Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Skarb sapera - OP598D
Naloty na Zdzieszowice w 1944 roku
Eigenaar: spin
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 202 meter NAP
 Provincie: Polen > opolskie
Cache soort: Puzzel Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Tijd: 0:20 h    Lengte: 1.00 km
Geplaatst op: 12-09-2012
Gemaakt op: 12-09-2012
Gepubliceerd op: 12-09-2012
Laatste verandering: 14-09-2012
19x Gevonden
1x Niet gevonden
2 Opmerkingen
watchers 4 Volgers
102 x Bekeken
15 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
6 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: KrystianT, Krzysztof0722, ralkos, rubin, Slawko331, tboniasty
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL
Zdzieszowice w 1944 roku - wojna przyszła na Śląsk Opolski latem 1944 roku, gdy rozpoczęły się naloty amerykańskich samolotów. Zdzieszowice - obok Blachowni i Kędzierzyna stanowiły jeden z trzech głównych celów floty powietrznej. We wszystkich trzech miejscowościach znajdowały się ważne dla działań wojennych zakłady przemysłowe: Oberschlesische Hydrierwerke w Blechhammer (Blachownia), IG Farben Heydebreck (Kędzierzyn Azoty) i Schlesische Benzinwerke w Odertal, które po wojnie przebudowane zostały na Zakłady Koksownicze w Zdzieszowicach.

Pierwszy nalot na Zdzieszowice miał miejsce 7 lipca - nad Zdzieszowice przyleciało w tym dniu 106 bombowych lancasterów. W ciągu czterech minut (miedzy godziną 11.28 a 11.32) zrzuciły 221,6 tony bomb burzących i zapalających z wysokości 19 tysięcy - 22 tysięcy stóp. Zakład został mocno zniszczony, zginęło 8 pracowników. Produkcja benzyny a także koksu, smoły i benzolu została wstrzymana na 3 miesiące. 

Od 7 lipca do 26 grudnia 1944 roku w dziesięciu nalotach Amerykanie zrzucili na okolice zakładu ponad 22 tysięcy bomb. 

W samych Zdzieszowicach poza zakładami zniszczone zostały m.in. piece wapiennicze, zakład tuczu drobiu (14 października 1944 roku niemal zrównany z ziemią), nowy kościół, domy na ulicy Górnej i Górny Św. Anny łącznie z hotelem dworcowym Josefa Sockla. 

Prawdziwe piekło rozpętało się 17 grudnia. Na Zdzieszowice wysłano 231 bombowych liberatorów z 451, 461 i 484 Grupy Bombowej 49. Na miejsce dotarło - 176. Zrzuciły 363,2 tony bomb burzących z wysokości 6500- 7900 m. Nalot był kontynuowany następnego dnia, bo wskutek dużego zadymienia alianci nie potrafili ocenić szkód. Do boju ruszyły bombowe „fortece” w liczbie 166 sztuk.

Za cel, oprócz Zdzieszowic, obrały m.in. rafinerię w Morawskiej Ostrawie, okręg przemysłowy Bruck, Blachownię, Kędzierzyn i Opole.

Źródło: NTO, 18.03.2011 r.

 

Pozostałością po tamtych dniach - oprócz wspomnień starszych mieszkańców gminy - są liczne leje po bombach, które można znaleść m.in. w zdzieszowickich lasach. 
W jednym z takich miejsc został ukryty kesz, lecz by do niego dotrzeć musisz rozminować las zdzieszowicki z pozostawionych przez USA bomb, czyli zagrać w Sapera (gra znana chyba wszystkim użytkownikom Windows).

Szczegóły gry:

1. Aby rozszyfrować współrzędne należy odsłonić czerwone pola, według zasad i współrzędnych podanych poniżej.

2. Cyfry w polach to ilośc bomb w polach sąsiadujących i mogą wynosić 1, 2 lub 3. Sąsiedztwo może odbywać się w poziomie, pionie i po ukosie.

