Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Pałac Srebrna - OP51A1
Zespół pałacowo-parkowy w Srebrnej - Gmina Stara Biała
Owner: tadeusz.z
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 99 m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Traditional
Size: Regular
Status: Ready for Search
Date hidden: 10-06-2012
Date created: 05-06-2012
Date published: 05-06-2012
Last modification: 18-06-2012
40x Found
0x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
44 visitors
31 x rated
Rated as: Excellent
2 x recommended
This cache is recommended by: mateusz.z, wuja michal
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  GeoHotel  Take something to write  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

*żródło tej fotografi :http://www.sowarobert.pl/download,scale,800x600,id,2763,file,PalacSrebrna.jpg

Dwór w Srebrnej został wzniesiony na początku XIX wieku. Do dziś zachowały się również  zabudowania gospodarcze z końca XIX w. oraz neogotycki spichlerz z 1891r. Majątek od 1816 roku  należał do rodziny Mańkowskich, potem do Fuhrmanów i od 1852r. do 1945r. w posiadaniu  Piwnickich. Była to parterowa budowla wzniesiona na sklepionych kolebkowo piwnicach z kolumnowym portykiem. Obok dworu wybudowano piętrową oficynę. W 1852 roku Eugeniusz Piwnicki, właściciel majątku Sikórz, nabył Srebrną drogą licytacji od wysokiego urzędnika dworu carskiego Roberta Fuhrmanna. Majątek ten przekazał synowi Stanisławowi Piwnickiemu. Całość jest położona  w  pięciohektarowym parku  założonym w 1870 roku, którego projektantem był Stefan Celichowski. W 1872 r. do dworu dobudowano dwupiętrową wieżę. Następnie w 1902 roku Piwniccy rozpoczęli generalną przebudowę dworu na neorenesansowy pałac według projektu  Kornelego Gabrielskiego. Połączono wówczas przebudowany dwór z piętrową oficyną za pomocą dwukondygnacyjnego łącznika oraz  wprowadzono pilastry na miejsce kolumn portyku, a od strony rzeki Wierzbicy  i stawu wyposażono w attyki z kartuszami herbowymi z herbami : Lubicz - Piwnickich i Świnka - Zielińskich.

*żródło tej fotografi :http://www.polskiezabytki.pl/img/36/3669/20101209211515_ae4ee44d41e5b1ce891262c51f4e6dfe.jpg

Piwniccy skoligaceni byli z innym zasłużonym rodem mazowieckim Zielińskimi, z których pochodził Gustaw Zieliński, poeta i kolekcjoner, którego zbiory bibliofilskie dały początek dzisiejszej bibliotece im. Zielińskich Towarzystwa Naukowego Płockiego. Rodziny  Piwnickich  i  Zielińskchi w istotny sposób przyczyniły się rozwoju tej części Mazowsza, zwłaszcza na polu kultury, sztuki i oświaty. Pałace w Srebrnej i Sikorzu były miejscem pobytu słynnych  twórców polskich takich jak: Antoniego Słonimskiego, Juliana Tuwima, Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, Hieronima Morstina i wielu innych. Od 1898 roku rezydencja znajdowała się w rękach Marii z Piwnickich i Konstantego Zielińskiego. W latach międzywojennych  naturalną scenerię pałacu wykorzystano do nakręcenia głośnego przed wojną filmu "Znachor". W latach 1978-82 pałac i park poddano kompleksowej renowacji. Obecnie neorenesansowy pałac w Srebrnej  stanowi jedeną z lepiej utrzymanych siedzib ziemiańskich na Mazowszu.

Niestety jest obiektem całkowicie zamkniętym dla zwiedzających i działa wyłącznie  jako Ośrodek Kulturalno-Szkoleniowy na potrzeby właściciela, czyli Polskiego Koncernu Naftowego Orlen.


 

Do pałacu należy skręcić koło figurki do lasu w ogólnodostępną asfaltową drogę która doprowadzi Was do samej bramy pałacowego parku no i oczywiście kesza.

Skrzynka to najwiękasza wśród normalnychSmile trzy litrowa zakręcana banieczka. Schowana pod pierzynką z liści pod wskazanymi koordynatami. W środku trzy certyfikaty dla pierwszych znalazców i różne fanty na wymianę.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Zazwyczaj zamknięta
SPOILER 1
SPOILER 2
Log entries: Found 40x Not found 0x Note 0x All entries Show deletions