Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kościół w Laszkach - OP588B
Właściciel: Banan
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 195 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 30-08-2012
Data utworzenia: 31-08-2012
Data opublikowania: 31-08-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 05-09-2013
22x znaleziona
0x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 3 obserwatorów
58 odwiedzających
14 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: voiperek
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Wymagany dodatkowy sprzęt  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem św. Zofii i Szczepana w Laszkach. Jest to świątynia stosunkowo nowa, wzniesiona na początku XX wieku, w miejsce starego, drewnianego z 1736 r., będącego w złym stanie i nie nadającego się już do remontu. Budowę neogotyckiego kościoła rozpoczęto w 1902 roku, ukończono w 1907 r., głównie dzięki funduszom Zamoyskich. Projektantem kościoła jest wybitny architekt Teodor Talowski zgodnie uważany jest za jednego z najważniejszych polskich architektów przełomu XIX i XX wieku. Zaprojektował wiele kościołów ; między innymi kościół św. Elżbiety we Lwowie i wiele kamienic, szpitali i innych obiektów. Kościół ozdobiony jest wyróżniającą się w krajobrazie wsi wysoką, 40-metrową wieżą zegarową, zwieńczoną metalowym krzyżem. Na dachu umieszczono ponad to wieżyczkę na sygnaturkę. W podziemiach umieszczono kryptę nagrobną Zamoyskich. Niestety świeżo wzniesiona budowla ucierpiała w wyniku działań wojennych z 1915 roku, przebywający tu Austriacy zrabowali m.in. cztery dzwony. Po wojnie kościół został odnowiony, za sprawą księdza Franciszka Zawiszy oraz hrabiego Zygmunta Zamoyskiego. W latach 20-tych ufundowano nowe ołtarze. Główny utrzymany w formie tryptyku z relikwiami ss. Stanisława i Wojciecha oraz centralnie umieszczonym Krucyfiksem, powstał dzięki hrabinie Wandzie Zamoyskiej. Boczne ołtarze, jeden poświęcony Najświętszej Marii Pannie ufundował w 1928 roku hrabia Adam Zamoyski, drugi poświęcony Sercu Pana Jezusa powstał ze składek parafian. Wszystkie są zaprojektowane przez Bogdana Trefera. W 1934 roku poświęcono także nowe dzwony. Kościół został ponownie poważnie uszkodzony w 1944 roku. Po wojnie dzięki składkom parafian naprawiono mury i witraże, pod koniec lat 50-tych pomalowano jego wnętrze. Położono również nowy dach.

Źródło: laszki.itl.pl

 

Szczegółowe informacje na temat kesza

Kesz znajduje się na terenie kościoła pod wezwaniem św. Zofii i Szczepana w Laszkach. Skrzynka to mikro fiolka, schowana pod małą kostką. Współrzędne wskazują miejsce ukrycia, kordy mierzone smartfonem z dokładność +/- 5 metrów. Kesz miał być magnetyczny ale planowane miejsce ukrycia okazało się niedostatecznie przyciągać magnesu dlatego skrzynka mimo, że z magnesem na magnesie nie jest przyczepiona. Podejmując skrzynkę najlepiej zabrać ze sobą nóż oraz coś do pisania, bo w środku znajduje się tylko dziennik. Kesza najlepiej szukać nocą, żeby nie zwracać niepotrzebnie uwagi mieszkańców, a przede wszystkim nie podejmować skrzynki przed/po/w trakcie nabożeństw.

Historia serwisowania
  • 29 sierpnia 2013 - nowy pojemnik, dziennik oraz miejsce ukrycia, po tym jak skrzynka zniknęła mimo, że nie została przez nikogo znaleziona.
Obrazki/zdjęcia
Widok z głównej drogi
Miejsce ukrycia