3. Puste pole, czyli pole w sąsiedztwie którego nie ma bomb jest równe różnicy 8 i sumy cyfr sąsiadujących o wartości 1 i 2 np. puste pole sąsiaduje 2x z polem o wartości 1 i 1x z polem o wartości 2 czyli 8-2-2=4

4. Jeżeli w polu jest bomba to wartość pola wynosi 0.

5. Współrzędne finałowej skrzynki to
N 50° C2 C4 . A9 I5 G2'
E 18° I9 A5 . B5+2 H5 B3+1'
(gdzie niewiadome to odpowiednio cyfry z pól)

Skrzynka zawiera: logbook, ołówek, certyfikaty dla pierwszych 3 osób, odznaki (pinsy) dla najlepszych saperów - na wymianę lub też nie.

By całej zabawie nadać smaczku skrzynka jest w postaci granatu (nie na wymianę), który ostatecznie rozbraja saper.
Zdzieszowice w 1944 roku - wojna przyszła na Śląsk Opolski latem 1944 roku, gdy rozpoczęły się naloty amerykańskich samolotów. Zdzieszowice - obok Blachowni i Kędzierzyna stanowiły jeden z trzech głównych celów floty powietrznej. We wszystkich trzech miejscowościach znajdowały się ważne dla działań wojennych zakłady przemysłowe: Oberschlesische Hydrierwerke w Blechhammer (Blachownia), IG Farben Heydebreck (Kędzierzyn Azoty) i Schlesische Benzinwerke w Odertal, które po wojnie przebudowane zostały na Zakłady Koksownicze w Zdzieszowicach.

Głównym produktem zakładów w Odertal i Blechhammer była benzyna syntetyczna. Zaś zakład w Kędzierzynie specjalizował się, m.in. w glicerynie, metanolu, saletrze amonowej, amoniaku, klejach syntetycznych i kwasie azotowym.

Teren ten długo pozostawał poza zasięgiem lotnictwa aliantów z powodu dużej odległości. Zmieniło się to dopiero w lipcu 1944 roku, gdy zajęty został Rzym. 
Pierwszy nalot na Zdzieszowice miał miejsce 7 lipca: - Miałem wtedy 11 lat, byłem w szkole - wspomina Helmut Polewka, historyk-amator z Rozwadzy. - Gdy zawyły syreny, całą szkołę ewakuowano do piwnicy w pobliskiej gorzelni. My - dzieci nie baliśmy się, bo wcześniej często mieliśmy ćwiczenia. Usłyszeliśmy huk bombowców, a potem głośny świst lecących bomb i zatrzęsła się ziemia. Z grozy wojny zdaliśmy sobie sprawę, jak zobaczyliśmy zniszczoną rozwadzką cukrownię.

W gruzach zbombardowanego budynku zginęła cała rodzina Reinhardta - likwidatora cukrowni: żona, matka, teściowa i trójka dzieci. Ocalały tylko te starsze, które chodziły do szkoły. 
Według informacji, które podaje profesor Alfred Konieczny autor książki „Śląsk a wojna powietrzna lat 1940 - 1944”, nad Zdzieszowice przyleciało w tym dniu 106 bombowych lancasterów.

W ciągu czterech minut (miedzy godziną 11.28 a 11.32) zrzuciły 221,6 tony bomb burzących i zapalających z wysokości 19 tysięcy - 22 tysięcy stóp. Zakład został mocno zniszczony, zginęło 8 pracowników. Produkcja benzyny a także koksu, smoły i benzolu została wstrzymana na 3 miesiące. 
Wiadomo, że uszkodzone zostały również tory do Gogolina. W sumie według danych przytaczanych przez autora, zmarło 28 ofiar tego nalotu. 
A był to dopiero początek gehenny. Jak podaje Jerzy Szołtysek, autor „Wielkiej Monografii Historycznej Ziemi Zdzieszowickiej”, od 7 lipca do 26 grudnia 1944 roku w dziesięciu nalotach Amerykanie zrzucili na okolice zakładu ponad 22 tysięcy bomb. 
Oprócz Zdzieszowic i Rozwadzy ucierpiały Żyrowa, Krępna, Wielmierzowice, Januszkowice i Krasowa. Ofiar nikt nie podliczał - tylko 13 września przybyło kolejnych 12 zabitych.
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Ostateczna misja Sapera
Zakłady Koksownicze w 1944 r.
Naloty na Zdzieszowice 2
Naloty na Zdzieszowice
Plansza Sapera