Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Kościół w Laszkach - OP588B
Eigenaar: Banan
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 195 meter NAP
 Provincie: Polen > podkarpackie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 30-08-2012
Gemaakt op: 31-08-2012
Gepubliceerd op: 31-08-2012
Laatste verandering: 05-09-2013
23x Gevonden
0x Niet gevonden
2 Opmerkingen
watchers 3 Volgers
59 x Bekeken
14 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: voiperek
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Recommended at night  Take special equipment  Take something to write  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem św. Zofii i Szczepana w Laszkach. Jest to świątynia stosunkowo nowa, wzniesiona na początku XX wieku, w miejsce starego, drewnianego z 1736 r., będącego w złym stanie i nie nadającego się już do remontu. Budowę neogotyckiego kościoła rozpoczęto w 1902 roku, ukończono w 1907 r., głównie dzięki funduszom Zamoyskich. Projektantem kościoła jest wybitny architekt Teodor Talowski zgodnie uważany jest za jednego z najważniejszych polskich architektów przełomu XIX i XX wieku. Zaprojektował wiele kościołów ; między innymi kościół św. Elżbiety we Lwowie i wiele kamienic, szpitali i innych obiektów. Kościół ozdobiony jest wyróżniającą się w krajobrazie wsi wysoką, 40-metrową wieżą zegarową, zwieńczoną metalowym krzyżem. Na dachu umieszczono ponad to wieżyczkę na sygnaturkę. W podziemiach umieszczono kryptę nagrobną Zamoyskich. Niestety świeżo wzniesiona budowla ucierpiała w wyniku działań wojennych z 1915 roku, przebywający tu Austriacy zrabowali m.in. cztery dzwony. Po wojnie kościół został odnowiony, za sprawą księdza Franciszka Zawiszy oraz hrabiego Zygmunta Zamoyskiego. W latach 20-tych ufundowano nowe ołtarze. Główny utrzymany w formie tryptyku z relikwiami ss. Stanisława i Wojciecha oraz centralnie umieszczonym Krucyfiksem, powstał dzięki hrabinie Wandzie Zamoyskiej. Boczne ołtarze, jeden poświęcony Najświętszej Marii Pannie ufundował w 1928 roku hrabia Adam Zamoyski, drugi poświęcony Sercu Pana Jezusa powstał ze składek parafian. Wszystkie są zaprojektowane przez Bogdana Trefera. W 1934 roku poświęcono także nowe dzwony. Kościół został ponownie poważnie uszkodzony w 1944 roku. Po wojnie dzięki składkom parafian naprawiono mury i witraże, pod koniec lat 50-tych pomalowano jego wnętrze. Położono również nowy dach.

Źródło: laszki.itl.pl

 

Szczegółowe informacje na temat kesza

Kesz znajduje się na terenie kościoła pod wezwaniem św. Zofii i Szczepana w Laszkach. Skrzynka to mikro fiolka, schowana pod małą kostką. Współrzędne wskazują miejsce ukrycia, kordy mierzone smartfonem z dokładność +/- 5 metrów. Kesz miał być magnetyczny ale planowane miejsce ukrycia okazało się niedostatecznie przyciągać magnesu dlatego skrzynka mimo, że z magnesem na magnesie nie jest przyczepiona. Podejmując skrzynkę najlepiej zabrać ze sobą nóż oraz coś do pisania, bo w środku znajduje się tylko dziennik. Kesza najlepiej szukać nocą, żeby nie zwracać niepotrzebnie uwagi mieszkańców, a przede wszystkim nie podejmować skrzynki przed/po/w trakcie nabożeństw.

Historia serwisowania
  • 29 sierpnia 2013 - nowy pojemnik, dziennik oraz miejsce ukrycia, po tym jak skrzynka zniknęła mimo, że nie została przez nikogo znaleziona.
Afbeeldingen
Widok z głównej drogi
Miejsce ukrycia