Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Skarb sapera - OP598D
Naloty na Zdzieszowice w 1944 roku
Właściciel: spin
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 202 m n.p.m.
 Województwo: Polska > opolskie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:20 h    Długość trasy: 1.00 km
Data ukrycia: 12-09-2012
Data utworzenia: 12-09-2012
Data opublikowania: 12-09-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 14-09-2012
19x znaleziona
1x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 4 obserwatorów
102 odwiedzających
15 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
6 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: KrystianT, Krzysztof0722, ralkos, rubin, Slawko331, tboniasty
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Zdzieszowice w 1944 roku - wojna przyszła na Śląsk Opolski latem 1944 roku, gdy rozpoczęły się naloty amerykańskich samolotów. Zdzieszowice - obok Blachowni i Kędzierzyna stanowiły jeden z trzech głównych celów floty powietrznej. We wszystkich trzech miejscowościach znajdowały się ważne dla działań wojennych zakłady przemysłowe: Oberschlesische Hydrierwerke w Blechhammer (Blachownia), IG Farben Heydebreck (Kędzierzyn Azoty) i Schlesische Benzinwerke w Odertal, które po wojnie przebudowane zostały na Zakłady Koksownicze w Zdzieszowicach.

Pierwszy nalot na Zdzieszowice miał miejsce 7 lipca - nad Zdzieszowice przyleciało w tym dniu 106 bombowych lancasterów. W ciągu czterech minut (miedzy godziną 11.28 a 11.32) zrzuciły 221,6 tony bomb burzących i zapalających z wysokości 19 tysięcy - 22 tysięcy stóp. Zakład został mocno zniszczony, zginęło 8 pracowników. Produkcja benzyny a także koksu, smoły i benzolu została wstrzymana na 3 miesiące. 

Od 7 lipca do 26 grudnia 1944 roku w dziesięciu nalotach Amerykanie zrzucili na okolice zakładu ponad 22 tysięcy bomb. 

W samych Zdzieszowicach poza zakładami zniszczone zostały m.in. piece wapiennicze, zakład tuczu drobiu (14 października 1944 roku niemal zrównany z ziemią), nowy kościół, domy na ulicy Górnej i Górny Św. Anny łącznie z hotelem dworcowym Josefa Sockla. 

Prawdziwe piekło rozpętało się 17 grudnia. Na Zdzieszowice wysłano 231 bombowych liberatorów z 451, 461 i 484 Grupy Bombowej 49. Na miejsce dotarło - 176. Zrzuciły 363,2 tony bomb burzących z wysokości 6500- 7900 m. Nalot był kontynuowany następnego dnia, bo wskutek dużego zadymienia alianci nie potrafili ocenić szkód. Do boju ruszyły bombowe „fortece” w liczbie 166 sztuk.

Za cel, oprócz Zdzieszowic, obrały m.in. rafinerię w Morawskiej Ostrawie, okręg przemysłowy Bruck, Blachownię, Kędzierzyn i Opole.

Źródło: NTO, 18.03.2011 r.

 

Pozostałością po tamtych dniach - oprócz wspomnień starszych mieszkańców gminy - są liczne leje po bombach, które można znaleść m.in. w zdzieszowickich lasach. 
W jednym z takich miejsc został ukryty kesz, lecz by do niego dotrzeć musisz rozminować las zdzieszowicki z pozostawionych przez USA bomb, czyli zagrać w Sapera (gra znana chyba wszystkim użytkownikom Windows).

Szczegóły gry:

1. Aby rozszyfrować współrzędne należy odsłonić czerwone pola, według zasad i współrzędnych podanych poniżej.

2. Cyfry w polach to ilośc bomb w polach sąsiadujących i mogą wynosić 1, 2 lub 3. Sąsiedztwo może odbywać się w poziomie, pionie i po ukosie.

