Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Marchewkowy most - OP55CE
,,keszujemy-dolnosląskie''.
Właściciel: kawior&jardo
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 98 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 30-07-2012
Data utworzenia: 30-07-2012
Data opublikowania: 30-07-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 30-07-2012
16x znaleziona
6x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 3 obserwatorów
41 odwiedzających
15 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: kitomasz, tbm
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna rowerem  Wymagany dodatkowy sprzęt  Weź coś do pisania 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Rogów Legnicki-Należący pierwotnie do klasztoru lubiąskiego folwark w Rogowie zakupił po sekularyzacji w 1820r. pruski minister skarbu Christian von Rother. Planował utworzenie w Rogowie rodzinnej rezydencji stąd zlecił budowę zameczku - dwukondygnacyjnej willi na planie prostokąta. Willa została wzniesiona przez architekta Karla Fredricha Schinkla  w początkach 3 ćwierci XIX w. i przetrwała zapewne do okresu międzywojennego. Jej wyposażenie obfitowało w kolekcjonowane przez właściciela dzieła sztuki. Z zachowanych map katastralnych z połowy XIX w. wynika, że niedalekim sąsiedztwie willi znajdowała się jeszcze inna, większa budowla o reprezentacyjnym charakterze. Był to pałac z półkolistą salą balową. Budowla ta nie była autorstwa Schinkla, lecz była tu zastaną, a więc wcześniejszą. Obie dziś nieistniejące , znajdowały się na terenie rozległego parku rozciągającego się po północnej stronie drogi wiodącej do Kwiatkowic. Na wschód od willi i pałacu zlokalizowane były dwa  folwarki należące do dóbr. Jeszcze w 1845r. właścicielem dóbr był Christian von Rother. Po nim znalazły się w rękach spadkobierców Juliusa a następnie  Willego.

Rogów był wsią zdominowaną przez zlokalizowane tu dobra. We wsi znajdowały się przede wszystkim folwarki i towarzyszące im skromne zabudowy ludności wiejskiej: zagrodników, chałupników i rzemieślników. Zabudowania te były skupione na północnym odcinku drogi wiejskiej dzielącej folwark o przebiegu północ – południe, krzyżującej się z drogą w kierunku Kwiatkowic.  Pod koniec XIX w. nie było w Rogowie zbyt wielu, jak np. w Kawicach, urządzeń przemysłu wiejskiego oraz instytucji publicznych. We wsi znajdowała się jedynie karczma za wsią, gorzelnia, kuźnia i szkoła katolicka filialna.

Skrzynka-założona pod czujnym okiem Bedka, w ramach nocnej akcji  ,,keszujemy-dolnosląskie''. Nic specjalnego, cała masa takich skrzynek w serwisie. Wielkość mala, niemagnetyczna,  a czepia się jak rzep psiego ogona. Zwróćcie uwagę na atrybuty. Zwłaszcza ten,  mówiący o dodatkowym sprzęcie. Wiadomo, że każdy keszer, w swojej walizce podróżnej, wozi:drabinę, kłujkę, saperkę, teleskopową łopatę samobieżną, ponton, wodery, latarkę, linę, lub po prostu suche slipki na przebranie. Jeden z w/w elementów, podstawowego zestawu openkeszera, może się przydać w czasie podejmowania skrzynki. Skrzynka nie jest szczególnie niebezpieczna, lecz jak zawsze apelujemy o rozsądek i rozwagę.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obszary ochrony przyrody
Prawdopodobnie skrzynka znajduje się na obszarze NATURA 2000 :
Legi Odrzanskie  -  PLH020018
natura2000