Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Marchewkowy most - OP55CE
,,keszujemy-dolnosląskie''.
Owner: kawior&jardo
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 98 m. ASL.
 Region: Poland > dolnośląskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 30-07-2012
Date created: 30-07-2012
Date published: 30-07-2012
Last modification: 30-07-2012
16x Found
6x Not found
0 notes
watchers 3 watchers
41 visitors
15 x rated
Rated as: Excellent
2 x recommended
This cache is recommended by: kitomasz, tbm
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Bike  Take special equipment  Take something to write 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL
Rogów Legnicki-Należący pierwotnie do klasztoru lubiąskiego folwark w Rogowie zakupił po sekularyzacji w 1820r. pruski minister skarbu Christian von Rother. Planował utworzenie w Rogowie rodzinnej rezydencji stąd zlecił budowę zameczku - dwukondygnacyjnej willi na planie prostokąta. Willa została wzniesiona przez architekta Karla Fredricha Schinkla  w początkach 3 ćwierci XIX w. i przetrwała zapewne do okresu międzywojennego. Jej wyposażenie obfitowało w kolekcjonowane przez właściciela dzieła sztuki. Z zachowanych map katastralnych z połowy XIX w. wynika, że niedalekim sąsiedztwie willi znajdowała się jeszcze inna, większa budowla o reprezentacyjnym charakterze. Był to pałac z półkolistą salą balową. Budowla ta nie była autorstwa Schinkla, lecz była tu zastaną, a więc wcześniejszą. Obie dziś nieistniejące , znajdowały się na terenie rozległego parku rozciągającego się po północnej stronie drogi wiodącej do Kwiatkowic. Na wschód od willi i pałacu zlokalizowane były dwa  folwarki należące do dóbr. Jeszcze w 1845r. właścicielem dóbr był Christian von Rother. Po nim znalazły się w rękach spadkobierców Juliusa a następnie  Willego.

Rogów był wsią zdominowaną przez zlokalizowane tu dobra. We wsi znajdowały się przede wszystkim folwarki i towarzyszące im skromne zabudowy ludności wiejskiej: zagrodników, chałupników i rzemieślników. Zabudowania te były skupione na północnym odcinku drogi wiejskiej dzielącej folwark o przebiegu północ – południe, krzyżującej się z drogą w kierunku Kwiatkowic.  Pod koniec XIX w. nie było w Rogowie zbyt wielu, jak np. w Kawicach, urządzeń przemysłu wiejskiego oraz instytucji publicznych. We wsi znajdowała się jedynie karczma za wsią, gorzelnia, kuźnia i szkoła katolicka filialna.

Skrzynka-założona pod czujnym okiem Bedka, w ramach nocnej akcji  ,,keszujemy-dolnosląskie''. Nic specjalnego, cała masa takich skrzynek w serwisie. Wielkość mala, niemagnetyczna,  a czepia się jak rzep psiego ogona. Zwróćcie uwagę na atrybuty. Zwłaszcza ten,  mówiący o dodatkowym sprzęcie. Wiadomo, że każdy keszer, w swojej walizce podróżnej, wozi:drabinę, kłujkę, saperkę, teleskopową łopatę samobieżną, ponton, wodery, latarkę, linę, lub po prostu suche slipki na przebranie. Jeden z w/w elementów, podstawowego zestawu openkeszera, może się przydać w czasie podejmowania skrzynki. Skrzynka nie jest szczególnie niebezpieczna, lecz jak zawsze apelujemy o rozsądek i rozwagę.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Nature reserve areas
This geocache is probably placed in a nature protection area NATURA 2000 :
Legi Odrzanskie  -  PLH020018
natura2000
Log entries: Found 16x Not found 6x Note 0x All entries Show deletions