Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Koźle - W hołdzie poległym - OP5775
Bohaterom walk nad Bzurą
Właściciel: yoshio
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 147 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:30 h    Długość trasy: b.d.
Data ukrycia: 19-08-2012
Data utworzenia: 19-08-2012
Data opublikowania: 19-08-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 23-07-2013
75x znaleziona
1x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 7 obserwatorów
98 odwiedzających
58 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Nieopodal szkoły podstawowej w Koźlu znajduje się cmentarz żołnierski oraz pomnik poświęcony „Bohaterom walk nad Bzurą”, ufundowany przez społeczeństwo Miasta – Gminy Stryków. Inicjatywa budowy tego pomnika wypłynęła od miejscowego społeczeństwa za pośrednictwem radnych, którzy swoją konsekwencją i uporem potrafili nadać realny kształt ludzkiej pamięci dla heroizmu i poświęcenia w obronie ojczyzny. Jego odsłonięcie miało miejsce 29 września 1985 roku z udziałem licznie przybyłej rzeszy mieszkańców miasta i gminy Stryków, członków organizacji kombatanckich i młodzieżowych oraz delegacji zakładów pracy z pobliskich miejscowości.

Pomnik wzniesiono dla uczczenia pamięci żołnierzy walczących w rejonie górnej Bzury we wrześniu 1939 r. Na miejscowym cmentarzu pochowani są żołnierze z 55 Pułku Piechoty, wchodzącego w skład 14 DP Armii „Poznań”, którą dowodził generał dywizji Tadeusz Kutrzeba. Jest już tradycją, że w dniu rozpoczęcia nauki w szkole, 1 września, uczniowie i nauczyciele spotykają się na cmentarzu żołnierskim, by oddać hołd poległym i złożyć kwiaty.

Tradycja ta nawiązuje do 1 IX 1939 roku, kiedy to Niemcy o świcie zaatakowały Polskę. Rozpoczęła się wtedy II wojna światowa. Wojsko polskie stoczyło wiele bitew. Największa i najkrwawsza bitwa września miała miejsce nad Bzurą. Armia „Poznań”, którą dowodził generał dywizji Tadeusz Kutrzeba, starała się zatrzymać niemiecki marsz na Warszawę, aby lepiej przygotować stolicę do obrony przed niemiecką agresją. Na tych terenach w dniach 11 – 12 września także trwały krwawe boje. W rejonie Koźla i Ossego walczył 55 Poznański Pułk Piechoty Armii „Poznań”, dowodzony przez płk Wiecierzyńskiego. W rejonie Pludwin i Mąkolic - 58 Pułk. Znaczne siły Niemców skupione były w rejonie Woli Błędowej i Ossego, a także w lesie pludwińskim. Już pierwszego dnia poległo 47 żołnierzy. Pułkownik Wiecierzyński podejmuje więc decyzję o przesunięciu II i III batalionu w rejon Wrzasku i Gozdowa. 12 września rusza natarcie na Niemców skupionych w lesie pludwińskim, w celu odbicia szosy w kierunku Strykowa. Niestety, znów klęska! W nocy z 12 na 13 września, po otrzymaniu rozkazu z dowództwa sztabu, żołnierze wycofują się za Bzurę. Również Niemcy wycofują się w kierunku południowym. Na terenie parafii Koźle we wrześniu 1939 roku zginęło prawie 200 żołnierzy i 49 cywilów. Około 60 znanych jest z nazwiska, pozostali są bezimienni. Wszyscy spoczywają na cmentarzu żołnierskim w Koźlu.

źródło: http://www.akusia.cba.pl/?r=patron

Cache:

Skrzynka to opakowanie typu plusssz, ukryte w murku otaczającym miejsce pamięci. W środku logbook, ołówek, certyfikaty dla pierwszych 3 znalazców. Maskuj starannie, żeby kamień zasłaniający nie wypadł sam. Uwaga na ludzi na cmentarzu obok i z gospodarstwa po drugiej stronie ulicy.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
tam szukaj
z bliska