Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pałac Srebrna - OP51A1
Zespół pałacowo-parkowy w Srebrnej - Gmina Stara Biała
Właściciel: tadeusz.z
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 99 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 10-06-2012
Data utworzenia: 05-06-2012
Data opublikowania: 05-06-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 18-06-2012
40x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
44 odwiedzających
31 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: mateusz.z, wuja michal
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  GeoHotel  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

*żródło tej fotografi :http://www.sowarobert.pl/download,scale,800x600,id,2763,file,PalacSrebrna.jpg

Dwór w Srebrnej został wzniesiony na początku XIX wieku. Do dziś zachowały się również  zabudowania gospodarcze z końca XIX w. oraz neogotycki spichlerz z 1891r. Majątek od 1816 roku  należał do rodziny Mańkowskich, potem do Fuhrmanów i od 1852r. do 1945r. w posiadaniu  Piwnickich. Była to parterowa budowla wzniesiona na sklepionych kolebkowo piwnicach z kolumnowym portykiem. Obok dworu wybudowano piętrową oficynę. W 1852 roku Eugeniusz Piwnicki, właściciel majątku Sikórz, nabył Srebrną drogą licytacji od wysokiego urzędnika dworu carskiego Roberta Fuhrmanna. Majątek ten przekazał synowi Stanisławowi Piwnickiemu. Całość jest położona  w  pięciohektarowym parku  założonym w 1870 roku, którego projektantem był Stefan Celichowski. W 1872 r. do dworu dobudowano dwupiętrową wieżę. Następnie w 1902 roku Piwniccy rozpoczęli generalną przebudowę dworu na neorenesansowy pałac według projektu  Kornelego Gabrielskiego. Połączono wówczas przebudowany dwór z piętrową oficyną za pomocą dwukondygnacyjnego łącznika oraz  wprowadzono pilastry na miejsce kolumn portyku, a od strony rzeki Wierzbicy  i stawu wyposażono w attyki z kartuszami herbowymi z herbami : Lubicz - Piwnickich i Świnka - Zielińskich.

*żródło tej fotografi :http://www.polskiezabytki.pl/img/36/3669/20101209211515_ae4ee44d41e5b1ce891262c51f4e6dfe.jpg

Piwniccy skoligaceni byli z innym zasłużonym rodem mazowieckim Zielińskimi, z których pochodził Gustaw Zieliński, poeta i kolekcjoner, którego zbiory bibliofilskie dały początek dzisiejszej bibliotece im. Zielińskich Towarzystwa Naukowego Płockiego. Rodziny  Piwnickich  i  Zielińskchi w istotny sposób przyczyniły się rozwoju tej części Mazowsza, zwłaszcza na polu kultury, sztuki i oświaty. Pałace w Srebrnej i Sikorzu były miejscem pobytu słynnych  twórców polskich takich jak: Antoniego Słonimskiego, Juliana Tuwima, Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, Hieronima Morstina i wielu innych. Od 1898 roku rezydencja znajdowała się w rękach Marii z Piwnickich i Konstantego Zielińskiego. W latach międzywojennych  naturalną scenerię pałacu wykorzystano do nakręcenia głośnego przed wojną filmu "Znachor". W latach 1978-82 pałac i park poddano kompleksowej renowacji. Obecnie neorenesansowy pałac w Srebrnej  stanowi jedeną z lepiej utrzymanych siedzib ziemiańskich na Mazowszu.

Niestety jest obiektem całkowicie zamkniętym dla zwiedzających i działa wyłącznie  jako Ośrodek Kulturalno-Szkoleniowy na potrzeby właściciela, czyli Polskiego Koncernu Naftowego Orlen.


 

Do pałacu należy skręcić koło figurki do lasu w ogólnodostępną asfaltową drogę która doprowadzi Was do samej bramy pałacowego parku no i oczywiście kesza.

Skrzynka to najwiękasza wśród normalnychSmile trzy litrowa zakręcana banieczka. Schowana pod pierzynką z liści pod wskazanymi koordynatami. W środku trzy certyfikaty dla pierwszych znalazców i różne fanty na wymianę.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Zazwyczaj zamknięta
SPOILER 1
SPOILER 2