnata Piotra Własta. Począwszy od XII wieku powstało przy osadzie kilka przysiółków, starsza część wsi jest oddzielona od części folwarcznej szeroką wsią ulicówką. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1221. W dokumencie z 17 września 1279 zapisano, że książę Henryk sprzedał Kimonowi Gallicuszowi dobra w Brzegu Dolnym w zamian za dobra piotrowickie (określone jako Keksowo). W 1298 w kronikach odnotowano istnienie kościoła pw. św. Katarzyny, którego proboszczem był ksiądz Benedykt. W 1666 wieś należała do Jana Krzysztofa Nemitza. Zachowane dokumenty informują, że w 1852 proboszcz Hoffmann planował renowację kościoła i budowę wieży. Istnieją szczegółowe opisy wnętrza kościoła i jego wyposażenia. W 1887 proboszcz von Furstenmuhl przeprowadził renowację chóru. W 1898 zakupiono organy, połowę kwoty wyłożył zamieszkujący w Piotrowicach hrabia Limburg-Stirum. W 1906 wyremontowano plebanię, kolejne remonty i renowacje miały miejsce w latach 1961, 1969, 1972 (zmiana dachu z łupkowego na blaszany), 1975.


Z dawnych dokumentów wynika, że w poł. XIV w. do wsi należało czterdzieści włók ziemi (obecnie ok. 1000 ha) pod uprawę. Cztery włóki należały do dziedzica, kolejne cztery do wójta, jedna do księdza i trzydzieści jeden do chłopów płacących czynsz. Pod koniec XVIII w. właścicielem majątku w Piotrowicach został hrabia Gottlob Siegmund von Zedlitz und Leipe, podkomorzy na pruskim dworze królewskim. Otrzymał je jako wiano jego pierwszej żony Marianny Elisabeth von Tschammer. Dokumenty podatkowe z 1868 stanowią, że do folwarku należało 452, a do gminy 528 ha. Później własność pałacu rosła, w 1892 były to 452 ha, a w 1930 – 472 ha. Gospodarstwa chłopów były rozdrobnione, tylko pięciu posiadało powyżej 35 ha. Jedną z najczęstszych upraw był burak cukrowy, co spowodowało budowę w 1852 cukrowni, inwestorami byli hrabiostwo Limburg-Stirum. W styczniu 1945 we wsi zatrzymała się kolumna więźniów w trakcie Marszu śmierci Fünfteichen – Gross Rosen. Niemieccy strażnicy zamordowali tu 154 więźniów. Dwa masowe groby ekshumowano w 1970 i 1977. W roku 2006 podczas prac budowlanych odkryto grób w którym były pochowane szczątki 42 jeńców z tzw.: "marszu śmierci". W wyniku postępowania prowadzonego przez Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu przy Instytucie Pamięci Narodowej we Wrocławiu, zakończone w 2009 roku, ustalono że są to szczątki mężczyzn w przedziale wiekowym od 18 do 65 roku życia. Sprawców zbrodni nie ustalono. W dniu 26 czerwca 2009 roku na cmentarzu parafialnym miał miejsce uroczysty pogrzeb. We wspólnej mogile, pod pomnikiem poświęconym ofiarom terroru hitlerowskiego, pochowano szczątki odnalezionych 42 jeńców wojennych oraz szczątki 3 jeńców wojennych z Gross – Rosen odnalezione w 2007 roku w Mysłowie – gmina Bolków.


O POMNIKU

W miejscowości znajduje się pomnik  Bismarck'a. Na lewej jego ścianie jest opis zakupu majątku i wsi Piotrowice przez Teresę von Zedlitz w 1792 roku (z tej okazji obelisk ten miał zostać tam postawiony). Powtórnie został wykorzystany dla upamiętnienia wojny w 1866 roku między Prusami a Austrią o dominację w Niemczech. Inicjatorem akurat tej wojny był kanclerz pruski Otto von Bismarck, on ją też zresztą z dużym sukcesem, nie tylko militarnym, zakończył. Austria zapłaciła dość dużą kontrybucję, bo 20 milionów talarów, a Prusy znacznie rozszerzyły swoje wpływym anektując kilka niemieckich państewek. Nie dziwi więc napis jaki na tym obelisku figuruje wokół medalionu Bismarcka: 

PR[O] POTENTIS AUSTRIAE FLAGELL [UM] IURIS BORUSSIAE VI[ND]EX - "Bicz na potęgę Austrii, praw Prus obrońca". 

Powyżej medalionu w prostokątnym obramowaniu jest napis: 

OTTONI COMTI DE BISMARCK POSUIT A.D. 1868 GRATUS CIVIS COMES DE LIMBURG STIRUM - "Ottonowi księciu von Bismarck położył A.D. 1868 wdzięczny obywatel książę von Limburg Stirum" 

Był nim ówczesny właściciel majątku w Piotrowicach. Wyżej, dużymi literami przez całą szerokość obelisku, biegnie niezbyt już czytelna sentencja, SEMPITERNO (Na wieczność). Poniżej medalionu z popiersiem Bismarcka wykuto napis: "W chwalebnym roku 1866 służyli Ojczyźnie w armii następujący mieszkańcy gmin Piotrowice, Sokolniki i Kozłów". Pod spodem w dwóch rzędach nazwiska z nazwami jednostek wojskowych, w tym na pierwszym miejscu jeden poległy. Na prawym boku ostrosłupa znajduje sie kontynuacja tej listy.

Bismarck jest trochę obity, ponieważ po wojnie dzieci zrobiły sobie z niego tarczę do rzucania kamieniami :)

 

O KESZU

 

Keszyk to małe pudełeczko, schowane około 2 metry na południowy-zachód od pomnika:)Trzeba troszkę pogrzebać. Zamaskujcie proszę dobrze, już raz stamtąd skrzyneczkę wcięło!!!

TEREN PODMOKŁY, MOŻE STAĆ WODA, TROSZKĘ ZAROŚNIĘTY - ZALECAM DŁUGIE SPODNIE I RĘKAW NA WYPADEK KLESZCZY!


 Źródła:
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Pomnik
Mała podpowiedź - gdzieś tam
Tutaj szukaj