Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Pomnik Bismarcka - OP5B05
Monument w lesie
Owner: Raku27
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 148 m. ASL.
 Region: Poland > dolnośląskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 12-10-2012
Date created: 06-10-2012
Date published: 10-10-2012
Last modification: 16-05-2013
36x Found
1x Not found
2 notes
watchers 2 watchers
37 visitors
27 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL


Piotrowice (niem. Groß Peterwitz) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie średzkim, w gminie Kostomłoty.
W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa wrocławskiego.
Piotrowice (niem. Groß Peterwitz) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie średzkim, w gminie Kostomłoty.W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa wrocławskiego.

Nazwa wsi prawdopodobnie pochodzi od imienia jednego z jej właścicieli, pochodzącego z Piastów magnata Piotra Własta. Począwszy od XII wieku powstało przy osadzie kilka przysiółków, starsza część wsi jest oddzielona od części folwarcznej szeroką wsią ulicówką. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1221. W dokumencie z 17 września 1279 zapisano, że książę Henryk sprzedał Kimonowi Gallicuszowi dobra w Brzegu Dolnym w zamian za dobra piotrowickie (określone jako Keksowo). W 1298 w kronikach odnotowano istnienie kościoła pw. św. Katarzyny, którego proboszczem był ksiądz Benedykt. W 1666 wieś należała do Jana Krzysztofa Nemitza. Zachowane dokumenty informują, że w 1852 proboszcz Hoffmann planował renowację kościoła i budowę wieży. Istnieją szczegółowe opisy wnętrza kościoła i jego wyposażenia. W 1887 proboszcz von Furstenmuhl przeprowadził renowację chóru. W 1898 zakupiono organy, połowę kwoty wyłożył zamieszkujący w Piotrowicach hrabia Limburg-Stirum. W 1906 wyremontowano plebanię, kolejne remonty i renowacje miały miejsce w latach 1961, 1969, 1972 (zmiana dachu z łupkowego na blaszany), 1975.


Z dawnych dokumentów wynika, że w poł. XIV w. do wsi należało czterdzieści włók ziemi (obecnie ok. 1000 ha) pod uprawę. Cztery włóki należały do dziedzica, kolejne cztery do wójta, jedna do księdza i trzydzieści jeden do chłopów płacących czynsz. Pod koniec XVIII w. właścicielem majątku w Piotrowicach został hrabia Gottlob Siegmund von Zedlitz und Leipe, podkomorzy na pruskim dworze królewskim. Otrzymał je jako wiano jego pierwszej żony Marianny Elisabeth von Tschammer. Dokumenty podatkowe z 1868 stanowią, że do folwarku należało 452, a do gminy 528 ha. Później własność pałacu rosła, w 1892 były to 452 ha, a w 1930 – 472 ha. Gospodarstwa chłopów były rozdrobnione, tylko pięciu posiadało powyżej 35 ha. Jedną z najczęstszych upraw był burak cukrowy, co spowodowało budowę w 1852 cukrowni, inwestorami byli hrabiostwo Limburg-Stirum. W styczniu 1945 we wsi zatrzymała się kolumna więźniów w trakcie Marszu śmierci Fünfteichen – Gross Rosen. Niemieccy strażnicy zamordowali tu 154 więźniów. Dwa masowe groby ekshumowano w 1970 i 1977. W roku 2006 podczas prac budowlanych odkryto grób w którym były pochowane szczątki 42 jeńców z tzw.: "marszu śmierci". W wyniku postępowania prowadzonego przez Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu przy Instytucie Pamięci Narodowej we Wrocławiu, zakończone w 2009 roku, ustalono że są to szczątki mężczyzn w przedziale wiekowym od 18 do 65 roku życia. Sprawców zbrodni nie ustalono. W dniu 26 czerwca 2009 roku na cmentarzu parafialnym miał miejsce uroczysty pogrzeb. We wspólnej mogile, pod pomnikiem poświęconym ofiarom terroru hitlerowskiego, pochowano szczątki odnalezionych 42 jeńców wojennych oraz szczątki 3 jeńców wojennych z Gross – Rosen odnalezione w 2007 roku w Mysłowie – gmina Bolków.


O POMNIKU

W miejscowości znajduje się pomnik  Bismarck'a. Na lewej jego ścianie jest opis zakupu majątku i wsi Piotrowice przez Teresę von Zedlitz w 1792 roku (z tej okazji obelisk ten miał zostać tam postawiony). Powtórnie został wykorzystany dla upamiętnienia wojny w 1866 roku między Prusami a Austrią o dominację w Niemczech. Inicjatorem akurat tej wojny był kanclerz pruski Otto von Bismarck, on ją też zresztą z dużym sukcesem, nie tylko militarnym, zakończył. Austria zapłaciła dość dużą kontrybucję, bo 20 milionów talarów, a Prusy znacznie rozszerzyły swoje wpływym anektując kilka niemieckich państewek. Nie dziwi więc napis jaki na tym obelisku figuruje wokół medalionu Bismarcka: 

PR[O] POTENTIS AUSTRIAE FLAGELL [UM] IURIS BORUSSIAE VI[ND]EX - "Bicz na potęgę Austrii, praw Prus obrońca". 

Powyżej medalionu w prostokątnym obramowaniu jest napis: 

OTTONI COMTI DE BISMARCK POSUIT A.D. 1868 GRATUS CIVIS COMES DE LIMBURG STIRUM - "Ottonowi księciu von Bismarck położył A.D. 1868 wdzięczny obywatel książę von Limburg Stirum" 

Był nim ówczesny właściciel majątku w Piotrowicach. Wyżej, dużymi literami przez całą szerokość obelisku, biegnie niezbyt już czytelna sentencja, SEMPITERNO (Na wieczność). Poniżej medalionu z popiersiem Bismarcka wykuto napis: "W chwalebnym roku 1866 służyli Ojczyźnie w armii następujący mieszkańcy gmin Piotrowice, Sokolniki i Kozłów". Pod spodem w dwóch rzędach nazwiska z nazwami jednostek wojskowych, w tym na pierwszym miejscu jeden poległy. Na prawym boku ostrosłupa znajduje sie kontynuacja tej listy.

Bismarck jest trochę obity, ponieważ po wojnie dzieci zrobiły sobie z niego tarczę do rzucania kamieniami :)

 

O KESZU

 

Keszyk to małe pudełeczko, schowane około 2 metry na południowy-zachód od pomnika:)Trzeba troszkę pogrzebać. Zamaskujcie proszę dobrze, już raz stamtąd skrzyneczkę wcięło!!!

TEREN PODMOKŁY, MOŻE STAĆ WODA, TROSZKĘ ZAROŚNIĘTY - ZALECAM DŁUGIE SPODNIE I RĘKAW NA WYPADEK KLESZCZY!


 Źródła:
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Pomnik
Mała podpowiedź - gdzieś tam
Tutaj szukaj