3. Puste pole, czyli pole w sąsiedztwie którego nie ma bomb jest równe różnicy 8 i sumy cyfr sąsiadujących o wartości 1 i 2 np. puste pole sąsiaduje 2x z polem o wartości 1 i 1x z polem o wartości 2 czyli 8-2-2=4

4. Jeżeli w polu jest bomba to wartość pola wynosi 0.

5. Współrzędne finałowej skrzynki to
N 50° C2 C4 . A9 I5 G2'
E 18° I9 A5 . B5+2 H5 B3+1'
(gdzie niewiadome to odpowiednio cyfry z pól)

Skrzynka zawiera: logbook, ołówek, certyfikaty dla pierwszych 3 osób, odznaki (pinsy) dla najlepszych saperów - na wymianę lub też nie.

By całej zabawie nadać smaczku skrzynka jest w postaci granatu (nie na wymianę), który ostatecznie rozbraja saper.
Zdzieszowice w 1944 roku - wojna przyszła na Śląsk Opolski latem 1944 roku, gdy rozpoczęły się naloty amerykańskich samolotów. Zdzieszowice - obok Blachowni i Kędzierzyna stanowiły jeden z trzech głównych celów floty powietrznej. We wszystkich trzech miejscowościach znajdowały się ważne dla działań wojennych zakłady przemysłowe: Oberschlesische Hydrierwerke w Blechhammer (Blachownia), IG Farben Heydebreck (Kędzierzyn Azoty) i Schlesische Benzinwerke w Odertal, które po wojnie przebudowane zostały na Zakłady Koksownicze w Zdzieszowicach.

Głównym produktem zakładów w Odertal i Blechhammer była benzyna syntetyczna. Zaś zakład w Kędzierzynie specjalizował się, m.in. w glicerynie, metanolu, saletrze amonowej, amoniaku, klejach syntetycznych i kwasie azotowym.

Teren ten długo pozostawał poza zasięgiem lotnictwa aliantów z powodu dużej odległości. Zmieniło się to dopiero w lipcu 1944 roku, gdy zajęty został Rzym. 
Pierwszy nalot na Zdzieszowice miał miejsce 7 lipca: - Miałem wtedy 11 lat, byłem w szkole - wspomina Helmut Polewka, historyk-amator z Rozwadzy. - Gdy zawyły syreny, całą szkołę ewakuowano do piwnicy w pobliskiej gorzelni. My - dzieci nie baliśmy się, bo wcześniej często mieliśmy ćwiczenia. Usłyszeliśmy huk bombowców, a potem głośny świst lecących bomb i zatrzęsła się ziemia. Z grozy wojny zdaliśmy sobie sprawę, jak zobaczyliśmy zniszczoną rozwadzką cukrownię.

W gruzach zbombardowanego budynku zginęła cała rodzina Reinhardta - likwidatora cukrowni: żona, matka, teściowa i trójka dzieci. Ocalały tylko te starsze, które chodziły do szkoły. 
Według informacji, które podaje profesor Alfred Konieczny autor książki „Śląsk a wojna powietrzna lat 1940 - 1944”, nad Zdzieszowice przyleciało w tym dniu 106 bombowych lancasterów.

W ciągu czterech minut (miedzy godziną 11.28 a 11.32) zrzuciły 221,6 tony bomb burzących i zapalających z wysokości 19 tysięcy - 22 tysięcy stóp. Zakład został mocno zniszczony, zginęło 8 pracowników. Produkcja benzyny a także koksu, smoły i benzolu została wstrzymana na 3 miesiące. 
Wiadomo, że uszkodzone zostały również tory do Gogolina. W sumie według danych przytaczanych przez autora, zmarło 28 ofiar tego nalotu. 
A był to dopiero początek gehenny. Jak podaje Jerzy Szołtysek, autor „Wielkiej Monografii Historycznej Ziemi Zdzieszowickiej”, od 7 lipca do 26 grudnia 1944 roku w dziesięciu nalotach Amerykanie zrzucili na okolice zakładu ponad 22 tysięcy bomb. 
Oprócz Zdzieszowic i Rozwadzy ucierpiały Żyrowa, Krępna, Wielmierzowice, Januszkowice i Krasowa. Ofiar nikt nie podliczał - tylko 13 września przybyło kolejnych 12 zabitych.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Ostateczna misja Sapera
Zakłady Koksownicze w 1944 r.
Naloty na Zdzieszowice 2
Naloty na Zdzieszowice
Plansza Sapera